Malovaný kraj 1/2016

Malovaný kraj 1/2016

Ke svým čtenářům zamířilo první letošní číslo vlastivědného a národopisného časopisu slováckého regionu Malovaný kraj. Tento dvouměsíčník, vycházející od roku 1946 v Břeclavi, se věnuje historii, folkloru, osobnostem, turistice, přírodě a mnoha dalším zajímavostem regionu.

Na první a druhé straně obálky uvidíte nádherné fotografie Bořka Žižlavského představující pohoří Chřiby. Jde o první z šesti krajinných celků Slovácka, jež budou čtenářům touto formou letos prezentovány.

V časopise samotném si pak lze mj. už v úvodu všimnout článků o mikulovské Horní synagoze či o nadějném básníku a dominikánovi Patriku Kuželovi z Uherského Brodu, který byl popraven v době okupace. O kus dále zjistíte, že s Uherským Hradištěm je tragicky spjat osud Elišky Pleyové, filmové herečky a kolegyně Adiny Mandlové. Medailon zde má rovněž parašutista Jaroslav Kotásek z Ratíškovic, který padl v boji s nacisty. Co to jsou hromničky a kdy a jak se dříve používaly, je vysvětleno na příkladech z Podluží. Dozvíte se též, že Uherským Brodem vede od konce loňského roku pozoruhodná planetární stezka.

V tomto ročníku je připraven i zcela nový seriál zaměřený na spisovatele mladší a střední generace ze Slovácka. Jako prvního si redakce vybrala Michala Šefaru z Břeclavi, který je v periodiku představen krátkým medailonem a ukázkou ze své knihy Nezlomná galéra. Naopak nekrologem je pamatováno na legendu podlužáckého lidového zpěvu Františka Studénku z Tvrdonic. Jiný z medailonů v tomto vydání se věnuje akad. sochaři Josefu Kadlčíkovi z Vlčnova. Krásnou ukázkou nářečí z Kyjovska je pak humorný článek Šifénka a Mlgoň. A nechybí ani svého druhu pozvánka na kurz lidových tanců do Uherského Brodu.

Více se o obsahu periodika a jeho zaměření dozvíte na internetových stránkách www.malovanykraj.cz