Jarní Malovaný kraj

Jarní Malovaný kraj
22. března 2013 Knihy, časopisy Autor: Kateřina Kovaříková

V novinových stáncích je opět další číslo vlastivědného a národopisného časopisu slováckého regionu Malovaný kraj věnujícího se historii, folkloru, osobnostem, turistice, přírodě a mnoha dalším zajímavostem regionu.

Z celé řady zajímavých textů lze na připomenout aspoň několik příspěvků. Rozsáhlý článek Za zdmi hradišťské věznice se věnuje historii tohoto zejména v 50. letech nechvalně proslulého vězeňského zařízení v Uherském Hradišti. V příspěvku Zázraky u Svatého Antonínka 1748-1749 si přečtete, co předcházelo oblíbeným poutím na známý kopec nad Blatnicí. Výmluvný je jistě titul dalšího textu – Rekatolizace na milotickém panství. A s náboženstvím má souvislost též následné pojednání – jeho název je Škody z let 1938-1945 na církevních stavbách v okrese Břeclav. Nechybí medailon věhlasného zpěváka horňáckých písní prof. Dušana Holého a bohužel ani nekrolog neméně významného skladatele dechovkových písní Vladimíra Salčáka staršího. Popsána je fašanková obchůzka tzv. bobkovníků v Bystřici pod Lopeníkem a čtenář nepřijde ani o stručný popis výroby replik habánské fajánse. V seriálu o cimbálkách přišla řada na Záleskou cimbálovou muziku, zaujmout by mělo i podrobné vysvětlení nepříliš obvyklého námětu Panny Marie s jednorožcem na jednom ze svatých obrázků v Chřibech. No a takřka v závěru časopisu je uveřejněn také jeden tradiční recept – králík na celeru. Tak dobrou chuť!

Cena dvouměsíčníku v celobarevné úpravě a s laminovanou obálkou je nadále 35 korun. Časopis o 32 stranách, do něhož rovným dílem přispívají odborníci i laikové, lze zakoupit v některých novinových stáncích a knihkupectvích nebo objednat přímo na adrese redakce Malovaného kraje, 17. listopadu 1a, 690 02 Břeclav, tel.: 602 575 463, 724 965 609, e-mail: malovanykraj@seznam.cz.

Existuje také možnost koupit si tento dvouměsíčník v elektronické podobě, a to na http://cs.publero.com. Více se o obsahu periodika a jeho zaměření dozvíte na internetových stránkách www.malovanykraj.cz. 


Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Regiony

Regiony

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web