Jarní Malovaný kraj 2016

Jarní Malovaný kraj 2016

Právě lze zakoupit další číslo vlastivědného a národopisného časopisu slováckého regionu Malovaný kraj. Tento dvouměsíčník, vycházející od roku 1946 v Břeclavi, se věnuje historii, folkloru, osobnostem, turistice, přírodě a mnoha dalším zajímavostem regionu.

První a druhou stranu obálky časopisu zdobí snímky Pálavy pořízené fotografem Janem Miklínem, na závěrečné straně obálky je pak k vidění rozhledna Maják na Přítlucké hoře, z níž je na zmíněnou Pálavu nádherný pohled.

V obsahu čísla se dá upozornit třeba na příspěvky o historii těžby ropy nebo o dnes již neexistujících valtických hradbách a branách. Své medailony tu mají jak málo známí malíři z Milotic 18. a 19. století Karel Josef Adolf a Jan Nepomuk Horák, tak již zcela zapomenutý generál rakousko-uherské armády Rudolf Králíček, rodák z Huštěnovic. Do světa lidových zvyků čtenáře zavede reportáž z letošních fašanků na úpatí Bílých Karpat; v rámci cyklu Literáti ze Slovácka je pak představena Markéta Harasimová, bydlící v Hustopečích. Jiný seriál v tomto čísle začíná. Jeho název zní Přestavba vesnic jihovýchodní Moravy a zaměřen je na prezentaci kladných i záporných příkladů současného stavebního vývoje. První díl se věnuje Horňácku. Za přečtení ovšem jistě stojí rovněž článek o autorce družstevních písní z 50. let minulého století Anežce Gorlové. A jako už tradičně nechybí hned několik textů v nářečí.

Časopis o 32 stranách, do něhož rovným dílem přispívají odborníci i laikové, lze zakoupit v některých novinových stáncích a knihkupectvích nebo objednat přímo na adrese redakce Malovaného kraje, 17. listopadu 1a, 690 02 Břeclav, tel.: 602 575 463, 724 965 609, e-mail: malovanykraj@seznam.cz. Existuje také možnost koupit si tento dvouměsíčník v elektronické podobě, a to na http://cs.publero.com

Více se o obsahu periodika a jeho zaměření dozvíte na internetových stránkách www.malovanykraj.cz