Z nových nahrávek českých kapel

Z nových nahrávek českých kapel
14. března 2017 Hrajte, kapely! Autor: Kateřina Kovaříková

V dalším díle pořadu Hrajte, kapely! si poslechneme nahrávky z CD českých kapel - Havlíčkobrodské 12, Řečické kapely – Městečko v kraji rybníků a Pardubické 6. Zajímavostí určitě je, že všechny kapely zařadily na svá CD nové písničky, které pro ně byly napsány. Ve čtvrtek 16. března 2017 za pět minut pět odpoledne se na slyšenou těší Václav Hlaváček.

Současným kapelníkem Havlíčkobrodské 12 je trumpetista Zbyněk Palička, syn Václava Paličky – také trumpetisty a hlavně dirigenta - bývalého kapelníka vojenské hudby v Havlíčkově Brodě, který kapelu počátkem roku 1995 založil. Důvodem založení dechovky bylo to, že v Havlíčkově Brodě (po zrušení vojenské hudby)  nebyl orchestr, který by byl schopen zahrát při slavnostních příležitostech pořádaných městem, různé průvody, kladení věnců, a podobně. V prvních letech Havlíčkobrodská 12 hrála bez zpěváků. Dnes je ale vše jinak. S kapelou zpívají Iva Kletečková, Jiří Pospíšil, Libor Mlynář a v jedné písničce se na nahrávce přidal i kapelník Zbyněk Palička. Sám hraje na trubku a má v kapele skvělé muzikanty. 

Mimo nových skladeb napsaných pro kapelu, jsou na novém hudebním nosiči Havlíčkobrodské 12 Moje Sázava i osvědčené hity. A protože se jedná o kapelu z Vysočiny, je celkem jasné, že nesmí chybět ani skladba z pera skvělého autora Vlasty Dvořáka.

Pardubická 6 vznikla před deseti lety z muzikantů pardubické Pernštejnky. Ke konci loňského roku vydala své další CD s názvem Život je dar. Křest byl v KD Hronovická v Pardubicích. V čele od založení kapely stojí zkušený muzikant, bubeník a zpěvák Ladislav Šauer, který si k sobě postupně zval nadějné muzikanty z nejširšího okolí. Pardubická šestka si za dobu existence získala svoje publikum nejenom v okolí Pardubic, ale stále větší oblibu má u posluchačů z celé České republiky. Proto i okruh koncertů se stále více posouvá. Původně regionální kapelu můžete dnes slyšet po celých Čechách i na mnoha akcích na Moravě.

Řečická kapela navazuje na tradici dechové hudby v Kardašově Řečici a okolí, odkud také pochází většina nynějších členů. Kapela vznikla převážně z muzikantů bývalé Bartošovy dechovky, která byla v kraji známá především v osmdesátých letech minulého století. Řečická kapela v roce 2000 prošla generační výměnou a kapelníkem se stal křídlovák Karel Mach. Spolupracuje i s dalšími jihočeskými skladateli. Repertoár kapely tvoří z valné většiny česká dechovka, jihočeské lidové písničky a samozřejmě skladby řečického rodáka, hudebního skladatele Františka Čecha. Pro kapelu píše i kapelník Karel Mach a zpěváci Petr Žižka a Jan Dvořák. Řečická kapela hraje na různých tanečních zábavách, pouťových koncertech, masopustních průvodech, setkání rodáků, ale i na některých festivalech. 

 

Anežka Jakubcová

Svátek má: sv. Ondřej Bobola / Monika

Moderuje: Anežka Jakubcová
NyníHudební zastavení
Skladba: Salve Regina RV 616 - Ad te suspiramus; Autor: Vivaldi Antonio; Dirigent: King Robert; Sóla: Stutzmann Nathalie - contraalt; Soubor: The Kings Consort
19.00Pohádka - večerní zíváček
19.15Jak se Vám líbí
20.00Večerní zprávy Proglasu,...
20.15Studio Radim
20.40Křesťanská píseň
20.45Radio Vatikán dnes

Szidi Tobias – Sedmoláska

tobias_sedmolaskaPřečtěte si recenzi nejnovějšího 2CD zpěvačky Szidi Tobias.

Regiony

Regiony

David Stypka – recenze

stypka_nebojDavid Stypka je interpretem roku v cenách Anděl. Přečtěte si naši recenzi.

Profil skupiny Jablkoň

jablkon_nemecSkupina Jablkoň slavila 40 let. Poslechněte si její profil.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music