Vzpomínka na Ádu Školku

Vzpomínka na Ádu Školku

Pořad v souvislostech


Skladatel a kapelník Áda Školka
Budeme vysílat

Hrajte, kapely!
Vzpomínka na Vladimíra Salčáka
Vzpomínka na Vladimíra Salčáka
Vysílali jsme


Písničky o obci Petrov

Muzikantské rody

Můj život (nejen) s Moravankou
Audioarchiv
10. prosince 2020 Hrajte, kapely! Autor: Kateřina Kovaříková

Výrazná osobnost jihočeské dechové hudby, skladatel a kapelník Áda Školka, zemřel na začátku listopadu ve svých 86 letech. Kapelník Budvarky, zakladatel Budějcké kapely i  Valdaufinky je autorem mnoha vlastních skladeb a desítek úprav lidových melodií. Jeho portrét i vzpomínku přináší týdeník Hrajte, kapely! ve čtvrtek 10. prosince v 16.55.

Áda Školka se narodil v květnu 1934 v Lipnici, malé obci u Třeboně. Pocházel z muzikantské rodiny, jeho otec hrál na harmoniku a křídlovku. Áda začal hrát na housle, později na trumpetu.

Vojenskou službu sloužil u vojenské hudby. Začal se zajímat o skladatelskou činnost, učil se na trombon, na akordeon a bicí. Po ukončení základní vojenské služby nastoupil Áda Školka civilní zaměstnání v Budvaru, kde se začlenil do podnikové dechovky. Po krátké době se stal kapelníkem, obměnil repertoár, zpřísnil zkoušky a od roku 1958 také celou tvář dechovky.

Ve funkci kapelníka Budvarky působil 25 let. Budvarka vyhrávala nejen doma, ale i po celé Evropě a nejdále v USA. Natočil s ní pro Panthon 11 LP desek, 15 singlů a pro Český rozhlas přes 600 skladeb.

S Karlem Valdaufem se Áda Školka poznal při společných vystoupeních. Stali se z nich vzájemně se respektující přátelé. V závěru života odkázal Karel Valdauf Ádovi celý notový archiv. Áda založil nový orchestr – Valdaufinku Ády Školky a zahájil tradici mezinárodního festivalu dechových hudeb Karla Valdaufa v Trhových Svinech.

Za dlouhá léta hraní, kapelničení a skládání získal Áda řadu přátel, poznal se s mnoha textaři, hudebníky a zpěváky. Celý jeho život jej provázela hudba.