Vůně domova

Vůně domova

Pořad v souvislostech


Hrajte, kapely! - Vůně domova
Budeme vysílat

Hrajte, kapely! - Rozmařilka vám....
Hrajte, kapely!
Hrajte, kapely! - Písničky zpívám
Vysílali jsme

Rozmařilka vám....
100 let Československa - 100 let české dechovky
Hrajeme na přání Audioarchiv
22. února 2017 Hrajte, kapely! Autor: Kateřina Kovaříková

„Všude dobře, doma nejlépe“, říká jedno české přísloví. Doma, domov, láska k domovu, to jsou témata dalšího dechovkového pořadu Hrajte, kapely! na vlnách Proglasu. Poslouchejte ve čtvrtek 23. února 2017 za pět minut pět odpoledne.

Domov opěvovali básníci, spisovatelé, textaři a skladatelé. Jako domov chápeme vlast nebo rodnou obec – rodiště, území, kde se cítíme být doma. S místem, odkud pocházíme, bývá spojována hrdost. Zde máme své kořeny, tady jsme se narodili, s tímto místem nás váží vzpomínky. V rodišti máme kamarády z dětství a ze školy a někteří i první lásky. Český spisovatel Karel Čapek kdysi řekl, že „člověk musí jet daleko, hrozně daleko, aby se dostal co nejblíž k domovu.“ Když hledáme v repertoárech dechových orchestrů písně o domově, narazíme tam často na tesklivé melodie. Vazba k domovu může být někdy tak silná, že se někteří z nás mohou steskem po domově rozstonat, opustí-li domov na delší dobu. Stesk a časté vzpomínky provázejí ty, kteří opustili své milované obce a odešli za prací nebo rodinou. Pořad připravila Helena Hájková.

V úvodu zazní valčík Slávka Smišovského a Slávka Ostrezího Domov v podání Stříbrňanky. Další dvě skladby nabídnou české kapely. Valčík Karla Vacka Tichou dědinou a valčík Karla Valdaufa Domove, domove zahrají Orchestr Karla Vacka a Budějská kapela Ády Školky. František Maňas a Vladimír Salčák před lety napsali valčík Můj domov. Vám ho zahrají Žadovjáci. A pak přidáme dvě krásné písně pro vás, kteří svůj domov máte na Moravě. Zazní valčík Naše krásná Moravo od Františka Kotáska a Stanislava Pěnčíka v podání Dolanky. A připojíme zřejmě nejstarší nahrávku skladby Morava, krásná zem. Lidový valčík upravil František Maňas, vy si jej poslechněte v podání Vojty Račického a kapely Bojané. Miloslav Procházka a Josef Vaškovič napsali píseň Co stařeček říkávali. Autorská trojice Jiří Helán, Jiří Tesařík a Oldřich Svoboda stojí za valčíkem Má rodná dědina. Hrát budou Lidečanka a Moravěnka. Pozveme také české kapely, aby velebily své kraje. Zazní valčík Vysočina od Vlasty Dvořáka a valčík Moje česká vlast Ladislava Kubeše a Zdeňka Beneše. Hraje Veselka Ladislava Kubeše. Slávek Smišovský a Marie Kolomazníková napsali píseň Zahrada Moravy, v roce 1995 ji natočila Stříbrňanka. Ve stejném roce vznikla nahrávka valčíku Moravo, Moravěnko. Skladbu Jiřího Zmožka upravil Jiří Tesařík, vy ji uslyšíte v podání Moravěnky. Především pro ně posíláme další tři skladby. Polku Kdo má rád napsali Slávek Smišovský a Václav Babula pro Dolanku. Valčík Vzpomínka na domov vznikla podle lidové písně, upravil ji František Maňas a nahrávala Valaška. Do třetice potěšíme milovníky Veselky Ladislava Kubeše, která zahraje valčík Vlasty a Zdeny Dvořákových Když se mi stýská. Na závěr nabídneme valčík V rodném kraju od Pavla Svobody a Josefa Dofka v podání Mladé muziky ze Šardic.

Jan Novotný
Moderuje: Jan Novotný
NyníDuchovní hudba
Skladba: Stabat Mater Dolorosa - Stála Matka uplakaná; Autor: Caldara Antonio; Dirigent: Christopers Harry; Soubor: The Sixteen
23.50Duchovní slovo
23.58Simeonovo kantikum
00.00Hymna a chorál Svatý...
00.05Blues: Blue Zodiac
00.30Písničky
01.00Vítejte, senioři

David Stypka – recenze

stypka_nebojAlbum Neboj Davida Stypky má tři nominace na Anděla. Přečtěte si naši recenzi.

Regiony

Regiony

Profil skupiny Jablkoň

jablkon_nemecSkupina Jablkoň slavila 40 let. Poslechněte si její profil.

Album roku 2017

wolfLost_nepripoutanyAlbem roku 2017 je Wolf Lost In The Poem Honzy Žambocha.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music