Ples nebo bál?

Ples nebo bál?
1. února 2018 Hrajte, kapely!

Ať už plesová sezóna končí či začíná, pojďme nahlédnout do její historie. Víte, že se první veřejný český bál konal v Praze roku 1840? Co se na něm tančilo? A v jakých šatech? Nahlédněme v pořadu Hrajte, kapely! do historie bálů a plesových melodií. Poslouchejte ve čtvrtek 1. února 2018 za pět minut pět odpoledne.

Tanec je jeden z nejstarších oborů umění, ne-li uměním nejstarším. Pohybem vyjadřoval a sděloval člověk poprvé (dříve než řečí) zážitky, svá přání, své city… Mohla to být u pravěkého člověka radost z úlovku, chuť k boji nebo obavy před osudem. V jeskyních severního Španělska i jinde se našly otisky nohou tančících pravěkých lidí, které svědčí o tom, že šlo o tance obřadní.

Podobného rázu byly ve starém Řecku průvody na oslavu boha Dionýsa: tedy průvod bakchantek, satyrů a silenů, kteří bujným pohybem vyjadřovali radost z úrody. Od Řeků je jen krůček k Římanům, jen z Dionýsa se stal Bakchus. A ačkoli si postupem doby osvojili lidé i jiné druhy umění, tak tanec nezmizel, jen dostával jinou funkci. Vznikly tance kolové, řadové, panské, lidové a i hudba se jimi obohatila.

Historie plesů tak, jak je chápeme dnes, sahá do 15. a 16. století. Ujala se na španělském a francouzském královském dvoře. Jak tehdy vlastně tanec vypadal? Tančil se párový tanec pavana a také další tance - menuety. Sám král Ludvík XIII. byl tvůrce tance merleson, který trval hodinu a měl šestnáct figur. V sedmnáctém století potom v Polsku vzniká i kotilion, jehož název je odvozen od šustivé spodničky. Kdy na scénu vstoupily tance, které známe dnes, tedy polka a valčík? Valčík byl v 80. letech 18. století coby první párový tanec, kdy spolu tancoval muž a žena, nejprve odsuzován jako nemravný. Až později se stal velice módním. V roce 1830 z východních Čech přistoupila polka, do které se zakoukal Johann Strauss, který si ji přijel do Prahy obhlédnout. A sám jich pak několik složil.

Rozhovor v časopisu KAM v Brně

Tesar-Milan_studioRaPg2025_fotoViolaHertelovaPřečtěte si rozhovor s programovým ředitelem Proglasu Milanem Tesařem v časopisu Kam v Brně

Regiony

Regiony

Folk na Slovensku v roce 2024

janku_gratia-plenaPoslechněte si přehled slovenského folku v roce 2024.

Profil Jiřího Smrže

960px-Brno-Leitnerka-uvedení-alba-Kořeny-Jiřího-Smrže2013Jiří-Smrž2_wikipediePoslechněte si pořad o písničkáři Jiřím Smržovi.

Darujte Proglas!