Medailon Ladislava Kubeše staršího

Ladislav Kubeš byl z dvojčat. Jak on, tak i jeho dvojče Stanislav, další bratr Karel a strýcové Josef a Václav hráli v otcově dechovce, se kterou podnikali i cesty do zahraničí. Od dětství hrál na křídlovku, trubku, lesní roh, ale i na pozoun a tubu. Vystudoval hru na pozoun na Pražské konzervatoři. Za okupace pracoval v Německu jako cirkusový a varietní hudebník. Po návratu do Čech hrál v různých orchestrech, například v divadelním orchestru v Českých Budějovicích nebo v lázeňském orchestru v Mariánských Lázních. V roce 1952 se stal dirigentem otcovy Blaťácké dechovky, kterou později přejmenoval na Veselku.
Ladislav Kubeš zkomponoval své první skladby během vojenské služby, kterou absolvoval ve vojenské kapele v Jindřichově Hradci pod vedením kapelníka a skladatele Ferdinanda Škrobáka. Již tady vznikla jedna z jeho nejznámějších skladeb, Jihočeská polka. Po ukončení vojenské služby pracoval stejně jako jeho otec v cementárně. Muziky ovšem nezanechal. Po návratu z práce, která byla nesmírnou dřinou např. při výrobě pomínků, zasedl ke klavíru a skládal. A jak se u něj písnička zrodila? Jak sám řekl: „Zajímavé je, že nápady přicházely zpravidla při spánku. Když se mi něco zdálo, tak sem si to však ráno moc nepamatoval. Proto jsem si k posteli připravil notový papír. Sotvaže mě ve spaní něco napadlo, hned jsem se probudil a zapsal to do not. A tak byla hotová i půlka písničky“.
Každý rok v červenci se koná mezinárodní festival dechových hudeb Kubešova Soběslav. Jedná se o největší kulturní akci ve městě i v regionu a také z pohledu posluchače dechových hudeb i v České republice. Na festival přijíždí mnoho hostů a dechových hudeb z České republiky i ze zahraničí. Kubešova Soběslav se koná každý třetí víkend v červenci od roku 1995 a v roce 2014 se bude konat jubilejní 20. ročník. Kubešova Soběslav se za dobu svého trvání stala doslova pojmem mezi festivaly dechových hudeb. To vše k úctě skladatele Ladislava Kubeše staršího.