Kraj beze stínu

Kraj beze stínu

Pořad v souvislostech


Kraj beze stínu
Budeme vysílat

Voňavé a léčivé prozpěvování
Voňavé a léčivé prozpěvování
Medailon Františka Kotáska
Vysílali jsme


Ej, od Buchlova větr věje

Ej, od Buchlova větr věje

To nejlepší z Čech II
Audioarchiv
25. února 2020 Hrajte, kapely! Autor: Kateřina Kovaříková

V pořadu Hrajte, kapely! vás poslední únorový čtvrtek zavedeme na procházku Hanáckým Slováckem. Poslouchejte 27. února v obvyklém čase za pět minut pět odpoledne.

Hanácké Slovácko je přechodovou oblastí mezi Hanou a Slováckem, rozkládá se v severozápadní části Břeclavska, části Hodonínska a okresu Brno-venkov. Název Hanácké Slovácko zavedl v 19. století národopisec Josef Klvaňa.

Spisovatel Jan Herben tento kraj nazval „krajem beze stínu“: „I jeli byste do toho kraje beze stínu přes Tuřany, Telnici, Moutnice a Těšany. Z návrší nad Klobouky dostalo by se vám prvního pohledu na širý kraj, a tu byste věru žalostně zvolali: Ach, kraj beze stínů. V této krajině leží veliké a bohaté dědiny Krumvíř, Následlovice, Želetice, Brumovice, Kašnice a Morkůvky.“

Region patří svojí rozlohou mezi největší, kroj je stále živou součástí života lidí. Mládež se do něj obléká při svátečních příležitostech, jako jsou hody, krojované plesy nebo ostatky. Kroj v jižní části je typický dominantním vlivem podlužáckého kroje. V obcích severní části regionu se objevují příbuznosti s krojem brněnským a hanáckým.

Pořad Hrajte, kapely! otevře Dambořanka, která nás zavede do Dambořic. Zazní polka Dambořanka Františka Kohoutka a Josefa Dofka. Podle popisu Jana Herbena pojmenoval svůj valčík skladatel Antonín Michna. Skladbu Kraj beze stínu zahrají Vacenovjáci. Šitbořickou polku Pavla Svobody a Jaromíra Kincla zahraje Lácaranka. O Divácké dědině zazpívá sbor muziky Vonica z Krumvíře. Polku Krumvířské vinohrady napsali Vladimír Pfeffer a Jaroslav Fuksa, valčík Ty krumvířské vinohrady Jiří Zmožek a Jaroslav Fuksa. Hrát budou kapely Moravěnka a Vacenovjáci. Můžete si také zanotovat s Moravěnkou známou polku Vladimíra Pfeffera Hustopečská dolinečka nebo s Mikulovankou valčík Pálava zpívá Karola Porubského a Vladimíra Salčáka. Nabídneme k poslechu valčík Morkůvská hospoda Vladimíra Pfeffera a Jaroslava Fuksy v podání Moravěnky i píseň Alfa Šmída K Brumovicím cesta, kterou zahraje Sokolka.

O Kobylí existuje velké množství písní, které zařazuje do svého repertoáru místní oblíbená dechová hudba Lácaranka. Nejprve si poslechnete Zavádku v podání Mužáků z Kobylí a pak valčík Jožky Konečného Kobylská dědina. O Vrbici se zpívá ve valčíku Slunečko zapadá Vladimíra Pfeffera, který zahraje dechová hudba Zlaťanka. Valčík K Bílovicám napsal Antonín Michna a vy jej uslyšíte v podání dechové hudby Legrúti. Valčík Čejkovická dědina skladatele Jožky Konečného zahrají Bojané. Dechová hudba Frajárka zahraje polku Pavlovická stará hora, kterou napsali Blahoslav Smišovský a Stanislav Pěnčík. Úplně poslední orchestrální polka bude od Antonína Michny v podání Skoroňáků a navštívíme v ní Bořetice.

David Vrobel Trio

vrobel_blues-pro-tebeSaxofonista Divadla Semafor David Vrobel vydal nové album.

Regiony

Regiony

Témata Jak se vám líbí

Watermelon-SlimPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Rozhovor s Juwanou Jenkins

JenkinsJuwanaIMG_20200211_161633Chystáme rozhohovor s americkou zpěvačkou Juwanou Jenkins.

Beseda u bigbítu 2020

malikova_postalgiaZnáme první účinkující festivalu Beseda u bigbítu 2020.

Rozhovor s Azizou Brahim

BrahimAziza_wmfBratislavaPoslechněte si náš rozhovor s Azizou Brahim, zpěvačkou ze Západní Sahary.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web