Jubilant Jožka Černý

Kubilant Jožka

Pořad v souvislostech


Hrajte, kapely! - Jubilant Jožka Černý
Budeme vysílat

Hrajte, kapely! - Sedmdesátník Petr Stříška
Hrajte, kapely! - V pohádce s Metodějem Prajkou
Hrajte, kapely! - V pohádce s Metodějem Prajkou
Vysílali jsme

Sedmdesátník Petr Stříška
Písničky zpívám
Rozmařilka vám.... Audioarchiv
30. března 2017 Hrajte, kapely! Autor: Kateřina Kovaříková

V březnu oslavil významné životní jubileum zpěvák Jožka Černý. V pořadu Hrajte, kapely! si připomeneme jeho nahrávky s dechovkou, zahrají Moravanka a Vacenovjáci. Ale především otevřeme album, které nazpíval za doprovodu Orchestru Václava Hybše. Poslouchejte ve čtvrtek 30. března v 16.55.

Jožka Černý se narodil 14. března 1942 v Čejči na Hodonínsku. Na různých vystoupeních zpíval Jožka Černý odmala. Vrcholem bylo, když ho vybrali, aby zazpíval prezidentovi Benešovi v roce 1945 při návratu z exilu v Londýně. Prezident jako první místo navštívil Hodonín, kde se narodil prezident Masaryk. Při cestě přes Břeclav mu před tisíci diváky zpíval tříletý Jožinek Masarykovu oblíbenou píseň Ach, synku synku.

Jožka Černý se stal nejmladším členem Břeclavanu. Se souborem projezdil na zájezdech deset let. Hlas Jožky Černého zní také na mnoha krojovaných plesech a bálech. Dodnes mladým na zkouškách a někde i na sálech vyhrává z reproduktorů Moravské beseda, kterou nahrála v roce 1982 Moravanka Jana Slabáka. Nazpívali Vendula Práglová, Ivana Slabáková, Jožka Černý, Jiří Helán a Zdeněk Šmukař.

Jožka Černý se po účinkování v Břeclavanu dostal do Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů, kde zazářil v pořadu Na pěknú notečku. Tehdejší dramaturg BROLNu Jaroslav Jakubíček pro něj upravil lidovou píseň Dyž sem šel z Hradišťa, která jej proslavila. Jen s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů natočil celkem 1200 písní.

Jožka nezpíval jen s cimbálovými muzikami nebo dechovkami. Z úplně jiné oblasti je jeho titul s klasickými áriemi „S árií mládnout smíš“. Árie otextovali nejlepší čeští textaři – Zdeněk Borovec, Pavel Vrba nebo Eduard Krečmar. Jožka Černý má v repertoáru i písně Karla Hašlera. České národní písně nahrál Jožka Černý s Orchestrem Václava Hybše na slavnou desku „Lásko, Bože, lásko“.

Jožka Černý zpíval s Moravankou. S kapelou Jana Slabáka začal zpívat v roce 1979. Tehdy se mu zpívání stalo povoláním. Aplaudovaly mu tisíce diváků v sálech, dalším milionům zpíval na gramodeskách, v rozhlase a televizi.

Zpěvák Jožka Černý má své internetové stránky, na kterých najdete bohatou fotogalerii a také výčet ocenění. V roce 2006 to byla velice významná cena Ministerstva kultury Artis Bohemiae Amicis za šíření dobrého jména, v roce 2012 cena Jihomoravského kraje. Ve své aktivní kariéře Jožka Černý spolupracoval s vydavatelstvím Multisonic svého přítele a muzikanta Karla Wagnera. Díky tomuto vydavatelství získal osm zlatých, šest platinových a dvě diamantové desky za své tituly na zvukových nosičích.