Jihočeskou krajinou - vzpomínka na Jana Lipolda

Jihočeskou krajinou - vzpomínka na Jana Lipolda

Pořad v souvislostech


Jihočeskou krajinou
Budeme vysílat

Král moravské polky Antonín Žváček
Rodinné muzicírování
Rodinné muzicírování
Vysílali jsme


Král moravské polky Antonín Žváček

Jiří Škvára, hvězda české dechovky

Jiří Škvára, hvězda české dechovky
Audioarchiv

V týdeníku Hrajte, kapely! vzpomeneme ve čtvrtek 20. srpna na skvělého jihočeského muzikanta a hudebního skladatele Jana Lipolda, který zemřel 11. června. Napsal přes dvě stě písniček a další desítky lidovek pro různé kapely zaranžoval. Mnohé se staly velkými hity. K poslechu v pravidelném čase za pět minut pět dopoledne zve Václav Hlaváček.

Lipoldovu hudební tvorbu formovalo dlouholeté přátelství s Ladislavem Kubešem. Jeho cit pro jihočeskou lidovou píseň mu doslova učaroval. Často Kubeše navštěvoval a konzultoval s ním své první skladby. Stal se vlastně takovým jeho žákem. Jan Lipold před pár lety vyprávěl Václavu Hlaváčkovi příhodu s Ladislavem Kubešem:

Připravovali spolu autorský večer. Bylo to začátkem léta a L. Kubeš si naplánoval rekonstrukci rodinného domku. Aby vše šlo rychle, dohodl se Jan Lipold  s Kubešem na pomoci s tím, že mu udělá vnitřní rozvod vodoinstalace. Za nějaký den se dali do práce. Pan Kubeš vyklidil místnost, vzal kladivo a sekáč, Jan Lipold nakreslil na zeď, kudy nový rozvod trubek povede a Ladislav Kubeš se dal do práce a začal vysekávat rýhy do zdi. Při práci pochopitelně probírali jen muzikantské záležitosti. V obýváku byl veškerý nábytek, včetně klavíru, soustředěn do středu místnosti tak, aby nepřekážel jejich počínání. A jak se domlouvali o skladbách do chystaného autorského koncertu, L. Kubeš si vzpomněl na jednu písničku, kterou Jan Lipold neznal. Společně odtáhli skříň, která bránila přístupu k pianinu. Po namáhavém odtažení skříně, která byla plná notových rukopisů, odkryli deky z pianina, Ladislav Kubeš usedl na stoličku a začal mu skladbu přehrávat. Paní Kubešová byla někde venku na dvorku, a když uslyšela hraní, vešla do místnosti a prohlásila: „No táto, ty si se nám snad zbláznil“.

Úsměvná, ale typická situace, když se sejdou dva muzikanti... 

Více informací o Janu Lipoldovi jsou na webu Kubešova hudebního vydavatelství.

NyníHudební siesta
Skladba: Küstlerleben,valčík op. 316; Autor: Strauss Johann ml.; Dirigent: Michalski Carl; Soubor: Vídeňští filharmonikové
13:07Střípek poezie
13:10Hudební siesta – 2. část
13:30Knihovnička
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Nedělní pohádka
14:16Písně

Jazz Goes to Town 2020

Zveme do Hradce Králové na festival Jazz Goes to Town. wroblewski

Regiony

Regiony

Sólo pro ženský hlas 5

Pires_CartografadoDevět výjimečných zpěvaček v pořadu Slyšte, lidé!

Vývar Vandy Kavkové

kavkova_vyvarPoslechněte si rozhovor se zpěvačkou Vandou Kavkovou o jejím albu Vývar.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web