Jedú chlapci od Hulína

Jedú chlapci od Hulína

Pořad v souvislostech


Jedú chlapci od Hulína
Budeme vysílat

Ten valašský kraj
Ten valašský kraj
Květ sakury bílé aneb 30 let Krajanky
Vysílali jsme


Ten valašský kraj

Šedesátiny Viliama Béreše

Šedesátiny Viliama Béreše
Audioarchiv

Poslední dubnový čtvrtek se nechejte v pořadu Hrajte, kapely! pozvat na Hanou. Oblast zasahuje okresy Olomouc, Prostějov, Přerov, Kroměříž i Vyškov. Tam všude potěšíme naše posluchače lidovými i orchestrálními skladbami v podání dechových orchestrů. Nalaďte si Proglas ve čtvrtek 30. dubna za pět pět odpoledne.

„Hanák tady bude do skonání světa,“ stojí na zdi zámku v Prostějově v hanáckém nářečí. Haná je etnografická oblast nacházející se na střední Moravě, v oblasti hornomoravského úvalu, zhruba na území mezi městy Vyškov, Holešov a Litovel. Větší centra Hané se nacházejí především v nížinách okolo řek Moravy, Bečvy a Hané. Oblast zasahuje okresy Olomouc, Prostějov a Přerov, Kroměříž a Vyškov.

Milovanou Hanou, jak o ní zpívá lidová píseň, upravil Vladimír Salčák a nahráli Hulíňané. Poslechněte si také jednu z nejznámějších písní o Hané. Polku s názvem Přerovanka napsali Ladislav Kubeš a sestry Skovajsovy a nahrála Veselka Ladislava Kubeše. Nabídneme Hanácký tanec Františka Maňase v podání Posádkové hudby Brno. Zazní lidová píseň Aj, Hanačko, Hanačko. K dechovce se pak vrátíme v polce Václava Smoly Moje Haná v podání Moravské Veselky a polkou Když já jedu z Hulína Rudolfa Berana a Josefa Marušince v provedení Hulíňanů. Dechová hudba Věrovanka zahraje polku Jiřího Volfa s názvem Hanačka. Zazpívají také Týnečáci píseň Holomoc je pěkny město. Zazní lidová píseň Daleká, šeroká v úpravě Otakara Štiky a v podání dívčího sboru souboru Hatě. Dechová hudba Stříbrňanka zahraje Kroměřížskou polku Rudolfa Berana a v podání Hulíňanů zazní polka Zdeňka Gurského a Vladimíra Salčáka Polka jen pro vás.  O dožínkách na Hané budou hrát a zpívat Hulíňané ve valčíku Vladimíra Salčáka. Poslechněte si také polku Lásko, však ty víš, kterou napsali Rudolf Beran a Václav Babula a nahráli jej Hulíňané. Autorem další lidové písně, je Jaroslav Talpa. Zpívat budou Týnečáci. Prostor ve vysílání dostanou Hulíňané a Hanačka. Zazní polka Zdeňka Gurského a Vladimíra Salčáka Líbánky na Hané a polka Miroslava a Hany Burešových Z jižní Hané.

Informace o etnografickém regionu Haná najdete v encyklopedii Lidová kultura nebo na  https://cs.wikipedia.org/wiki/Hana.

Andrew Cronshaw a citery

Album pro sólovou citeru vydal britský hudebník a publicista Andrew Cronshaw. cronshaw_zithers

Regiony

Regiony

Beaux Gris Gris & The Apocalypse

BeauxGrisGris_IMG_20191115_214031Poslechněte si rozhovor s kalifornskou skupinou Beaux Gris Gris & The Apocalypse

Témata Jak se vám líbí

27-archivnyChlapecPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

David Vrobel Trio

vrobel_blues-pro-tebeSaxofonista Divadla Semafor David Vrobel vydal nové album.

Rozhovor s Juwanou Jenkins

JenkinsJuwanaIMG_20200211_161633Poslechněte si rozhovor s americkou zpěvačkou Juwanou Jenkins.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web