Jaromír Vejvoda a jeho polka Škoda lásky

Jaromír Vejvoda a jeho polka Škoda lásky
12. dubna 2012 Hrajte, kapely! Autor: Helena Hájková

Letos si připomínáme 110. výročí narození skladatele Jaromíra Vejvody. Napsal přes osmdesát skladeb, jedna se však zapsala do historie nejen Česka. Jeho polka Škoda lásky doslova obletěla svět a hrála se v mnoha různých jazycích. Vejvodovy skladby nabídneme v pořadu Hrajte, kapely! ve čtvrtek 19. 4. v 16.55.

Zdroj: www.j-vejvoda.cz

Jaromír Vejvoda se narodil 28. března 1902 na Zbraslavi. Zakladatelem muzikantské tradice rodu Vejvodů byl děd Jaromíra Vejvody a pokračovatelem byl jeho otec. Jaromír Vejvoda se již od mládí věnoval muzice. Jako šestiletý se učil hrát na housle, ve čtrnácti letech na křídlovku a od patnácti se stal členem otcovy kapely. Po návratu z vojenské služby převzal po svém otci vedení kapely ve Zbraslavi. Protože kapela měla poměrně malý repertoár, začal i komponovat. Napsal celkem 82 skladeb.

Ze skladeb Jaromíra Vejvody si bezesporu zaslouží největší pozornost jeho polka "Škoda lásky". Napsal ji pro svoji kapelu na podzim roku 1927 v podobě bez charakteristické basfigury. Protože neměla text, dal jí název "Modřanská polka". V této podobě, bez zmíněné basfigury, ji také jako první nahrála na gramofonovou desku Esta Benešova dechová hudba. V roce 1929 dopsal basfiguru a polka byla v dnešní podobě. Když se kapelníci začali v pražských nakladatelstvích shánět po notách, dostal nabídku z nakladatelství Jana Hoffmana - vdova, aby přinesl skladbu rozepsanou pro dechový i smyčcový orchestr. Vašek Zeman polku opatřil textem a rázem byla na světě "Škoda lásky". To se stalo v roce 1934. V nakladatelství sdělili, že polku vydali a zaplatili honorář celých 150 korun. Jak sám autor řekl, o honorář mu vůbec nešlo, byl celý šťastný, že jeho skladba vyšla tiskem.

Jaromír Vejvoda měl tři syny: Jaromíra, Jiřího a Josefa. První dva, i když každý s muzikou začal, se věnují profesím technického směru. Jaromír oboru elektrotechniky, Jiří oboru stavitelskému. Josef zůstal muzikantské tradici věrný nejen jako výkonný muzikant v oblasti jazzu, ale i jako skladatel po vzoru svého otce. Všichni tři synové společně pracují na odkazu svého otce archivní činností, dokladováním a dokumentováním jeho celoživotního díla. To ukazuje stálá výstava o životě a díle Jaromíra Vejvody, která je umístěna v restaurantu s názvem "Škoda lásky" ve Zbraslavi. Takže se polka Škoda lásky vrátila do místa svého vzniku, tedy do domu, ve kterém byla napsána.

V roce 1996 byly z iniciativy bratří Vejvodů položeny základy k mezinárodnímu festivalu malých dechových orchestrů "Vejvodova Zbraslav". Jeho součástí je i soutěž o nejlepší interpretaci vybrané Vejvodovy skladby. Tento festival se od té doby koná každým rokem poslední víkend v září za účasti našich i zahraničních orchestrů a slouží nejen k propagaci české dechovky, ale i k uctění památky jednoho z jejích představitelů. Nedílnou součástí festivalu je i koncert Vejvodovy kapely pod dirigentskou taktovkou syna Josefa a vnučky Moniky.
Jaromír Vejvoda zemřel ve věku 86. let 13.11.1988 a je pochován v rodinném hrobě na hřbitově ve Zbraslavi.

Více na stránkách Agentury Josefa Vejvody: www.j-vejvoda.cz

Andrew Cronshaw a citery

Album pro sólovou citeru vydal britský hudebník a publicista Andrew Cronshaw. cronshaw_zithers

Regiony

Regiony

Beaux Gris Gris & The Apocalypse

BeauxGrisGris_IMG_20191115_214031Poslechněte si rozhovor s kalifornskou skupinou Beaux Gris Gris & The Apocalypse

Témata Jak se vám líbí

27-archivnyChlapecPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

David Vrobel Trio

vrobel_blues-pro-tebeSaxofonista Divadla Semafor David Vrobel vydal nové album.

Rozhovor s Juwanou Jenkins

JenkinsJuwanaIMG_20200211_161633Poslechněte si rozhovor s americkou zpěvačkou Juwanou Jenkins.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web