Jarní toulky s dechovkou

Jarní toulky s dechovkou

Přijměte pozvání k malému nahlédnutí do předvelikonočního obřadního kalendáře našich předků. V pořadu Hrajte, kapely! ve čtvrtek 23. března 2017 tak dáme prostor vyprávění o jaru a nebudou chybět ani písně s jarní tématikou v podání moravských a českých dechových hudeb. Poslouchejte za pět minut pět odpoledne.

Rovnodennost je astronomický termín pro okamžik, kdy střed obrazu Slunce na nebeské sféře prochází jarním bodem nebo podzimním bodem. Tento okamžik lze také charakterizovat tím, že Slunce má vůči světovému rovníku nulovou deklinaci. Rovnodennosti nastávají, když den trvá stejně dlouho jako noc, tedy právě dvanáct hodin. Na severní polokouli se tak obvykle děje okolo 20. března a 23. září, přičemž jejich přesný čas se z roku na rok mírně mění. Pro rok 2017 platí jarní rovnodennost na 20. března. Pokud se vám s jarní rovnodenností pojí březen jednadvacíátý, není se čemu divit. Toto datum platilo do roku 2011. Další charakteristikou je to, že v okamžik rovnodennosti je zemská osa přesně kolmá na průvodič Země–Slunce. Přesnou definici nahraďme některou lidovější, na příklad tou, že rovnodennosti jsou okamžiky, kdy Slunce přechází přes rovník.

V pořadu se můžete těšit na písně s jarní tématikou v podání  Stříbrňanky, Veselky Ladislava Kubeše, Dolanky, Fryštácké Javořiny, Mikulovanky, Lácaranky a dalších.

Příjemný poslech!

Anežka Horáková
Moderuje: Anežka Horáková
NyníPísničky
Píseň: Křižovatka Rubikova (2016); Interpret: Souček René; Album: Souček René: Sto tisíc slov
08.45Radio Vatikán včera
09.00Vážná hudba
09.15Zrcadlo (TWR)
09.30Vítejte, senioři
10.30Vonička lidových písní
11.00Zprávy Proglasu, počasí

Textová dílna – vánoční album

textova-dilna_jeziskuTextová dílna Slávka Janouška natočila vánoční album.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Buggem Wesseltoftem

WesseltoftBugge_fotoMTesarPřečtěte si rozhovor s norským pianistou Buggem Wesseltoftem.

Iva Bittová & Čikori

bittova_cikori_AtHomePřečtěte si recenzi aktuálního CD Ivy Bittové a skupiny Čikori.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music