Jarní toulky s dechovkou

Jarní toulky s dechovkou

Přijměte pozvání k malému nahlédnutí do předvelikonočního obřadního kalendáře našich předků. V pořadu Hrajte, kapely! ve čtvrtek 23. března 2017 tak dáme prostor vyprávění o jaru a nebudou chybět ani písně s jarní tématikou v podání moravských a českých dechových hudeb. Poslouchejte za pět minut pět odpoledne.

Rovnodennost je astronomický termín pro okamžik, kdy střed obrazu Slunce na nebeské sféře prochází jarním bodem nebo podzimním bodem. Tento okamžik lze také charakterizovat tím, že Slunce má vůči světovému rovníku nulovou deklinaci. Rovnodennosti nastávají, když den trvá stejně dlouho jako noc, tedy právě dvanáct hodin. Na severní polokouli se tak obvykle děje okolo 20. března a 23. září, přičemž jejich přesný čas se z roku na rok mírně mění. Pro rok 2017 platí jarní rovnodennost na 20. března. Pokud se vám s jarní rovnodenností pojí březen jednadvacíátý, není se čemu divit. Toto datum platilo do roku 2011. Další charakteristikou je to, že v okamžik rovnodennosti je zemská osa přesně kolmá na průvodič Země–Slunce. Přesnou definici nahraďme některou lidovější, na příklad tou, že rovnodennosti jsou okamžiky, kdy Slunce přechází přes rovník.

V pořadu se můžete těšit na písně s jarní tématikou v podání  Stříbrňanky, Veselky Ladislava Kubeše, Dolanky, Fryštácké Javořiny, Mikulovanky, Lácaranky a dalších.

Příjemný poslech!

Marcela Kopecká

Svátek má: sv. Pius X. / Johana

Moderuje: Marcela Kopecká
NyníHudební siesta
Skladba: Velké rondo pro klavír, housle, violoncello a orchestr opus 25 (1825) - Rondeau; Autor: Voříšek Jan Václav Hugo; Dirigent: Vavřínek Stanislav; Sóla: Vonášková-Nováková  Jana - housle, Páleníček Jan - violoncello, Čechová Jitka - klavír
13.00Zprávy Proglasu, počasí
13.05Písničky
13.50Dnešek v kalendáři
14.00Pozvánky a písničky
14.30Třikrát z Proglasu: Diana...
15.00Zprávy Proglasu, počasí

Profil Jakuba Čermáka

cermaque_coloursPoslechněte si z našeho archivu profil písničkáře Jakuba Čermáka.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Midnight Oil

MidnightOil-Hi-Res-02_mailRozhovor s australskou skupinou Midnight Oil si můžete poslechnout v našem archivu.

Kittchen vydává album coververzí

28-kittchenPísničkář Kittchen nabídl své písně kolegům.

Rozhovor se skupinou Lakuna

lakunaPoslechněte si rozhovor se skupinou Lakuna.

Ivan Hlas: Krásnej dar

hlas_krasnejPřečtěte si recenzi nového alba Ivana Hlase a jeho tria.

Anketa

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music