Hrajte, kapely! – 28. 5. 2020

Hrajte, kapely! – 28. 5. 2020

Pořad v souvislostech


Ten valašský kraj
Budeme vysílat

Teče voda, teče
Teče voda, teče
Valašsko moje, zdrávo buď
Vysílali jsme


Vzpomínka na Jožku Konečného

Vzpomínka na Jožku Konečného

Zorka Kohoutová, královna české dechovky
Audioarchiv
27. května 2020 Hrajte, kapely! Autor: Kateřina Kovaříková

Poslední květnové vydání pořadu Hrajte, kapely! vás zavede na Valašsko, do regionu v nejvýchodnější části Moravy. Záhořané, Bystřičanka, Lhoťanka, Fryštácká Javořina, Valaška i Kotáranka vás přesvědčí o tom, že dechové orchestry jsou tady velmi aktivní. Nalaďte si Proglas ve čtvrtek za pět pět odpoledne.

Valašsko sousedí na jihozápadě se Slováckem, na západě s Hanou a na severu s Lašskem. Na Slovensku na něj navazuje na jihovýchodě Pováží a na východě Kysuce. Nejlidnatějšími městy Valašska je na jeho okraji Zlín, v centru pak Vsetín a Valašské Meziříčí, další důležitá střediska jsou Rožnov pod Radhoštěm, Vizovice nebo Valašské Klobouky.

Územní rozsah Valašska není možné vymezit jednoznačně kromě (jiho)východní hranice, která je dána státní hranicí se Slovenskem. Navíc existují různá hlediska, podle nichž se region vymezuje – typ krajiny, bývalý způsob života, kroje, nářečí. Dříve hrálo hlavní roli hospodářství. Valašsko bylo tam, kde se provozovalo karpatské salašnictví. Později, kdy salašnictví upadalo, se region vymezoval podle kroje a nářečí.

Text: Vladan Jílek pro FolklorWeb.cz a cs.wikipedia.org

Valčík Krásné Valašsko, který zazní v úvodu, napsali Václav Maňas mladší a Marie Baránková. Zahraje dechová hudba Valaška. Záhořané budou oslavovat svůj kraj ve valčíku Františka Kohoutka a Aloise Kašpara Vrchovského s názvem Mé rodné Valašsko. A k poslechu nabídneme ještě lidovou polku Na bystřickém zámku v úpravě Vladimíra Studničky a v podání Bystřičanky. Václav Krutílek napsal o Valašsku hned dva valčíky. Ten první s názvem Na valašském jarmarku zahraje Lidečanka, valčík Naše Valašsko pak dechová hudba Bystřičanka. A aby těch valčíkových rytmů nebylo mnoho, přidáme ještě Valašský kvapík Libora Mikla v podání Fryštácké Javořiny. Záhořané zahrají píseň Karla Růčka Valašská krajina a Lhoťanka přednese valčík Václava Maňase staršího a Stanislava Pěnčíka s názvem Překrásné Valašsko. Na Valašsko vás pozveme také s Valaškou a Záhořany. Kupodivu ty nejkrásnější skladby o Valašsku jsou ve valčíkovém rytmu. Nejprve zazní skladba Františka Maňase a Barbory Strommerové Rodné Valašsko, dále valčík Ten valašský kraj Josefa Růžičky a Antonína Pavlů a do třetice valčík Bohumila Růčka s názvem Valašsko, ráda ťa mám. Valašský kroj vám skrze rozhlasové vlny ukázat nemůžeme, ale atmosféru a hudbu Valašska vám zprostředkovat můžeme. Posíláme valčík Václava Maňase mladšího a Věry Urbanové s názvem Valašská pěsnička a směs lidových písní Valašské točené v úpravě Josefa Filgase. Hrát budou Lidečanka a Kotáranka. Nabídneme vám k poslechu jeden velmi speciální tanec. Napsal jej František Maňas pro Posádkovou hudbu Brno. Jmenuje se Valašský tanec. Na Valašsko vás vezmeme ještě v polce Antonína Osičky a Josefa Mikese Vršky a kotáry v podání Hornobojanů. Na závěr zazní orchestrální polka Pozdrav z valašských kopců od Dalibora Kozmíka. Hrát bude Fryštácká Javořina.

John Hinshelwood zpívá Emily Dickinsonovou

hinshelwood_called-backSkotský písničkář John Hinshelwood natočil album zhudebněných básní Emily Diskinsonové.

Regiony

Regiony

Tinitus skupiny Původní Bureš

13-PuvodniBuresChystáme rozhovor se skupinou Původní Bureš o novém albu Tinitus.

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Partneři

Harmonie_logo_velke_web