Hraje vám Túfaranka ze Šakvic

Hraje vám Túfaranka ze Šakvic
19. února 2013 Hrajte, kapely!

V pravidelném pořadu Hrajte, kapely! vám ve čtvrtek 21. února 2013 na vlnách Proglasu přineseme medailon dechové hudby Túfaranka, která působí v jihomoravských Šakvicích. Poslouchejte za pět pět odpoledne.

Dechová hudba Túfaranka působí v Šakvicích od roku 1978, kdy ji založil tehdy jako mládežnickou kapelu již zmíněný šakvický muzikant Josef Šural. Od roku 1993, kdy kapela zvítězila na celosvětovém festivalu dechových hudeb v holandském Kerkrade, začala popularity Túfaranky postupně narůstat díky dvěma výrazným osobnostem. Na postu uměleckého vedoucího působil významný křídlovák Bohumír Kameník a současným kapelníkem je Jan Bílek.

 

Šakvice jsou známé jak u nás, tak i za hranicemi dechovou hudbou. Ta úplně první vznikla v roce 1885. Jejím kapelníkem byl František Fic. V roce 1952 vznikla v Šakvicích Štrublova kapela podle svého kapelníka, skladatele a varhaníka pana Rudolfa Štrubla, který složil více jak 200 skladeb. Dalším kapelníkem a významnou šakvickou osobností byl pan Josef Šural. Již od studentských let hrával v kapelách a od let sedmdesátých se věnoval výuce mladých hráčů.

 Foto: Jef Kratochvíl

Témata Jak se vám líbí

Marichka_WOMEX2025Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Veronikou Hajníkovou

Hajnikova_Moras_2026Připravili jsme rozhovor s písničkářkou Veronikou Hajníkovou

Quadro Nuevo s novým albem

quadro-nuevo_insideNěmecká skupina Quadro Nuevo má nové album Inside the Island. 

Nové album konžského zpěváka Kizaby

kizaba_future-villageKonžský hudebník Kizaba vydal nové album Future Village

Nové album Vincenta Peiraniho

peirani_living-being-ivFrancouzský akordeonista Vincent Peirani vydal album Living Being IV

Darujte Proglas!