Ej, od Buchlova větr věje

Ej, od Buchlova větr věje

Pořad v souvislostech


Ej, od Buchlova větr věje
Budeme vysílat

Voňavé a léčivé prozpěvování
Voňavé a léčivé prozpěvování
Medailon Františka Kotáska
Vysílali jsme


Ej, od Buchlova větr věje

Ej, od Buchlova větr věje

To nejlepší z Čech II
Audioarchiv
25. března 2020 Hrajte, kapely! Autor: Kateřina Kovaříková

V posledním březnovém Hrajte, kapely! se společně s Helenou Hájkovou můžete podívat na uherskohradišťské Dolňácko. Navštívíte Uherské Hradiště, Staré město, Kunovice, Buchlov, Uherský Ostroh, Boršice, Hluk i Vlčnov. Nalaďte si Proglas ve čtvrtek 26. března 2020 za pět pět odpoledne.

Uherskohradišťsko charakterizuje bohatá kulturní tradice, vyrůstající z lidové kultury – folklóru. V oblasti lidové tvořivosti se tato oblast řadí mezi nejvýznamnější regiony v České republice.

Jedinečnou kulturní tradici představují Vlčnovské slavnosti s Jízdou králů, Dolňácké slavnosti v Hluku, přehlídky národopisných souborů, festivaly dechových hudeb či festival lidových nástrojů s mezinárodní účastí. V regionu působí řada profesionálních kulturních zařízení – Slovácké muzeum zaměřené na archeologii a národopis jihovýchodní Moravy, Muzeum Jana Ámose Komenského v Uh. Brodě, které patří ke známým komeniologickým ústavům v Evropě, Slovácké divadlo, Klub kultury, Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana, městská kina, Dům kultury v Uh. Brodě, Klub sportu a kultury ve Vlčnově a řada výstavních galerií. K tradiční kultuře Uherskohradišťska patří i rukodělná výroba. Nejrozšířenější a nejznámější je výroba keramiky v Tupesích. Kulturní význam regionu umocňuje i blízkost památného Velehradu, historického místa, kde se střetávaly západní a východní evropské tradice. Velehrad je známým poutním místem, které symbolizuje duchovní blízkost středoevropských kultur.

V regionu patří k nejstarším stavebním památkám raně gotický hrad Buchlov, založený kolem poloviny 13. století králem Přemyslem II. Otakarem. Dále je to tvrz v Hluku a kaple sv. Alžběty v Uh. Hradišti. V důsledku velkých požárů, při nichž byla téměř zničena gotická jádra měst, se zachovaly pouze zbytky této architektury. Renesance je v Uh. Hradišti zastoupena domem U Slunce na Masarykově náměstí, v Uh. Brodě nádvořím Panského domu a v Uh. Ostrohu zámkem, největší renesanční stavbou v oblasti.

(Zdroj: www.mesto-uh.cz/region, foto: Rostislav Pijáček)

V úvodu zazní polka Od Hradišťa k Lopeníku, kterou napsali Jiří Vrána a Marie Kolomazníková pro dechovou hudbu Stříbrňanka. Písní z tohoto regionu a o něm je spousta. Posílám vám skladbu Blahoslava Smišovského a Marie Kolomazníkové s názvem Zahrada Moravy. Hraje dechová hudba Stříbrňanka. Verbuňk Od Hradišťa teče voda studená napsali Jiří Vrána a Marie Kolomazníková, vy si jej můžete zanotovat se Stříbrňankou. Do Starého města nás zavede opět Stříbrňanka. Poslechněte si píseň Staroměstská brána od Jiřího Vrány a Marie Kolomazníkové a Staroměstskou polku Antonína Perničky. Poslechněte si Kunovský pochod Jiřího Vrány a Marie Kolomazníkové v podání Stříbrňanky. Jednu z nejznámějších písní o Buchlově si poslechněte nebo zanotujte s dechovou hudbou Vracovjáci. V Hluku se narodil Slávek Smišovský a z jeho tvorby jsem vybrala polku Brodil sem čižmičky a valčík Na ostrožských lúkách. První otextoval Stanislav Pěnčík, druhou pak Marie Kolomazníková. Hrát budou Ostrožská kapela a Mladá muzika ze Šardic. Můžeme se jen dohadovat, kterým Boršicím věnoval Vladimír Salčák tolik písní. My vám nabízíme k poslechu valčík Na boršických lúkách a polku Boršičané, Boršičané, kde hudbu složil Zdeněk Gurský. Hraje dechová hudba Boršičanka. Do Hluku nás zavede místní dechová hudba Šarovec a Dolanka. Zazní Hlucká polka Slávka Smišovského a Františka Kožíka, rodáka z Hluku, a ještě vám nabídneme polku Františka Maňase a Václava Babuly s názvem Vy svobodní mládenci. Jako pozdrav z Vlčnova nabízíme Slovácký pochod Františka Maňase v podání Vracovjáků a polku Václava Smoly s názvem Jízda králů. Hrát bude místní dechová hudba Vlčnovjanka. Na závěr zazní skladba Horymíra Sušila a Václava Babuly Ej, Brode, Brode v podání Stříbrňanky.

Pořad připravila a uvádí Helena Hájková.

NyníPohádka
Píseň: Dítě školou povinné (2019); Interpret: Ars Voce; Album: Ars Voce: Dítě školou povinné
15:00Zprávy Proglasu, počasí
15:05Písničky pro hezké...
16:00Na dřeň
16:40Písně
16:55Hrajte, kapely!
17:55Myšlenka na den

David Vrobel Trio

vrobel_blues-pro-tebeSaxofonista Divadla Semafor David Vrobel vydal nové album.

Regiony

Regiony

Témata Jak se vám líbí

Watermelon-SlimPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Rozhovor s Juwanou Jenkins

JenkinsJuwanaIMG_20200211_161633Chystáme rozhohovor s americkou zpěvačkou Juwanou Jenkins.

Beseda u bigbítu 2020

malikova_postalgiaZnáme první účinkující festivalu Beseda u bigbítu 2020.

Rozhovor s Azizou Brahim

BrahimAziza_wmfBratislavaPoslechněte si náš rozhovor s Azizou Brahim, zpěvačkou ze Západní Sahary.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web