Ej, od Buchlova větr věje

Ej, od Buchlova větr věje

Pořad v souvislostech


Ej, od Buchlova větr věje
Budeme vysílat

Ten valašský kraj
Ten valašský kraj
Květ sakury bílé aneb 30 let Krajanky
Vysílali jsme


Ten valašský kraj

Šedesátiny Viliama Béreše

Šedesátiny Viliama Béreše
Audioarchiv
25. března 2020 Hrajte, kapely! Autor: Kateřina Kovaříková

V posledním březnovém Hrajte, kapely! se společně s Helenou Hájkovou můžete podívat na uherskohradišťské Dolňácko. Navštívíte Uherské Hradiště, Staré město, Kunovice, Buchlov, Uherský Ostroh, Boršice, Hluk i Vlčnov. Nalaďte si Proglas ve čtvrtek 26. března 2020 za pět pět odpoledne.

Uherskohradišťsko charakterizuje bohatá kulturní tradice, vyrůstající z lidové kultury – folklóru. V oblasti lidové tvořivosti se tato oblast řadí mezi nejvýznamnější regiony v České republice.

Jedinečnou kulturní tradici představují Vlčnovské slavnosti s Jízdou králů, Dolňácké slavnosti v Hluku, přehlídky národopisných souborů, festivaly dechových hudeb či festival lidových nástrojů s mezinárodní účastí. V regionu působí řada profesionálních kulturních zařízení – Slovácké muzeum zaměřené na archeologii a národopis jihovýchodní Moravy, Muzeum Jana Ámose Komenského v Uh. Brodě, které patří ke známým komeniologickým ústavům v Evropě, Slovácké divadlo, Klub kultury, Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana, městská kina, Dům kultury v Uh. Brodě, Klub sportu a kultury ve Vlčnově a řada výstavních galerií. K tradiční kultuře Uherskohradišťska patří i rukodělná výroba. Nejrozšířenější a nejznámější je výroba keramiky v Tupesích. Kulturní význam regionu umocňuje i blízkost památného Velehradu, historického místa, kde se střetávaly západní a východní evropské tradice. Velehrad je známým poutním místem, které symbolizuje duchovní blízkost středoevropských kultur.

V regionu patří k nejstarším stavebním památkám raně gotický hrad Buchlov, založený kolem poloviny 13. století králem Přemyslem II. Otakarem. Dále je to tvrz v Hluku a kaple sv. Alžběty v Uh. Hradišti. V důsledku velkých požárů, při nichž byla téměř zničena gotická jádra měst, se zachovaly pouze zbytky této architektury. Renesance je v Uh. Hradišti zastoupena domem U Slunce na Masarykově náměstí, v Uh. Brodě nádvořím Panského domu a v Uh. Ostrohu zámkem, největší renesanční stavbou v oblasti.

(Zdroj: www.mesto-uh.cz/region, foto: Rostislav Pijáček)

V úvodu zazní polka Od Hradišťa k Lopeníku, kterou napsali Jiří Vrána a Marie Kolomazníková pro dechovou hudbu Stříbrňanka. Písní z tohoto regionu a o něm je spousta. Posílám vám skladbu Blahoslava Smišovského a Marie Kolomazníkové s názvem Zahrada Moravy. Hraje dechová hudba Stříbrňanka. Verbuňk Od Hradišťa teče voda studená napsali Jiří Vrána a Marie Kolomazníková, vy si jej můžete zanotovat se Stříbrňankou. Do Starého města nás zavede opět Stříbrňanka. Poslechněte si píseň Staroměstská brána od Jiřího Vrány a Marie Kolomazníkové a Staroměstskou polku Antonína Perničky. Poslechněte si Kunovský pochod Jiřího Vrány a Marie Kolomazníkové v podání Stříbrňanky. Jednu z nejznámějších písní o Buchlově si poslechněte nebo zanotujte s dechovou hudbou Vracovjáci. V Hluku se narodil Slávek Smišovský a z jeho tvorby jsem vybrala polku Brodil sem čižmičky a valčík Na ostrožských lúkách. První otextoval Stanislav Pěnčík, druhou pak Marie Kolomazníková. Hrát budou Ostrožská kapela a Mladá muzika ze Šardic. Můžeme se jen dohadovat, kterým Boršicím věnoval Vladimír Salčák tolik písní. My vám nabízíme k poslechu valčík Na boršických lúkách a polku Boršičané, Boršičané, kde hudbu složil Zdeněk Gurský. Hraje dechová hudba Boršičanka. Do Hluku nás zavede místní dechová hudba Šarovec a Dolanka. Zazní Hlucká polka Slávka Smišovského a Františka Kožíka, rodáka z Hluku, a ještě vám nabídneme polku Františka Maňase a Václava Babuly s názvem Vy svobodní mládenci. Jako pozdrav z Vlčnova nabízíme Slovácký pochod Františka Maňase v podání Vracovjáků a polku Václava Smoly s názvem Jízda králů. Hrát bude místní dechová hudba Vlčnovjanka. Na závěr zazní skladba Horymíra Sušila a Václava Babuly Ej, Brode, Brode v podání Stříbrňanky.

Pořad připravila a uvádí Helena Hájková.

Andrew Cronshaw a citery

Album pro sólovou citeru vydal britský hudebník a publicista Andrew Cronshaw. cronshaw_zithers

Regiony

Regiony

Beaux Gris Gris & The Apocalypse

BeauxGrisGris_IMG_20191115_214031Poslechněte si rozhovor s kalifornskou skupinou Beaux Gris Gris & The Apocalypse

Témata Jak se vám líbí

27-archivnyChlapecPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

David Vrobel Trio

vrobel_blues-pro-tebeSaxofonista Divadla Semafor David Vrobel vydal nové album.

Rozhovor s Juwanou Jenkins

JenkinsJuwanaIMG_20200211_161633Poslechněte si rozhovor s americkou zpěvačkou Juwanou Jenkins.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web