Dvacet let s Vysočinkou

Dvacet let s Vysočinkou
25. ledna 2017 Hrajte, kapely! Autor: Helena Hájková

Kapela mnoha tváří, nejmenší profesionální dechovka na Vysočině slaví v roce 2017 kulaté výročí své činnosti. Během svého působení získala několik cen z prestižních soutěží v oblasti dechové hudby. Seznámit se s ní můžete v pořadu Hrajte, kapely ve čtvrtek 26. ledna 2017 za pět minut pět odpoledne.

Na internetových stránkách kapely najdete podrobnou historii prvních deseti let: Nápad založit malou dechovou kapelu vznikl v hlavách Pavla Jecha a Tomáše Vodrážky v roce 1997 při dlouhých zimních večerech na koleji konzervatoře v Českých Budějovicích. Slovo dalo slovo a v Humpolci se sešlo původní obsazení kapely, které tvořili spolužáci ze základní umělecké školy v Humpolci. Začali pod vedením kapelníka a zpěváka Pavla Jecha. První veřejné vystoupení proběhlo v květnu 1997 na rodinné oslavě narozenin. Dalším milníkem kapely byl příchod bubeníka v únoru 1998. Kapela se dostávala pomalu do povědomí blízkého i širšího okolí. V této době došlo i k navázání úzké spolupráce s obcí Jiřice. Tato spolupráce kapelu provází po celou dobu muzikantského života. V červenci toho roku se kapela poprvé zúčastnila významných dechovkových festivalů „Hraj, kapelo, hraj“ v Praze a „Kubešovy Soběslavi“.

V roce 1999 vstoupila Vysočinka do velkého světa dechových orchestrů a zúčastnila se muzikantských plesů v Hodoníně a Kyjově. Tento rok také natočila svoje první album s názvem Rodné Jiřice. Vysočinka se účastnila mnoha festivalů. Poznávali ji milovníci dechovky v Dolních Dubňanech, Kamenici nad Lipou, Praze na výstavišti, na Kubešově Soběslavi, v Křemži, Humpolci, Bechyni, Mikulově či Dolní Cerekvi. První rok nového tisíciletí přijala kapela pozvání do známé restaurace Na Vlachovce a zahrála si společně s legendou dechovky, zpěvákem Josefem Zímou. Vysočinka postupně dobývá svět, jede do Belgie, Holandska i Švýcarska. 

Vysočinka získala za poměrně krátkou dobu své existence několik významných ocenění v oblasti dechové hudby. Tím prvním se stalo vítězství v soutěži malých dechových kapel na výstavišti v Českých Budějovicích, která proběhla v září 1998 v rámci výstavy "Země Živitelka". Dalšího uznání se Vysočince dostalo o pár dní u příležitosti 25. ročníku soutěžní přehlídky dechových hudeb "O zlatý hrozen jižní Moravy" v Mikulově. Přestože si hlavní ocenění od poroty vysloužila jiná kapela, ani Vysočinka neodjela s prázdnou, neboť více jak pět set přihlížejících udělilo cenu diváků právě nejmenší kapele z Vysočiny, která získala ještě navíc zvláštní cenu od poroty za nejlepší instrumentální výkon muzikantů. Soutěžní přehlídky dechových hudeb "O zlatý hrozen jižní Moravy" v Mikulově se Vysočinka zúčastnila ještě jedenkrát. V září roku 2003 se konal se již 30. ročník této přehlídky. V konkurenci 8 kapel získala Vysočinka opět sympatie diváků a nadpolovičním počtem hlasů všech porotců získala i celkové prvenství a hlavní cenu - Zlatý hrozen jižní Moravy.

Pořad připravila Helena Hájková.