Dechová hudba v lidové tradici

 Dechová hudba v lidové tradici

Pořad v souvislostech


Dechová hudba v lidové tradici
Budeme vysílat

Ten valašský kraj
Ten valašský kraj
Květ sakury bílé aneb 30 let Krajanky
Vysílali jsme


Ten valašský kraj

Šedesátiny Viliama Béreše

Šedesátiny Viliama Béreše
Audioarchiv

Význam dechovky v současné lidové tradici, to je téma posledního dubnového dechovkového pořadu. Které výroční a náboženské slavnosti se bez dechovky neobejdou? Poslouchejte týdeník Hrajte, kapely! ve čtvrtek 25. dubna 2019 za pět minut pět odpoledne.

V roce 1994 byl uveden v rámci folklorního festivalu v Miloticích na Kyjovsku pořad dechové hudby Mistříňanka na scénář Jana Krista o tom, že dechová hudba dokáže navázat na tradice sahající daleko do minulosti. Záznam scénáře se dochoval díky Stanislavu Pěnčíkovi, který o zmiňovaném programu píše v knize Když zazpívají křídlovky.

Stanislav Pěnčík, autor knihy Když zazpívají křídlovky, píše: „Fašank, Boží tělo, pouť, dožínky, hody a Vánoce a mezi tím šlehačková zábava, vinobraní a další zábavy – okamžiky, které právě díky hudbě a zpěvu životem jen tak neprošumí. Cožpak by to bylo možné bez dechovky? Ten, kdo říká, že dechovka nemá nic společného s uměním, asi nebyl nikdy na nějaké muzice, významné slavnosti nebo svatbě na Slovácku.“

Pořad připravila Helena Hájková.

Na úvod zazní skladba Život je krásný Václava Smoly v podání Moravěnky. Na plesy vzpomeneme v polce Ať sálem zní autora Františka Kotáska. Hrála Novovešťanka. Josefům bude vyhrávat Venkovská kapela polku Jaroslava Šimka a Věry Ambrožové. Křesťanské skladby určené pro slavnostní obřady natočené v archivu nemáme, ale je tam jedna skladba, která by vás mohla potěšit. Lidovou píseň Za mňa i za těba upravil Josef Baláž, hrají Záhořané. Zazní také slavnostní fanfára Henryho Purcella v podání Moravanky. V repertoáru dechové hudby Šohajka je známá mariánská píseň Zdrávas Maria, zpívá Jožina Ducháčková. Poutníci do Žarošic znají i další píseň, kterou upravil Pavel Skočík pro dechovou hudbu Gloria. Jmenuje se Pijme vínečko. O dožínkách budou vyhrávat i další dvě kapely. Straňanka ve skladbě Dožínková Petra Buricy a Libora Mikulčíka a Starobrněnská dvanáctka ve valčíku Až přijdou dožínky autorské dvojice Josef Růžička a Hana Čiháková. V posledních letech vznikají nové tradice. Třeba jako Slovácké slavnosti vína v Uherském Hradišti, o kterých zahraje Vlčnovjanka ve skladbě Antonína Perničky a Vladimír Ondrůška. Polku Vinobraní Antonína Perničky pak zahraje Blatnička. Na hody vás pozvou kapely Gloria a Kameníkovi muzikanti v polce Františka Kotáska Hodová. Zimní čas si připomeneme dvěma skladbami. Blahoslav Smišovský a Václav Babula před lety napsali skladbu Pastýř nebeský, kterou nahrála kapela Frajárka. Slow Pastorela pak zahraje Šohajka, píseň otextovala Hilda Krpejšová. A ještě vás na konec našeho pořadu pozveme na Svatební soloVlčnovjankou a Miloslavem Procházkou jako autorem. 

Andrew Cronshaw a citery

Album pro sólovou citeru vydal britský hudebník a publicista Andrew Cronshaw. cronshaw_zithers

Regiony

Regiony

Beaux Gris Gris & The Apocalypse

BeauxGrisGris_IMG_20191115_214031Poslechněte si rozhovor s kalifornskou skupinou Beaux Gris Gris & The Apocalypse

Témata Jak se vám líbí

27-archivnyChlapecPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

David Vrobel Trio

vrobel_blues-pro-tebeSaxofonista Divadla Semafor David Vrobel vydal nové album.

Rozhovor s Juwanou Jenkins

JenkinsJuwanaIMG_20200211_161633Poslechněte si rozhovor s americkou zpěvačkou Juwanou Jenkins.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web