Cestička k Mayrovce

Dechová hudba Jižani vydala nový hudební nosič. Ukázky z něj i profil této dechové hudby z jižních Čech vám nabídne pořad Hrajte, kapely! ve čtvrtek 7. ledna 2016 za pět minut pět odpoledne.
V obci Vinařice u Kladna můžete navštívit unikátní Hornický skanzen Mayrau, pobočku Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně, kde si v prostorách bývalého dolu připomenete historii těžby černého uhlí na Kladensku. Historicky vzácný areál se snaží zachovat program posledního pracovního dne. Prohlídka je směřována po trase havíře před jízdou do podzemí dolu. Jako návštěvníci zde máte možnost projít cechovnou, řetízkovými šatnami, koupelemi, lampovnou, známkovnou až k jámovým budovám dolu. Pražská železářská společnost začala s hloubením jámy Mayrau v roce 1874 a v říjnu 1877 byla v hloubce 515,2 metru nafárána uhelná sloj o mocnosti devíti metrů. Místo zarážky určil sám vrchní báňský ředitel Pražské železářské společnosti Gottfried Bacher. Jáma byla dohloubena do konečných 527 metrů a pojmenována po Kajetánu Mayerovi, svobodnému pánu z Mayrau.
Jižani hrají jihočeské polky a valčíky, lidové i autorské – např. Jana Lipolda a Zdeňka Beneše. Jaké písně pro své příznivce na novém cd Cestička k Mayrovce dechovka natočila? 6 autorských písní, které napsali František Pavluš, Jaroslav Heřman, František Kohoutek, Karel Svoboda nebo Roman Zavadil. Doplňuje je osmička lidových písní v hudebních úpravách Jaroslava Heřmana a Jana Lipolda. Kapela si tak ke svému 5. výročí dává dárek – v pořadí pátý hudební nosič. Svým názvem vzdávají muzikanti hold tolik diskutovanému tématu, jež se nepřímo týká i Jihočechů. Situace v českém hornictví se týká hlavně lidí a rodin, které s ním spojily své životy.