Áda Školka slaví osmdesátiny!

Áda Školka slaví osmdesátiny!

V pořadu Hrajte, kapely! ve čtvrtek 1. května 2014 vám nabídneme portrét skladatele a kapelníka Ády Školky. Jeho autor Václav Kovář vám přiblíží osobnost tohoto jihočeského muzikanta. Právě dnes totiž slaví osmdesátiny! Poslouchejte za pět minut pět odpoledne.

Áda Školka se narodil v květnu 1934 v Lipnici, malé obci u Třeboně. Pocházel z muzikantské rodiny, jeho otec hrál na harmoniku a křídlovku. Áda začal hrát na housle, později na trumpetu.

Vojenskou službu sloužil u vojenské hudby. Začal se zajímat o skladatelskou činnost, učil se na trombon, na akordeon a bicí. Po ukončení základní vojenské služby nastoupil Áda Školka civilní zaměstnání v Budvaru, kde se začlenil do podnikové dechovky. Po krátké době se stal kapelníkem, obměnil repertoár, zpřísnil zkoušky a od roku 1958 také celou tvář dechovky.

Ve funkci kapelníka Budvarky působil 25 let. Budvarka vyhrávala nejen doma, ale i po celé Evropě a nejdále v USA. Natočil s ní pro Panthon 11 LP desek, 15 singlů a pro Český rozhlas přes 600 skladeb.

S Karlem Valdaufem se Áda Školka poznal při společných vystoupeních. Stali se z nich vzájemně se respektující přátelé. V závěru života odkázal Karel Valdauf Ádovi celý notový archiv. Áda založil nový orchestr – Valdaufinku Ády Školky a zahájil tradici mezinárodního festivalu dechových hudeb Karla Valdaufa v Trhových Svinech.

Za dlouhá léta hraní, kapelničení a skládání získal Áda řadu přátel, poznal se s mnoha textaři, hudebníky a zpěváky. Je dodnes velmi aktivní hudebník a schoný organizátor. Celý jeho život jej provází hudba.

Redakce Proglasu přeje panu Ádovi Školkovi vše nejlepší k narozeninám a hlavně pevné zdraví do dalších let!

Roman Pokorný hraje Duka Ellingtona

pokorny_cab-cottonJazzový kytarista Roman Pokorný nahrál album skladeb Duka Ellingtona.

Regiony

Regiony

Beauties Otty Hejnice

hejnic_beautiesJazzový bubeník Otto Hejnic má nové album s filmovými melodiemi.

Album o podobách smrti

NeumannDarek_foto-J-SlamaPoslechněte nebo přečtěte si rozhovor se zpěvákem Darkem Neumannem, který nahrál album o různých podobách smrti.

Novinky z country a bluegrassu

09-ChorosiPoslechněte si pořad s novinkami z country, bluegrassu a trampské písně.

A. M. Úlet živě na Proglasu

IMG_9013Skupina A. M. Úlet hrála živě u nás ve studiu. Podívejte se na fotografie.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music