Zlato v hrdle V. -  Albert Švec, Oldřich Heindl a sestry Kuželkovy

 Zlato v hrdle V. -  Albert Švec, Oldřich Heindl a sestry Kuželkovy

Pořad v souvislostech


„Zlato v hrdle“ aneb Pěvecké osobnosti etnografických regionů
Budeme vysílat

Folklorní sedmička z Velké Bystřice
„Kolikrát sem, má Kačenko...“
„Kolikrát sem, má Kačenko...“
Vysílali jsme


Folklorní sedmička z Velké Bystřice

Hej, lesem

Hej, lesem
Audioarchiv
3. listopadu 2020 Folklorní okénko Autor: Kateřina Kovaříková

Folklorní okénko na vlnách Proglasu ve středu 4. listopadu věnujeme dvěma chodským pěveckým dvojicím, které proslavila zejména dlouholetá spolupráce s Konrádyho dudáckou muzikou z Domažlic. Na setkání s jejich nejlepšími nahrávkami se v 16.55 těší Zdeněk Vejvoda.

V pořadu z cyklu „Zlato v hrdle“ aneb Pěvecké osobnosti etnografických regionů si představíme sestry Kuželkovy, tedy Marii Freiovou a Janu Hojdovou, a jako jejich mužský, neméně slavný protějšek - nerozlučné klenečské duo Albert Švec a Oldřich Heindl.

Na své první setkání s Janou Hojdovou a Marií Freiovou ve své knížce Nezapomenutelné postavy chodského folkloru barvitě vzpomíná rozhlasový redaktor Zdeněk Bláha. V roce 1953 slyšel zpívat tehdy sedmi- a osmiletou Marii a Janu Kuželkovy, když přijel do Klenčí pod Čechovem natočit pro plzeňský rozhlas tamější školní sbor. Dále Zdeněk Bláha píše: „Už tehdy mezi třiceti dětmi vynikaly dva krásné soprány. Patřily okaté Janě (ročník 1946) a copaté Marušce (narozené 1945). Pan učitel a sbormistr mě na místě informoval, že jsou to sestry Kuželkovy, nejmladší výhonky rozvětveného rodu, který je proslulý po celém horním Chodsku výbornými zpěváky, muzikanty a tanečníky.“  

Oldřichu Heindlovi s Albertem Švecem bylo shůry dáno 47 let společného zpívání. Při jejich vystoupeních stačil letmý pohled, ukázání rukou a druhý hned věděl, zda zvolnit, přidat, více či méně zdobit melodii typickým prolamováním. Jak napsal Zdeněk Bláha, „zdálo se, že při zpívání se spojují v jeden dech a stejně tlukoucí srdce“.

Na mužské duo Albert Švec – Oldřich Heindl už můžeme bohužel pouze vzpomínat, oba tito výjimeční zpěváci chodských lidových písní odešli do nebeské kapely už v roce 2002, ale stopa, kterou za sebou zanechali, je hluboká a inspirující.