Zdeněk Bláha – 90 let s lidovou muzikou

Zdeněk Bláha – 90 let s lidovou muzikou

Vynikající dudák, dirigent Plzeňského lidového souboru, umělecký vedoucí hornobřízského Úsměvu, spoluzakladatel Konrádyho dudácké muziky, sběratel lidových písní a tanců, hudební skladatel, choreograf a spisovatel, zkrátka vzácný člověk devatera řemesel je čerstvý jubilant Zdeněk Bláha. 27. prosince oslavil své devadesátiny! Zdeňku Bláhovi a jeho celoživotní lásce, lidové hudbě jihozápadních Čech, věnujeme Folklorní okénko na vlnách Proglasu 8. ledna od 16.55.

Jméno Zdeňka Bláhy je dodnes v povědomí zejména v souvislosti s jeho autorským rozhlasovým pořadem Hrají a zpívají Plzeňáci. Vznikl v roce 1958 a na rozhlasových vlnách se týden co týden objevoval po celých 40 let do roku 1998. Podle průzkumů měl každý díl kolem jednoho milionu posluchačů. Na konci 80. let patřil dokonce mezi tři nejposlouchanější pořady stanice Praha. Zazněly zde skvělé nahrávky nejlepších českých zpěváků a souborů a Zdeněk Bláha svým osobitým způsobem popularizoval zejména západočeskou a jihočeskou lidovou kulturu jako nikdo před ním ani po něm.

Milý Zdeňku Bláho, děkujeme Vám za všechnu tu krásnou muziku a inspirativní sběratelskou a publicistickou práci. Přeji Vám – jistě i za naše pravidelné posluchače – hlavně hodně zdraví, neutuchající optimismus, bez něhož si Vás ani neumíme představit, hodně dalších tvůrčích nápadů, radosti a nadhledu, který je Vám tolik vlastní. Slovy Vaší písničky Vám přejeme, aby vám to dycky dobře šlo.

To Vám přeje Zdeněk Vejvoda a přidává se k němu Kateřina Kovaříková a (jistě i) posluchači Proglasu.

David Vrobel Trio

vrobel_blues-pro-tebeSaxofonista Divadla Semafor David Vrobel vydal nové album.

Regiony

Regiony

Témata Jak se vám líbí

Watermelon-SlimPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Rozhovor s Juwanou Jenkins

JenkinsJuwanaIMG_20200211_161633Chystáme rozhohovor s americkou zpěvačkou Juwanou Jenkins.

Beseda u bigbítu 2020

malikova_postalgiaZnáme první účinkující festivalu Beseda u bigbítu 2020.

Rozhovor s Azizou Brahim

BrahimAziza_wmfBratislavaPoslechněte si náš rozhovor s Azizou Brahim, zpěvačkou ze Západní Sahary.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web