Zbojnickými chodníčky

Zbojnickými chodníčky

Pořad v souvislostech


Zbojnickými chodníčky
Budeme vysílat

Otvírajte sa, strážnické brány!
Plzeňáci ve Strážnici!
Plzeňáci ve Strážnici!
Vysílali jsme


Otvírajte sa, strážnické brány!

Dětská Strážnice 2019

Dětská Strážnice 2019
Audioarchiv

Ondrušek, Ondráš, Juráš, Janošík - jména zbojníků. Pojďte společně putovat po jejich stopách a navštívit lesy, kde se ukrývali. Všichni nakonec skončili na šibenici, ale i přes jejich smutný konec je lid miloval  a nejvíce své hrdiny oslavil - jak jinak - než v písních. Folklorní okénko naladíte 17. října 2018 za pět minut pět odpoledne.

Zbojnictví na Valašsku vzniklo a nejvíce se rozmohlo v době povstání poddaných proti vrchnosti v letech 1621 - 1644. Jakmile z nejrůznějších důvodů nastala přestávka v bojích povstalců, uchylovala se část těch odvážnějších bojovníků ke zboji a tvořily se skupiny, které pobývali v lesích. Za války byl feudální řád silně uvolněn. Pokles autority zemských úřadů, násilí císařských i spojeneckých vojsk, náboženské pronásledování a bída – to všechno přímo pohánělo Valachy, aby hledali spravedlnost se zbraní v ruce. Mnozí chlapci utíkali do hor a dali se na zboj. Na Valašsku se zbojnictví vyvíjelo společně se zbojnictvím na Slovensku, Slezsku, Polsku a v celé karpatské oblasti. Hornatý kraj s rozlehlými lesy a ráztokami, se salašemi a pasekami skoro na rozhraní tří států s možností snadného útěku a přízeň lidu – to všechno dalo zbojnictví na Valašsku osobitý ráz.

Kolem roku 1638 se zbojnictví rozšířilo natolik, že státní moc si se zbojníky už nevěděla rady. A tak byla proti zbojnictví zřízena zvláštní skupina horských četníků složená z mužů znalých poměrů a krajiny. Nazývali se portáši a měli chránit vládnoucí moc před hněvem a pomstou utlačovaného lidu. Mezi portáši ovšem byli i jednotlivci, kteří nezapomněli na svůj původ a postavili se po bok zbojníků proti svým pánům. I když nebyli portáši mezi lidmi nějak zvlášť oblíbeni, vypravuje se o nich řada historek a jejich síle a obratnosti. 

Lid zbojníky miloval a dal jim čestné místo i ve své umělecké tvorbě. Nejvíce oslavil své hrdiny v písních. Ale i ve zbojnických tancích poznáváme odhodlání a také kus nevázaného veselí. S oblibou malovali zbojníky na obrázky na skle a lidé si tyto obrázky rádi kupovali na jarmacích a zdobili jimi své jizby.

NyníDnešek v kalendáři
Píseň: Nelly & John (2018); Interpret: Professional de Formation; Album: Professional de Formation: Live Proglas 2018
14:00Nedělní pohádka
14:15Písně
14:30Blahopřání
15:49Telefonické blahopřání
16:00Písničky z archivu
16:30A cappella na kanapi

Rozhovor s Worship Central

worship-centralPoslechněte si rozhovor s britskou křesťanskou kapelou Worship Central.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Rickem Derringerem

DerringerRickPoslechněte si rozhovor s americkým kytaristou Rickem Derringerem.

Nemůžu popadnout tvůj dech

spaleny_nemuzu-popadnoutDoporučujeme nové album Jana Spáleného a skupiny ASPM Nemůžu popadnout tvůj dech.

Album roku 2018

zambosi_louvreLouvre skupiny Žamboši albem roku 2018.

Roman Pokorný hraje Duka Ellingtona

pokorny_cab-cottonJazzový kytarista Roman Pokorný nahrál album skladeb Duka Ellingtona.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music