"Zase sme sa zešli"

Zase sme sa sešli

Pořad v souvislostech


Zase sme sa zešli
Budeme vysílat

Muzikanti, to sú chlapci!
Fujarôčka moja
Vysílali jsme


Hdyž dudy zabečí, každyj si poskočí...

Vím já jeden hájíček

Vím já jeden hájíček
Audioarchiv

Pěvecký sbor Mužáci z Pohořelic vydávají nový hudební nosič. Za lety společného zpívání v okolí brněnského venkova se ohlédneme s vedoucím sboru Ivo Farkašem. Rozhovor, který uvedeme ve Folklorním okénku ve středu 25. října za pět minut pět odpoledne, doplní nové hudební nahrávky.

Mužáci z Pohořelic společně zpívají téměř 15 let. Sbor byl založen v roce 2003 na podnět Miroslava Vavříka. Pod vedením sbormistra Josefa Chaloupky, klarinetisty cimbálové muziky Kasanica a za podpory města Pohořelice již na podzim stejného roku absolvovali první vystoupení. A ta další na sebe nenechala dlouho čekat. Josef Chaloupka vtiskl sboru první zkušenosti a vytvořil základní repertoár při zkouškách na staré radnici. Po něm převzal vedení sboru houslista Ivo Farkaš, učitel Základní umělecké školy v Pohořelicích a primáš brněnské cimbálové muzika Ponava. Sbor tvoří 18 zpěváků, převážně z Pohořelic, věkový průměr je dle přesného výpočtu jejich vedoucího 69 a půl roku. Jsou mezi nimi ale také zástupci obcí Přibice, Branišovice, Troskotovice, Damnice, Loděnice a Miroslavi.

Mužáci vydali v roce 2003 svou prvotinu, již pod vedením Ivo Farkaše. A právě on je do nahrávacího studia přivedl podruhé – tentokrát letos v létě, kdy nový hudební nosič vznikal. CD neobsahuje jen písně lidové, ale také v poslední době velice oblíbené u mužských sborů – písně autorské, a zde konkrétně z pera Josefa Chaloupky, Vladimíra Hnátka, Zdeňka Baťky, Josefa Konečného a Bohumíra Kameníka – tedy autorů, kteří převážné píší pro dechové hudby. Mužáci z Pohořelic mají ve svém repertoáru na 170 písní, pečlivě sesbíraných do malého zpěvníčku, který má každý člen sboru po ruce. Písně jsou z různých oblastí – Podluží, Slovácka, písně vojenské, milostné i o víně. Tento lahodný mok také nesmí chybět na žádné zkoušce či vystoupení. Mužáci z Pohořelic se prezentují svým zpěvem na setkáních sborů, burčákových a husích slavnostech, koštech vína, k pravidelným akcím patří také Noc kostelů v Pohořelicích, celkově je akcí zhruba 25 – 30 ročně.

muzaci_pohořelice

Romana Odstrčilová

Svátek má: sv. Alois Gonzaga / Alois

Moderuje: Romana Odstrčilová

Ida Kelarová a Čhavorenge

čhavorenge_hejRomaleRozhovor s Idou Kelarovou o dětském romském sboru Čhavorenge uvedeme v srpnu.

Regiony

Regiony

Témata Jak se vám líbí

boskovice_hradPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

BraAgas na novém albu česky

braagas_oPtacichPoslechněte si rozhovor se skupinou BraAgas o albu O ptácích a rybách.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music