"Zase sme sa zešli"

Zase sme sa sešli

Pěvecký sbor Mužáci z Pohořelic vydávají nový hudební nosič. Za lety společného zpívání v okolí brněnského venkova se ohlédneme s vedoucím sboru Ivo Farkašem. Rozhovor, který uvedeme ve Folklorním okénku ve středu 25. října za pět minut pět odpoledne, doplní nové hudební nahrávky.

Mužáci z Pohořelic společně zpívají téměř 15 let. Sbor byl založen v roce 2003 na podnět Miroslava Vavříka. Pod vedením sbormistra Josefa Chaloupky, klarinetisty cimbálové muziky Kasanica a za podpory města Pohořelice již na podzim stejného roku absolvovali první vystoupení. A ta další na sebe nenechala dlouho čekat. Josef Chaloupka vtiskl sboru první zkušenosti a vytvořil základní repertoár při zkouškách na staré radnici. Po něm převzal vedení sboru houslista Ivo Farkaš, učitel Základní umělecké školy v Pohořelicích a primáš brněnské cimbálové muzika Ponava. Sbor tvoří 18 zpěváků, převážně z Pohořelic, věkový průměr je dle přesného výpočtu jejich vedoucího 69 a půl roku. Jsou mezi nimi ale také zástupci obcí Přibice, Branišovice, Troskotovice, Damnice, Loděnice a Miroslavi.

Mužáci vydali v roce 2003 svou prvotinu, již pod vedením Ivo Farkaše. A právě on je do nahrávacího studia přivedl podruhé – tentokrát letos v létě, kdy nový hudební nosič vznikal. CD neobsahuje jen písně lidové, ale také v poslední době velice oblíbené u mužských sborů – písně autorské, a zde konkrétně z pera Josefa Chaloupky, Vladimíra Hnátka, Zdeňka Baťky, Josefa Konečného a Bohumíra Kameníka – tedy autorů, kteří převážné píší pro dechové hudby. Mužáci z Pohořelic mají ve svém repertoáru na 170 písní, pečlivě sesbíraných do malého zpěvníčku, který má každý člen sboru po ruce. Písně jsou z různých oblastí – Podluží, Slovácka, písně vojenské, milostné i o víně. Tento lahodný mok také nesmí chybět na žádné zkoušce či vystoupení. Mužáci z Pohořelic se prezentují svým zpěvem na setkáních sborů, burčákových a husích slavnostech, koštech vína, k pravidelným akcím patří také Noc kostelů v Pohořelicích, celkově je akcí zhruba 25 – 30 ročně.

muzaci_pohořelice

Magda Hauserová
Moderuje: Magda Hauserová
NyníVonička pro milovníky...
Písnička: Záhorí; Sóla: Ducháčková Jožina, Janošková Jana, Ducháček Vojtěch; Soubor: Šohajka; CD: 20 let Šohajky
11.00Zprávy Proglasu, počasí
11.05Čtení na pokračování
11.29Písničky před polednem
11.57Myšlenka na den
12.00Anděl Páně
12.05Hudební siesta

Květy – Komik do půl osmé

kvety_komikPřečtěte si recenzi CD Komik do půl osmé od skupiny Květy.

Regiony

Regiony

Budoár staré dámy – Sůl

budoar_sulPřečtěte si recenzi na nové album skupiny Budoár staré dámy. Rozhovor s kapelou chystáme na únor.

Sólo pro kytaru III

kollar_notes_undergroundPoslechněte si z archivu třetí díl seriálu o kytaristech.

Anketa

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music