Vínečko bílé Fanoše Mikuleckého

Vínečko bílé Fanoše Mikuleckého

Písně Vínečko bílé, Mikulecká dědina, V širém poli studánečka a mnoho dalších se dnes zpívají téměř na každé besedě u cimbálu i na soukromých oslavách. Možná ví málokdo, že nejsou lidové, ale že mají svého autora. U příležitosti 50. výročí úmrtí Fanoše Mikuleckého, vlastním jménem Františka Hřebačky, si ve Folklorním okénku ve středu 18. března v 16.55 zanotujte jeho nejznámější "hity". 

František Hřebačka za svůj život složil na 270 písní, z nichž řada zlidověla. Převážná část těchto skladeb jsou písně milostné, jsou poznamenány prožitky a životními zvraty, které Fanoš Mikulecký za svého života prožil. Jeho poslední píseň Ked sem išel přes dědinu je z roku 1970. Je rovněž autorem tří lidových oper - Cesta zarúbaná, Prechovský buřič a Orfanus. Zpěvohra Cesta zarubaná, která patří k nejhranějším, je dramatickým pásmem lidových písní, seřazených tak, aby tvořily textově dějový celek. Bývá často označována jako vrcholné dílo tvůrčí činnosti Fanoše Mikuleckého.

Fanoš Mikulecký se v roce 1937 zasloužil o vznik Slováckého krúžku v Mikulčicích, jehož byl po dlouhá léta vedoucím a současně také primášem doprovodné cimbálové muziky.

V roce 1946 stál u zrodu časopisu Malovaný kraj, ve kterém publikoval své metodické návody, povídky a národopisné reportáže. Malovaný kraj vycházel v Břeclavi jako měsíčník a ve velmi krátké době se stal oblíbeným. Mikulecký byl jeho redaktorem společně s profesorem Pavlem Holobrádkem a Vladimírem Strachoněm. Současně bylo založeno také vydavatelství Slovácká edice. Po roce 1950 ukončil činnost Malovaný kraj i Slovácká edice a v roce 1969 došlo k obnovení časopisu. Začal vycházet jako dvouměsíčník a vychází dodnes.  

Svým činorodým a tvůrčím způsobem života tak Fanoš Mikulecký organizoval kulturní život na Podluží.

David Vrobel Trio

vrobel_blues-pro-tebeSaxofonista Divadla Semafor David Vrobel vydal nové album.

Regiony

Regiony

Témata Jak se vám líbí

Watermelon-SlimPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Rozhovor s Juwanou Jenkins

JenkinsJuwanaIMG_20200211_161633Chystáme rozhohovor s americkou zpěvačkou Juwanou Jenkins.

Beseda u bigbítu 2020

malikova_postalgiaZnáme první účinkující festivalu Beseda u bigbítu 2020.

Rozhovor s Azizou Brahim

BrahimAziza_wmfBratislavaPoslechněte si náš rozhovor s Azizou Brahim, zpěvačkou ze Západní Sahary.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web