Vínečko bílé Fanoše Mikuleckého

Vínečko bílé Fanoše Mikuleckého

Pořad v souvislostech


Vínečko bílé Fanoše Mikuleckého
Budeme vysílat

Září víno vaří
75 let Malovaného kraje
75 let Malovaného kraje
Vysílali jsme


Září víno vaří

Kvítí milodějné

Kvítí milodějné
Audioarchiv
19. července 2021 Folklorní okénko Autor: Kateřina Kovaříková

Písně Vínečko bílé, Mikulecká dědina, V širém poli studánečka a mnoho dalších se dnes zpívají téměř na každé besedě u cimbálu i na soukromých oslavách. Možná ví málokdo, že nejsou lidové, ale že mají svého autora. U příležitosti 50. výročí úmrtí Fanoše Mikuleckého, vlastním jménem Františka Hřebačky, si ve Folklorním okénku ve středu 21. července v 16.55 připomeňte jeho nejznámější "hity". 

František Hřebačka za svůj život složil na 270 písní, z nichž řada zlidověla. Převážná část těchto skladeb jsou písně milostné, jsou poznamenány prožitky a životními zvraty, které Fanoš Mikulecký za svého života prožil. Jeho poslední píseň Ked sem išel přes dědinu je z roku 1970. Je rovněž autorem tří lidových oper - Cesta zarúbaná, Prechovský buřič a Orfanus. Zpěvohra Cesta zarubaná, která patří k nejhranějším, je dramatickým pásmem lidových písní, seřazených tak, aby tvořily textově dějový celek. Bývá často označována jako vrcholné dílo tvůrčí činnosti Fanoše Mikuleckého.

Fanoš Mikulecký se v roce 1937 zasloužil o vznik Slováckého krúžku v Mikulčicích, jehož byl po dlouhá léta vedoucím a současně také primášem doprovodné cimbálové muziky.

V roce 1946 stál u zrodu časopisu Malovaný kraj, ve kterém publikoval své metodické návody, povídky a národopisné reportáže. Malovaný kraj vycházel v Břeclavi jako měsíčník a ve velmi krátké době se stal oblíbeným. Mikulecký byl jeho redaktorem společně s profesorem Pavlem Holobrádkem a Vladimírem Strachoněm. Současně bylo založeno také vydavatelství Slovácká edice. Po roce 1950 ukončil činnost Malovaný kraj i Slovácká edice a v roce 1969 došlo k obnovení časopisu. Začal vycházet jako dvouměsíčník a vychází dodnes.  

Svým činorodým a tvůrčím způsobem života tak Fanoš Mikulecký organizoval kulturní život na Podluží.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Regiony

Regiony

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

John Hinshelwood zpívá Emily Dickinsonovou

hinshelwood_called-backSkotský písničkář John Hinshelwood natočil album zhudebněných básní Emily Diskinsonové.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web