Slavíček z Podluží

Slavíček z Podluží

Jméno folklorní zpěvačky Boženy Šebetovské, která se narodila 6. ledna roku 1919, bylo kdysi po Jižní Moravě velmi známé. Božena Šebetovská šířila nádheru lidových písní a byla nazývána Slavíčkem z Podluží. U příležitosti 100. výročí nedožitých narozenin zpěvačky zazní ve Folklorním okénku její archivní nahrávky (nejen) s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů. Poslouchejte ve středu 9. ledna 2019 za pět minut pět odpoledne.

Božena Šebetovská (roz. Králová) se narodila se 6. ledna roku 1919. Až do roku 1943 žila u rodičů, pak se provdala a zůstala v Brně. V  Lanžhotě vychodila obecnou a měšťanskou školu a v Hodoníně absolvovala v letech 1939–1940 rodinnou školu. Prvních vystoupení se účastnila jako členka Orla a lanžhotského Slováckého krúžku. A jak se dostala do rozhlasu? „Náš tatíček dojeli z Lanžhota do Brna do rozhlasu a řekli – mám doma céru a ta zpívá – a oni na to: tak ju doveďte… Jednoho dne jsme přijeli do Brna s mamičkú, že na skúšku, a to víte – poprvé před mikrofonem, tak mně bylo všelijak. Psal se rok 1934, Božence bylo 15 let...

Roman Pokorný hraje Duka Ellingtona

pokorny_cab-cottonJazzový kytarista Roman Pokorný nahrál album skladeb Duka Ellingtona.

Regiony

Regiony

Beauties Otty Hejnice

hejnic_beautiesJazzový bubeník Otto Hejnic má nové album s filmovými melodiemi.

Album o podobách smrti

NeumannDarek_foto-J-SlamaPoslechněte nebo přečtěte si rozhovor se zpěvákem Darkem Neumannem, který nahrál album o různých podobách smrti.

Novinky z country a bluegrassu

09-ChorosiPoslechněte si pořad s novinkami z country, bluegrassu a trampské písně.

A. M. Úlet živě na Proglasu

IMG_9013Skupina A. M. Úlet hrála živě u nás ve studiu. Podívejte se na fotografie.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music