Protančila jsem celý život...

Protančila jsem celý život...
23. listopadu 2021 Folklorní okénko Autor: Kateřina Kovaříková

Rozhovor s Evou Rejškovou (*1930) o její celoživotní cestě folklorní tanečnice, choreografky, pedagožky a držitelky Ceny za rozvoj tradiční lidové kultury a folkloru nabízíme ve Folklorním okénku ve středu 24. listopadu v 16.55. Příjemný poslech!

PaeDr. Eva Rejšková vystudovala PedF UK a FF UK. Začínala v roce 1949 jako tanečnice Souboru písní a tanců Josefa Vycpálka (dále Vycpálkovci, pozn.: Josef Vycpálek (1847 - 1922), profesor, sběratel lidových písní. Později se stala choreografkou a uměleckou vedoucí. V souboru působila až do roku 1992 (43 let).  Těžiště její choreografické práce spočívalo v rekonstrukci lidových tanců a jejich jevištní stylizaci. Za jejího uměleckého vedení soubor získal řadu ocenění doma i v zahraničí. Soubor Vycpálkovci dodnes pracuje a vystupuje. 

Od roku 1953 pracovala Eva Rejšková rovněž jako odborná a vedoucí pracovnice pro lidový tanec v Ústředním domě lidové umělecké tvořivosti (ÚDLUT), poté v Ústavu pro kulturně-výchovnou činnost (ÚKVČ).  Metodicky, choreograficky a pedagogicky spolupracovala s řadou folklorních souborů v celé ČR. Působila rovněž jako pedagožka na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. Publikovala odborné články a referáty (Lidová tvořivost, Taneční listy, Folklor), spolupracovala s rozhlasem (pořad Cesty za folklorem aj.).

S  manželem Radomilem Rejškem vedla stovky tanečních kurzů nejen u nás, ale i v zahraničí - Japonsko, USA, Kanada, Kuba, Francie, Belgie, Německo, Hongkong, Finsko. Např. v Japonsku byly přednášky, praktické ukázky a workshopy manželů Rejškových tak strhující a imponující, že si řada Japonců opatřila české kroje a věnuje se tancování českých tanců. 

V roce 2011 byla Evě Rejškové ministrem kultury udělena Cena za rozvoj tradiční lidové kultury a folkloru. Paní Eva Rejšková je žijící legendou pro oblast lidového tance, je neustále velmi vitální a obdivuhodně aktivní.

Zdroj: encyklopedie Prahy 2

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Regiony

Regiony

Rozhovor se skupinou Coffee to Help

coffee-to-help_cukr_obalCDPoslechněte si rozhovor se skupinou Coffee to Help z Rakovníka.

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web