Po stopách sběratelů lidových písní - 17. díl

Po stopách sběratelů lidových písní - 17. díl

Pořad v souvislostech


Po stopách sběratelů lidových písní
Budeme vysílat

Všude jsme doma
Všude jsme doma
Za lidovou kulturou do Novohradských hor
Vysílali jsme


Všude jsme doma

Fujarôčka moja

Fujarôčka moja
Audioarchiv

Jindřich Šimon Baar (1869–1925), od jehož narození uplynulo 7. února již 150 let, je dosud v povědomí jako básník a spisovatel spojený s tzv. venkovskou prózou a katolickou modernou. Klenečskému rodáku a chodskému patriotu je věnován 17. díl z cyklu Po stopách sběratelů lidových písní. Poslouchejte Folklorní okénko ve středu 20. února 2019 od 16.55, na setkání se těší Zdeněk Vejvoda.

Z úspěšných románových děl, povídek a básní Jindřicha Baara zřetelně vystupuje důvěrná znalost kultury venkovského lidu 19. století, jejíž projevy jako kněz na svých působištích neúnavně sbíral, ať už šlo o pohádky, pověsti či lidové písně.

Při studiích v kněžském semináři se Baar pokoušel získat své spolužáky pro národopisnou práci. Stal se členem kulturního spolku pražských bohoslovců Růže Sušilova a založil při něm národopisný kroužek. V posledním roce studia vyjádřil svoji touhu po studiu chodského folkloru (cituji) „Jsem pevně rozhodnut studovat své širší rodiště, Chodsko, ve všem směru. Budu se obírat kulturní historií vůbec, národní písní, budu sbírat všecky příspěvky a drobty k velké kulturní historii české.“

Jako seminarista trávil Baar prázdniny v Klenčí, kde studoval matriky i kroniku rodného města a především chodil mezi lid, sbíral písně, zvyky, pověry, zapisoval i drobná prozaická vyprávění, lidová rčení a přísloví, všímal si jazyka. Prošel vesnice horního a dolního Chodska. Objevil několik vynikajících zpěváků: Konopíka a Švajnera v Luženicích, Šteffka v Újezdě, Bartovského v Brnířově, starého „houdka“ Jakuba Záhoře (Bětáka) v Dílech a především mlynáře Hadama. Tak se rodila Baarova sbírka chodských písní, postupně doplňovaná a rozšiřovaná, již odhadujeme na 1400 položek.

Baar_chodské_písně

Andrew Cronshaw a citery

Album pro sólovou citeru vydal britský hudebník a publicista Andrew Cronshaw. cronshaw_zithers

Regiony

Regiony

Beaux Gris Gris & The Apocalypse

BeauxGrisGris_IMG_20191115_214031Poslechněte si rozhovor s kalifornskou skupinou Beaux Gris Gris & The Apocalypse

Témata Jak se vám líbí

27-archivnyChlapecPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

David Vrobel Trio

vrobel_blues-pro-tebeSaxofonista Divadla Semafor David Vrobel vydal nové album.

Rozhovor s Juwanou Jenkins

JenkinsJuwanaIMG_20200211_161633Poslechněte si rozhovor s americkou zpěvačkou Juwanou Jenkins.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web