Obrázky z Jasenné

Obrázky z Jasenné

Pořad v souvislostech


Obrázky z Jasenné
Budeme vysílat

Po stopách sběratelů lidových písní
Kvítí milodějné
Kvítí milodějné
Vysílali jsme


Po stopách sběratelů lidových písní

Cimbál hraje prim

Cimbál hraje prim
Audioarchiv

Pořad, který byl uveden v rámci MFF Strážnice 2018 a jehož autorem je etnograf Daniel Drápala, si ze záznamu poslechnete ve Folklorním okénku ve středu 19. září v 16.55. Je inspirován hudebním odkazem a vzpomínkami Anny Kutějové-Rokytové, významné osobnosti folklorního hnutí jihozápadního Valašska první poloviny 20. století.

Lidové písně v podání této interpretky zaznamenali v polovině 20. století např. Jan Rokyta st., Jaroslav Jurášek, Radoslav Kubáník, v roce 2015 byl vydán výběr těchto písní na CD Pěsničky z Jasenné. Anna Kutějová jako znalkyně místních reálií je ovšem i autorkou vzpomínek, které byly v roce 2016 vydány pod názvem Vzpomínky z Jasenné (autor doc. PhDr. Daniel Drápala Ph.D.). Jsou jedinečnou sondou do života valašské vesnice ve zlomovém období zániku tradiční společnosti a nástupu modernizace. Přibližují každodenní život rodiny i vesnického společenství, chvíle sváteční i události výročního obyčejového cyklu. Vzpomínky na Jasennou a její obyvatele na počátku 20. století se v rámci pořadu prolnou s písněmi z původního zpěvního repertoáru Anny Kutějové.

Písně zpívají Klára Blažková, Lenka Vaculíková a Pavel Ptáček za doprovodu cimbalisty Jana Rokyty ml. Slovem provází Daniel Drápala a Jan Rokyta ml.

anna_kutějová

NyníHudební siesta
Skladba: Concerto grosso pro trubky, klavír a smyčce - Aria; Autor: Korte Oldřich František; Dirigent: Bělohlávek Jiří; Sóla: Kejmar Miroslav, Šedivý Zdeněk - trubka, Válek Jiří, Novotný Karel - flétna, Hála Josef - klavír
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:05Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí

Album roku 2018

zambosi_louvreLouvre skupiny Žamboši albem roku 2018.

Regiony

Regiony

Témata Jak se vám líbí

uretslegr_kysperskyPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Hudební ztráty 2018

fresoPřipomeňte si s námi osobnosti, které zemřely v roce 2018.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music