Ó radost má...

Ó radost má...

18. března si připomeneme bohužel nedožité kulaté jubileum Vladimíra Baiera. Ohlédnutí za jedním naplněným muzikantským životem ve Folklorním okénku na vlnách Proglasu ve středu 9. března v 16.55 připravil a uvádí Zdeněk Vejvoda.

Vynikající muzikant a skladatel, někdejší dvorní autor hudebních úprav slavné Konrádyho dudácké muziky, etnograf, dlouholetý ředitel Muzea Chodska v Domažlicích a sběratel lidových písní odešel do muzikantského nebe už v roce 2010. Jeho stopa v regionální historii a národopisu Chodska a západních Čech je velmi hluboká. 

Vyznání Vladimíra Baiera lidovým muzikantům, konkrétně dudákům:

Kdy a kde vznikly dudy, je jistě pro milovníky tohoto zvláštního hudebního nástroje zajímavým poznáním. Zda to bylo opravdu 3 000 let před naším letopočtem na území dnešního Iráku, však pro mne není až tak důležité. Mě především udivuje, jak a proč vznikly. Proto se v duchu skláním před jakýmsi neznámým pasteveckým koumákem žijícím v dávných časech a představuji si, jak při hlídání stáda koz sebral ze země kousek větrem ulomeného rákosu a dumal, zda by se nedal příhodně využít. Vžívám se do toho, jak zkoušel do té chatrné trubičky i fouknout, a protože byla na jednom konci naštípnutá, podložil tam prst, čímž změnil proud dechu na onen odštěpek a ozvalo se zafrčení. To asi byla ta chvíle, kdy vznikla píšťala s plátkem, kterou bylo možno využít při zrození rozličných foukacích hudebních nástrojů včetně dud.

Jak to v následujících staletích s jejich proměňováním probíhalo, už popsalo několik badatelů, a tak to nechám schované v jejich moudrých knihách. Sám jsem si všímal horlivců, kteří v časech blízkých mému žití po Domažlicku na tento zapeklitý hudební nástroj, připomínající svým vzhledem i zvukem kozla, čili pukla, hráli, či dosud hrají. Chci vyjádřit svůj obdiv k těm, kteří pro nás uchovali a udržují muziku zrozenou z duchovních potřeb prostých lidí. A vyjevit tím protest proti jiným, kteří ji pro zisk a slávu znásilňují ze všech stran.

NyníPísně
Píseň: Engem úgy veszel körül/I’m Surrounded By You (2022); Interpret: Meszecsinka; Album: Meszecsinka: Árnyék/Shadow
04:55Za 5 pět
05:40Nedělní promluva papeže
05:40Radio Vatikán (české...
05:48Písně
05:57Myšlenka na den
06:00Dnešní evangelium

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Regiony

Regiony

Rozhovor se skupinou Coffee to Help

coffee-to-help_cukr_obalCDPoslechněte si rozhovor se skupinou Coffee to Help z Rakovníka.

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web