Na kraj Ameriky

Na kraj Ameriky

Ve dnech 27. - 30. června 2019 se ve Strážnici koná 74. ročník Mezinárodního folklorního festivalu a 34. ročník festivalu Dětská Strážnice. Zveme k poslechu pořadu Lucie Uhhlíkové a Pavla Popelky o vystěhovalectví do Ameriky ve slovácké lidové písni. Poslouchejte ve středu 22. května za pět minut pět odpoledne.

Lidové písně vyprávějící o migraci českého obyvatelstva do Ameriky tvoří zajímavou skupinu zpěvního repertoáru našich předků. Ve srovnání s většinou tradičních písní vznikly vlastně teprve nedávno – vždyť první vlna vystěhovalců opustila rodné lány v polovině 19. století. Někteří šli za výdělkem a po čase se vraceli, jiní odplouvali navždy. Důvody odchodu totiž nebyly jen ekonomické či sociální, ale také politické, náboženské a v neposlední řadě osobní – mnozí řešili cestou za oceán vlastní nešťastnou životní situaci a hledali nový začátek. A písně, kterým je věnován pořad, jsou anonymními svědky takových osudů: líčí odchod vystěhovalců z domova, jejich strastiplnou cestu přes moře, život v Americe i stesky těch, kteří zůstali a čekali na své blízké. Někdy se s nimi šťastně shledali, jindy bylo jejich čekání marné.

Pořad představuje především slovácké varianty písní zobrazujících cesty našich krajanů z rodné vlasti do Nového světa (i když autoři připouštějí, že první a také největší vlna vystěhovalců směřovala do Ameriky z Valašska). Texty a melodie těchto písniček nejsou vždy pravými perlami. Jsou příliš mladé, a proto nestihly projít sítem tradice – nejsou vybroušeny ústním podáním z generace na generaci. Jak ale trefně poznamenali manželé Vlasta a Jaroslav Smutní, sběratelé a editoři zpěvníku s názvem Keď som sa já z mojho kraja do Ameriky zberal, není se čemu divit: „Zkuste sami napoprvé zveršovat nějakou událost, horor, či zážitek třeba z cesty autem…“

V Americe, tam je blaze,
tancujou tam po podlaze,
ze samých klobásů dělají ploty,
zásoba tvarůžků zahání psoty.

Účinkují:

Pavel Popelka
Jan Maděrič   
Václav Mach
Horňácká cimbálová muzika Petra Galečky, Lipov, ved. Petr Galečka
Ženský sbor Čečera, Starý Hrozenkov, ved. Marcela Trtková

Rozhovor s Worship Central

worship-centralPoslechněte si rozhovor s britskou křesťanskou kapelou Worship Central.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Rickem Derringerem

DerringerRickPoslechněte si rozhovor s americkým kytaristou Rickem Derringerem.

Nemůžu popadnout tvůj dech

spaleny_nemuzu-popadnoutDoporučujeme nové album Jana Spáleného a skupiny ASPM Nemůžu popadnout tvůj dech.

Album roku 2018

zambosi_louvreLouvre skupiny Žamboši albem roku 2018.

Roman Pokorný hraje Duka Ellingtona

pokorny_cab-cottonJazzový kytarista Roman Pokorný nahrál album skladeb Duka Ellingtona.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music