Manka Římanka

Manka Římanka
26. července 2017 Folklorní okénko Autor: Kateřina Kovaříková

Marie Bílková (1829–1888) z Mrákova, zvaná Manka Římanka, podnikla v přelomové době druhé poloviny 19. století hned dvě pěší cesty z Chodska až do Říma. Na první se vydala v roce 1875 ve věku 46 let a na druhou o tři roky později. K poslechu Folklorního okénka ve středu 26. července 2017 srdečně zve Zdeněk Vejvoda.

Příběh Marie Bílkové zvané Manka Římanka je příběhem ženy z chodské vesnice Mrákov, která coby svobodná, bezdětná a velmi zbožná žena touží podívat se do Říma. Myšlenka na pouť v uzraje kdesi v bavorském statku, kam chodila na práci. Tam se seznámila se skupinou poutníků a roku 1875 vyrazila poprvé. Že se jednalo o fyzicky náročnou záležitost, není třeba připomínat, ale Marie Bílková byla dle vyprávění velmi dobře připravena, neboť si v zimním období vylepšovala rozpočet jako tzv. plátýnkářka. Na pouť do Říma získala podporu i od některých významných představitelů tehdejšího společenského života. Manka očima prosté avšak přirozeně inteligentní a zbožné ženy popisuje cestu přes Alpy, příchod do Říma i samotný pobyt v Římě, dokonce i audienci u Svatého otce…

Vyprávění o jejích cestách se v kraji pod Čerchovem tradovalo až do poloviny 20. století, kdy jej písemně zaznamenala její jmenovkyně Marie Bílková (1886–1981), vnučka Mančina bratra Jiřího. V roce 2011 toto výjimečné svědectví o každodenním i svátečním životě a zbožnosti Chodů vydalo Nakladatelství Českého lesa v Domažlicích. Můžeme tak společně zalistovat a vycestovat s Mankou, třeba až do Říma.