Doudlebská svatba

Doudlebská svatba

Pořad v souvislostech


Doudlebská svatba
Budeme vysílat

Muzikanti, to sú chlapci!
Po stopách sběratelů lidových písní
Po stopách sběratelů lidových písní
Vysílali jsme


Muzikanti, to sú chlapci!

Po stopách sběratelů lidových písní

Po stopách sběratelů lidových písní
Audioarchiv

Svatbu z jihočeského Doudlebska podle vzpomínek rodinných příslušníků i z vlastní paměti zaznamenal Jan Štěpán (*1904) z Dolních Svinců. Svatební Folklorní okénko rozezní i obřadní písně v podání vynikajících českých sólistů a muzik ve středu 4. dubna za pět minut pět odpoledne.

Svatba je pro každého důležitý životní předěl. V minulosti představovaly několikadenní svatební oslavy ustálený sled rituálů od velmi intimních rodinných momentů až po nákladné společenské příležitosti, jichž se účastnila celá obec. V 19. století můžeme v jednotlivých národopisných oblastech sledovat jejich zvláštní regionální varianty.

Svatbě předcházely námluvy, láska mladé dvojice, scházení chasy na návsi a postávání u okénka, jak nám mlejším vyprá­věli o hrátkách neb dračkách naše babičky a dědouškové,“ začíná svoje vyprávění Jan Štěpán narozený roku 1904 v Dolních Svincích, které leží na půl cesty mezi Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem. Také on podle vlastních slov zažil „svarbu, o které se dlouho povídalo“. Ženil se z lásky, ale připomíná, že na chudém Doudlebsku míval přednost maje­tek.

Nevěsta podle zápisků Jana Štěpána na konci 19. století věnila, tj. přinášela na statek dva až pět tisíc zlatých rakouské měny. Dále dostávala nejlepší krávu, kobylu nebo hříbě, někdy i jalo­vici, prasnici a drůbež. Její vý­bava sestávala ze dvou šatníků, dvou postelí, truhel, nádobí do hospodářství, díže na dělání chleba, nechyběly necky a nástroje na opracování lnu, šatstvo a peřiny.

Někdo to rád elektronické 4

floex_john-doePusťte si z archivu 4. díl cyklu Někdo to rád elektronické.

Regiony

Regiony

Perkuse a hlasy v Náměšti

11kytaraSoučástí Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou bude koncert Perkuse a hlasy.

Ida Kelarová a Čhavorenge

čhavorenge_hejRomaleRozhovor s Idou Kelarovou o dětském romském sboru Čhavorenge uvedeme v srpnu.

Témata Jak se vám líbí

boskovice_hradPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music