Chcete studovat etnologii?

Chcete studovat etnologii?
13. listopadu 2017 Folklorní okénko Autor: Kateřina Kovaříková

Co se skrývá pod pojmem etnologie? V druhém pokračování rozhovoru s docentkou Martinou Pavlicovou přiblížíme osobnost Antonína Václavíka, systém GISTRALIK  i publikace, který Ústav evropské entologie vydává. Poslouchejte v rámci Folklorního okénka ve středu 15. listopadu za pět minut pět odpoledne.

Antonín Václavík (12. července 1891, Pozlovice – 4. prosince 1959, Brno) byl český etnograf a folklorista. Jeho odkaz spočívá kromě zachování lidových zvyků zejména v moderním pojetí muzejních sbírek spojujících přístup vědecký s nadčasovým vizuálním ztvárněním.

Etnografickému sběru se věnoval od mládí a pokračoval po návratu do Luhačovic spolu s bratrem Františkem. Zaměřovali se zejména na oblast Luhačovského 12. srpna 1918 byla založena Muzejní společnost v Luhačovicích, jejíž byl duší. Antonín Václavík literárně zpracoval své více než dvacetileté dílo a v roce 1930 vydal rozsáhlou monografii Luhačovské Zálesí. Na 672 stranách textu pojednává o tradicích, lidových zvycích, umění, ale i demografických a hospodářských aspektech, vzdělávání, péči o zdraví a podobně. Text doplnilo 800 ilustrací, krom výše uvedených autorů také např. Joži Uprky či Františka Pečinky. Od roku 1919 zde působil jako zaměstnanec ministerstva školství a národní osvěty a v letech 1934 až 1938 jako vrchní ministerský komisař. V roce 1939 se vrátil na Moravu, za války působil jako odborný pracovník Slováckého muzea v Uherském Hradišti a třídil zdejší sbírky, ale také sbírky ve Vizovicích, Holešově, Rožnově a reinstaloval expozici Muzea luhačovského Zálesí do nových prostor. Po druhé světové válcepokračoval v publikační a pedagogické činnosti (Volkskunst und Gewebe 1956, Výroční obyčeje a lidové umění, vydáno posmrtně). Jeho odkaz spočívá kromě zachování zvyků zejména v moderním pojetí sbírek spojujících přístup vědecký s nadčasovým vizuálním ztvárněním.

Anežka Horáková

Svátek má: sv. Nikefor / Oldřich

Moderuje: Anežka Horáková
NyníPísničky
Píseň: Já v tobě a ty ve mně (2017); Interpret: Deepers; Album: Deepers: Bouřek bál
08.45Radio Vatikán včera
09.00Vážná hudba
09.15Svět (TWR)
09.30Kafemlýnek
10.30Vonička pro milovníky...
11.00Zprávy Proglasu, počasí

Profil skupiny Jablkoň

jablkon_nemecSkupina Jablkoň slavila 40 let. Poslechněte si její profil.

Regiony

Regiony

Album roku 2017

wolfLost_nepripoutanyAlbem roku 2017 je Wolf Lost In The Poem Honzy Žambocha.

Sean Barry a Andrea Kudrnová  

IMG_7544Podívejte se na fotografie z natáčení pořadu s harfeníkem Seanem Barrym a flétnistkou Andreou Kudrnovou.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music