Jarní koncert Kašavy a Rokytí - soutěžte o vstupenky

Jarní koncert Kašavy a Rokytí - soutěžte o vstupenky

Pořad v souvislostech


Vonička lidových písní
Budeme vysílat

Vonička lidových písní
Vonička lidových písní
Vonička lidových písní
Vysílali jsme

Vonička lidových písní
Vonička lidových písní
Vonička lidových písní
Audioarchiv
17. března 2019 Soutěže Autor: Kateřina Kovaříková

Soutěžte s Proglasem o vstupenky na jarní koncert zlínského souboru Kašava a rokycanského Rokytí. Společně se sejdou na prknech Městského divadla ve Zlíně v neděli 24. března 2019.

Voničky lidových písní vysíláme v pondělí 18. března a ve středu 20. března. Vždy od půl jedenácté dopoledne. Pokud chcete získat dvojice vtupenek, stačí se jen dovolat do vysílání.

Valašský soubor Kašava vznikl v roce 1971 a působí na Zlínsku více jak 45 let. Věnuje se zpracování folklorního a zvykoslovného materiálu ze západního a jižního Valašska a částečně také z přilehlých oblastí: luhačovického Zálesí a východní Hané. Repertoár souboru tvoří vedle jednotlivých tanců scénická hudebně-tanečně-dramatická pásma vycházející jednak z lidových obřadů a zvyků, jednak z folklorního materiálu, který vypovídá o závažných momentech v životě minulých generací. S přípravou programových bloků byla zpravidla spojena rovněž rekonstrukce dobového lidového oděvu z příslušného regionu. Specifickým rysem práce Kašavy je obnovování zaniklých zvykoslovných vánočních a masopustních her. Činnost členů souboru jde ruku v ruce se snahou o uchování etických a estetických hodnot tradiční lidové kultury. Kašava pořádá tematické besedy u cimbálu, valašské bály, výroční koledové obchůzky, pravidelně se zúčastňuje jak domácích, tak zahraničních folklorních festivalů.

Folklorní soubor Rokytí v Rokycanech založila v roce 1967 Božena Auterská. Současnou Rokytku tvoří více než 150 tanečníků 40 muzikantů ve čtyřech tanečních a třech hudebních skupinách. Od roku 1977 k nim patří i Rokytí. Tvůrčí a pedagogický tým již třetí generace tohoto souboru tvoří Jana Frühaufová a  Zdeněk Vejvoda. V poslední době ještě Martina Hirschová. Rokytí se zabývá jevištní stylizací národopisných materiálů, písní, tanců a zvykosloví z jihozápadních Čech a Rokycanska. Současnou generaci tvoří 22 tanečníků ve věku od 16 do 23 let. V březnu 2017 slavnostním koncertem oslavil jubilejních 15 let tancování, zpívání, hraní a společného trávení volného času. Ještě jako dětský soubor (Sluníčko) získali tanečníci a muzikanti z dnešního Rokytí prestižní Cenu 61. MFF „STRÁŽNICE 2006“ za pořad Špity, špity, šupity brabec (režie Z. Vejvoda). Byli pravidelnými účastníky národních přehlídek dětských folklorních souborů, kde získali i zvláštní ocenění např. „za příkladnou práci s dětmi a choreografické ztvárnění tématu“ (2007), „za výborné výkony taneční, pěvecké i hudební“ (2009) či „za přesvědčivý hudebně taneční projev“ (2011). Od roku 2016 tato souborová generace vystupuje pod názvem Rokytí.

Kašava_Rokytí_2019

NyníPísničky pro hezké...
Píseň: Crocodile Shoes (1996); Interpret: Nail Jimmy; Album: Nail Jimmy: Crocodile Shoes (singl)
16:00Křesťan a svět
16:26Písně
16:55Oktáva
17:55Myšlenka na den
18:00Mše svatá
18:45Večerní zíváček

To nejlepší z hitparády WMCE

vahdatMahsa_EnlightenTo nejlepší z hitparády World Music Charts Europe v pořadu Slyšte, lidé!

Regiony

Regiony

Sedmé vánoční album evropských jazzmanů

christmas-with-my-friends-viiVyšlo sedmé album z řady Christmas with my Friends.

Rozhovor se skupinou Tęgie chłopy

tegie_chlopyPoslechněte si rozhovor s polskou skupinou Tęgie chłopy.

Krása v bodláčí Romana Dostála

dostal_krasa-v-bodlaciPoslechněte si rozhovor s Romanem Dostálem z Oborohu o jeho novém sólovém albu.

Hudba národnostních menšin Číny II.

folk-music-china-4Poslechněte si druhou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web