Folklor a dechovka
Folklorní okénko - Výlet na Slovensko 11: Gemer
V dalším pokračování Výletu na Slovensko za lidovou hudbou se vypravíme na střední Slovensko, do hornaté a lesnaté krajiny, do Slovenského rudohoří přes Rimavskou kotlinu do Slovenského krasu mezi oblastmi Horehroní a Spiš. Z etnického hlediska bylo v oblasti kromě Slováků zastoupeno i maďarské a částečně také německé etnikum. Podoba lidové písně je specifická pro střední Slovensko jak v sólovém zpěvu, tak ve sborových vícehlasech. V ukázkách lidových písní z Gemeru (Malohontu) vám region představí hudební redaktorka Helena Bretfeldová. Nalaďte si Folklorní okénko ve středu 26. března od 16 hodin.
Folklorní okénko: Výlet na Slovensko 10 - Zemplín
Na pomezí prešovského a košického kraje, na území historické Zemplínské župy, se nachází folklorní oblast Zemplín se specifickou náboženskou, entnologickou i folklorní směsicí kultur: na Zemplíně žijí Slováci, Maďaři, Rusíni, Ukrajinci a Romové. Rusínské obyvatelstvo se ještě dělí na dvě etnografické skupiny - Lemky a Bojky (též Pujďaky). V lidových písních se odráží též různorodost náboženských vyznání, reflexe v chudé oblasti běžného vystěhovalectví do Ameriky i další vlivy. Do místní lidové hudby vás uvede hudební redaktorka Helena Bretfeldová. Nalaďte si Folklorní okénko ve středu 19. března v 16 hodin.
Folklorní okénko: Vzpomínka na primáše Bohumila Smejkala
14. ledna 1935 se narodil Bohumil Smejkal - houslista, dirigent, upravovatel; po dvě desetiletí primárius Janáčkova kvarteta, též umělecký vedoucí (a jedinečný primáš) Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů. Po brněnské konzervatoři vystudoval hru na housle na JAMU a léta zde později působil jako pedagog (mimo jiných u něj vystudoval současný primáš BROLNu Petr Varmuža). V několika ukázkách jeho citu pro lidovou píseň jej představí hudební redaktorka Helena Bretfeldová. Nalaďte si Folklorní okénko ve středu 29.ledna v 16 hodin.
Folklorní okénko - Výlet na Slovensko: Ĺudová hudba Stana Baláža
Ĺudová hudba Stana Baláža vznikla v roce 2008 v obci Raslavice u Bardejova oblasti Horní Šariš. Skupina v současnosti patří k naprosté špičce lidových muzik východního Slovenska a má na svém kontě čtyři profilová alba a řadu dalších s nejznámějšími sólisty Šariše, Spiše, Zemplína a Abova. Malý hudební profil kapely sestavila Helena Bretfeldová. Poslechněte si Folklorní okénko ve středu 27. listopadu od 16 hodin.
Folklorní okénko: Už jsou ženci za dvorem
V dalším pokračování písňového cyklu o rostlinách a plodech vám nabídneme písničky o žních a dožínkách. Písně spojené se sklizní (především obilí) a slavnostmi dožínek měly své místo v liturgickém i světském roce; zmiňovány jsou všechny druhy obilí (nejčastěji pšenice, žito, oves a kukuřice), výjimečný je popis polních prací, také oslava ukončení sklizně a poděkování za úrodu. S ukončením sklizně byly také spojeny různé rituály. Pořad Už jsou ženci za dvorem pro vás připravila Helena Bretfeldová. Nalaďte si Folklorní okénko ve středu 4.září v 16 hodin.
Folklorní okénko: gajdoš a sběratel písní Pavel Popelka
Doktor Pavel Popelka, emeritní ředitel Muzea J.Á.Komenského v Uherském Brodě, je etnografem a publicistou profesí, zálibou pak zpěvákem, gajdošem, muzikantem a sběratelem lidových písní Kopanic a Strání, kde se narodil a učil se porozumět lidovým písním a obyčejům. Zapsal stovky lidových písní, vydal řadu knih i odborných článků, spoluzaložil Festival masopustních tradic Fašank ve Strání, čtvrt století vedl Muzeum J. A. Komenského, o jehož samostatnost se významně zasadil.Posuchačům ho cob muzikanta-gajdoše a zpěváka představí hudební redaktorka Helena Bretfeldová. Nalaďte si Folklorní okénko ve středu 14.srpna v 16 hodin.
Vonička lidových písní: vyhodnocení soutěže o vstupenky na festival Milotice 2024
Na letošní ročník národopisného festivalu kyjovského Dolňácka Milotice 2024, které se uskuteční v areálu vinných sklepů a amfiteátru, jakož i na zámku v Miloticích o prvním srpnovém víkendu, přesněji 1.-4.srpna, nám pořadatelé nabídli pětkrát po dvou vstupenkách na celý program festivalu – a zde jsou jména našich pěti výherců: jsou jimi Lenka BUDÍKOVÁ,Božena MALINOVÁ,Veronika HANÁKOVÁ, Kristina NEDVĚDICKÁ a Marcela STRÝČKOVÁ. Správné odpovědi na soutěžní otázky zopakujeme ve středeční Voničce a najdete je rovněž zde:
Cesty hudby v generacích – kolokvium v Náměšti nad Oslavou
Součástí festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou je i letos odborné kolokvium, tentokrát na téma Cesty hudby v generacích. Koná se ve dnech 30. a 31. července v podkroví Městského úřadu v Náměšti nad Oslavou, vždy od 10 hodin. Vstup je zdarma.
Folklorní okénko - Muzika v krvi: Rod Gajdů ze Strážnice a z Kyjova
V dalším pokračování volného cyklu Muzika v krvi zavítáme na strážnické a kyjovské Dolňácko, kde již po několik generací působí muzikantský a zpěvácký rod Gajdů, spjatý se strážnickými cimbálovými muzikami Slávka Volavého a Danaj, v další generaci potom s mladými kyjovskými muzikami Širúch a Repetuša. Hostem hudební redaktorky Heleny Bretfeldové bude primáš a zpěvák Jan Gajda, který nám povypráví o genezi svého muzikantského rodu, který přesáhl prostřednictvím jeho ženy, zpěvačky Lenky Šrahůlkové-Gajdové, a dcer Lucie a Nely na Kyjovsko. Nalaďte si Folklorní okénko ve středu 5.června od 16 hodin.
Vonička lidových písní: vyšel nový Malovaný kraj 2/2024
V pondělní Voničce lidových písní představíme dubnové číslo národopisného a vlastivědného dvouměsíčníku Slovácka – Malovaný kraj. Z aktuálního čísla se např. dozvíte, jak to vypadalo na jižní Moravě v roce 1866, kdy tudy táhlo pruské vojsko, a co se tenkrát přihodilo šestnáctiletému Tomáši Masarykovi, pozdějšímu československému prezidentovi. Příznivce hudebního folkloru potěší rozhovor se sběratelem lidových písní Pavlem Popelkou a profil cimbálové muziky při Základní umělecké škole v Luhačovicích. Malovaný kraj obsahuje dalších více než dvacet delších nebo kratších článků a celou řádku pozoruhodných fotografií. Voničku s upoutávkou naladíte v pondělí 8.dubna v 10:30 hodin.
Folklorní okénko: Jatelinka drobná
V dalším Folklorním okénku věnovaném stromům, rostlinám a květinám pro vás budeme vybírat z písní opěvujících jednu z nejskromnějších, ale přitom nejužitečnějších rostlinek: jetel, jetelíček. Latinské označení Trifolium upomíná na trojlístek provázející jeho bílý nebo červený květ. Hojně v zemědělství využívaná pícnina získala v lidových písních i svou romantickou podobu. Nalaďte si Folklorní okénko autorky Heleny Bretfeldové nazvané Jatelinka drobná ve středu 3.dubna v 16 hodin.
Folklorní sedmička - 156. kolo
Na vítězné vlně doputovala k finální metě, tedy ke Zlatému výběru Folklorní sedmičky, naše nová laureátka, sólistka BROLNu a Hradišťanu, paní Věra Domincová; se sadou milostných písní s incipitem Slavíček zpívá za doprovodu cimbálové muziky Hradišťanu především díky vašim hlasům opět zvítězila. Blahopřejeme - a vyzýváme příznivce rusínské zpěvačky paní Marienky Mačoškové, která má nakročeno stejným směrem, k podpoře v jejím posledním kroku stejným směrem! Reprízu 156.kola Folklorní sedmičky vysíláme v sobotu 6.dubna v 18:30.
Folklorní okénko: 35 let strážnické cimbálové muziky Danaj
35 let od svého založení si výročním koncertem připomene strážnická cimbálová muzika Danaj, a to v neděli 31. března odpoledne v Kulturním domě Strážničan.
Folklorní okénko: Mé pantličky červené (pozvánka na výstavu Kroj jak malovaný)
V rozhovoru hudební redaktorky Heleny Bretfeldové s výtvarnicí Pavlou Kvasničkovou Máčelovou se dozvíme, jak se dostala k malování mašlí, věnečků, voniček a také křestních roušek, co taková práce obnáší a kde a kdy ji budou moci naši posluchači zhlédnout. Pořad je zároveň pozvánkou na připravovanou výstavu Kroj jak malovaný na zámku v Bučovicích. Rozhovor doprovodí výběr ze svatebních písní různých národopisných regionů. Nalaďte si pořad Mé pantličky červené - Folklorní okénko ve středu 13. března v 16 hodin.
Folklorní okénko: Červený, bílý tulipán
Středeční Folklorní okénko vám nabídne pořad Heleny Bretfeldové s názvem Červený, bílý tulipán.