Soutěžte o vstupenky na F-scénu 2014
Ve Voničce lidových písní soutěžte o 2 dvojice vstupenek na koncert Vojenského uměleckého souboru Ondráš s Musicou Folkloricou. Vysíláme ve středu 25. června 2014 o půl jedenácté dopoledne.
Koncert se koná v pátek 27. června 2014 od 20 hodin v Brně na Staré radnici.
Musica Folklorica
Musica Folklorica patří mezi těch málo kapel, které v poslední době dokázaly zaujmout široký okruh posluchačů nejen svým hudebním uměním a originálními úpravami, ale i tématy, která na svých CD přináší. Ze spolupráce s Indies Scope vzešel vánoční titul Počúvajte, co vám povím, recitál Luboše Holého Rabudeň, rabudeň, žertovně lechtivé CD Spal bych, spal bych, žena mi nedá, či recitál Veroniky Malatincové Ej, ženy, ženy, poradteže mi. O širokém záběru tohoto hudebního uskupení hovoří i jeho úspěšná spolupráce s Tomášem Kočkem a jeho orchestrem na projektu Cestou na východ, oceněného Andělem 2012 v kategorii World Music. Ze starších událostí stojí za zmínku ocenění Břitva 2009 za singl Chiasmatic-Temptament zrealizovaný v kooperaci s folk-metalovou formací Paladran. Tento ethno-metalový projekt si také získal v mezinárodní soutěži International Songwriting Competition druhé místo v kategorii World Music. Hraje ve složení Miroslav Kolacia – housle, Lubomír Graffe - housle, Tomáš Janoška – viola, Martin Slovák – kontrabas a Petr Pavlinec – cimbál.
Jaroslav Čajka je vynikajícím sólistou – hráčem na klarinet a tárogató. Má za sebou bohatou interpretační činnost, jako profesionální hudebník působil v Ústřední hudbě MV v Praze, či v bratislavském SĽUKu, byl členem legendární cimbálové muziky Slávka Volavého, řadu let spolupracoval jako externí sólista s BROLNem, OĽUNem či cimbálovou muzikou Technik z Ostravy. Stejně jako Petr Pavlinec, jedna z vůdčích osobností Musiky Folkloriky, je i Jaroslav Čajka držitelem ceny Foskar v kategorii individuální hudební výkon.
Ženský sbor Oskoruša z Velké nad Veličkou vznikl poněkud netradičně v roce 2007 na popud Musiky Folkloriky původně jako příležitostné pěvecké uskupení pro jednorázový hudební projekt. Následoval jednomyslně přijatý návrh všech členek zatím bezejmenného tělesa scházet se i nadále. Repertoár Oskoruše vychází především z písňového fondu regionu Horňácko a příhraniční oblasti myjavských Kopanic, nechybí ani melodie z jiných slovenských regionů. Všechny členky sboru jsou aktivní tanečnice, což jim umožňuje oživit vystoupení i tancem. Název Oskoruša byl zvolen ne podle stromu jeřábu oskeruše (Sorbus domestica), ale „protože jsme všecky takové oskoruše“ (regionální synonymum pro nezbednice, darebnice).
Veronika Malatincová náleží k nejvýraznějším představitelkám současné mladé generace lidových zpěvaček. Pěveckou kariéru zahájila ve folklorních souborech Štěpnička a Radošov, později spolupracovala s několika moravskými cimbálovými muzikami, příležitostně vystupuje s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů a se Slovenským ľudovým umeleckým kolektivem. V roce 2002 získala prestižní cenu Foskar v kategorii ženského sólového zpěvu. V jejím repertoáru nalezneme písně především z oblasti Veselska, Strážnicka a Horňácka, velmi často sahá po písňovém fondu slovenském, k němuž má silný vztah mimo jiné díky svému manželovi – heligonkárovi a fujaristovi z Korytárek, bývalém tanečníkovi souboru Detva z Dětvy.
Martin Prachař je jedním z nejvýraznějších interpretů lidových písní na Horňácku. Pěveckou a muzikantskou kariéru (klarinetista) začal v dětském folklorním souboru Veličánek a později v národopisném souboru Velička. Pěvecky spolupracuje s řadou cimbálových muzik nejen na rodném Horňácku. Martin Prachař je nejen výborný zpěvák, ale patří i mezi vyhledávané moderátory folklorních pořadů a koncertů. Jeho recitálové CD – Martin Prachař & Musica Folklorica: Opýtaj sa Malana – bude veřejně prezentováno v létě 2014.