Profil skupiny C&K Vocal ve Slyšte, lidé!

Čtyřicet let od začátku své kariéry nedávno slavila vokální skupina C&K Vocal. Některé její projekty – z poslední doby i z let dávno minulých – si připomeneme v hudebním týdeníku Slyšte, lidé! Poslouchejte v sobotu 8. října od 19.15 nebo v úterý 11. října od 16.55.
Skupina C&K Vocal sice funguje už přes 40 let, ale její diskografie není příliš rozsáhlá. Může za to samozřejmě strategie vydavatelů v době normalizace, která pochopitelně souvisela s politickými reáliemi doby. „Skupina, která nejezdila na festivaly politické písně a odmítla podepsat Antichartu, neměla v dramaturgických plánech obou tehdejších vydavatelství prioritu,“ píše pubicista Vladimír Vlasák. Nicméně v roce 1977 C&K Vocal vydal své první a dodnes velmi ceněné album Generace a o osm let později následovala druhá deska Balada o Zemi. Mezitím mělo vyjít ještě album, ale to se nakonec na pultech objevilo až v roce 1989 pod názvem Causa Krysař.
„Přímočarost a nekompromisnost na cestě za hledáním nových forem původní posluchačsky náročné, moderní vokální tvorby“ – to oceňuje na C&K Vocalu Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby z přelomu 80. a 90. let. Právě v době vydání této knihy došlo ve skupině k zásadní změně. Do jiné oblasti veřejného života, do služeb tehdejšího prezidenta Václava Havla, odešel textař a vedoucí skupiny Ladislav Kantor. C&K Vocal, už pod vedením Jiřího Cerhy, v té době přijal angažmá v pražském Realistickém divadle na Smíchově, následně přejmenovaného na Labyrint, a tam vytvořil řadu hudebně-dramatických inscenací ve spolupráci s režisérem Karlem Křížem a Jiřím Fréharem. Jedním z těchto představení byla rocková opera o svatém Vojtěchovi Veslo a růže, která se dočkala více než sta repríz.
Jako plnohodnotná náhrada za původní písňové texty neboli takzvaný „verš-rock“ Ladislava Kantora posloužily skupině především biblické texty nebo zhudebňovaná poezie. Ovšem básníky kapely zhudebňovala prakticky od svého počátku.
Jedno ze svých zásadních alb s názvem Démoni a divoucí divy soubor vydal v roce 2002. Obsahovalo především zhudebněnou poezii Jacquesa Préverta a za zmínku stojí i sleeve-note, který napsal Jiří Tichota. Kapelník Spirituál kvintetu vzpomíná, jak někdy počátkem 70. let si jako porotce z jakési soutěže vypůjčil a odnesl domů magnetofonovou pásku s několika písněmi skupiny, o níž předtím, podobně jako kolegové porotci, nikdy neslyšel. „Nechtěl jsem věřit svým uším – poslouchal jsem to pořád dokola a protože jsme tenkrát u mne doma zkoušeli se Spirituál kvintetem, při nejbližší příležitosti jsem to přehrál i ostatním. Všichni jsme pochopili, že na naši domácí scénu razantně vstoupila sestava zcela mimořádná. Říkala si C&K Vocal.“
V roce 2007 vyšlo C&K Vocalu CD Jeremiáš, které obsahuje dvě skladby na motivy biblické knihy Pláč, složené pro výstavy výtvarníků v Terezíně, Malé pevnosti, v letech 1980 a 2007. Dokumentují spolupráci s významnými výtvarníky – Ivanem Bukovským, Jiřím Sozanským, Zdeňkem Beranem, Oldřichem Kulhánkem a dalšími. Jako třetí skladbu skupina na album zařadila zhudebněnou báseň Richarda Huelsenbecka Šalaben.
Zatím nejnovější album skupiny se jmenuje Písně pašijové a vyšlo v roce 2008.