Čech Hála natočil typické neworleánské album

19. listopadu 2009 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Český saxofonista Jirka Hála si splnil sen a natočil album společně s muzikanty z amerického New Orleans své autorské album, které nazval Make You Wanna Hala. Přinášíme vám zkrácený profil Jiřího Hály, jehož plná verze vyšla v rámci seriálu Saxofonisté v listopadovém čísle Folk & country.

Jiří Hála jako dítě rád poslouchal Beatles a později inklinoval ke kapelám s dechovými sekcemi, jako byli Tower Of Power a především Blood, Sweat & Tears. Rád měl také The Band a z českých kapel Blue Effect a ETC… Z pozdějších hudebních lásek vyzdvihuje jméno Johna Mayalla: „Toho jsem měl hodně rád a jeho desku Blues From Laurel Canyon jsem slyšel snad tisíckrát.“ V 70. letech Hálu zasáhla vlna jazzrocku a jména jako Miles Davis, Mahavishnu Orchestra („Byli jsme hrdí, že tam hraje Jan Hammer“), Chick Corea a především Weather Report („Opět naše hrdost, že jeden ze zakládajících členů, Miroslav Vitouš, je Čech“).

První nástroj, na který se Jiří Hála učil hrát – jako šestiletý –, bylo piano. „Pak jsem přešel na příčnou flétnu (pod vlivem Herbieho Manna a jeho LP Memphis Underground), ale to jsem už věděl, že budu hrát ještě na saxofon,“ líčí a dodává: „Vlastně jsem chtěl na saxofon začít, ale tenkrát se nedal studovat na konzervatoři a ke klarinetu jsem neměl vztah.“ Saxofon Hálu okouzlil svým zvukem. Konkrétně vzpomíná především na „nádherný tón Waynea Shortera na deskách Weather Report“ nebo na „u nás nejlepšího rockového saxofonistu Jana Kubíka ve Flamengu a potom v Bohemii“. Flétnu Hála studoval na pražské konzervatoři u profesorů Válka, Malotína a Riedlbaucha: „Jsem jim vděčný za to, že mi otevřeli dveře do sféry hudby a života. Byla to krásná doba a je škoda, že některé věci, které škola nabízí, člověk lehkovážně přejde, aby si je až po letech našel sám.“

Vedle několika jazzových kapel působí Hála v už zmíněných bluesových projektech Bleus Session a Šavle meče. Právě Šavle meče byly odrazovým můstkem k natočení Hálova sólového alba Make You Wanna Hála. Na počátku byla spolupráce s Ondřejem Konrádem a hledání vhodného materiálu ke společnému hraní: „Ondřej, tehdy člen Šavlí mečů, přinesl nějaká CD Dr. Johna a mě to ohromilo. Od té doby jsem se začal intenzivně zajímat o New Orleans a tamní scénu. V roce 2003 jsem do New Orleans poprvé vyrazil a o dva roky později jsem si cestu zopakoval. Byl jsem v kontaktu s kytaristou Brianem Seegerem, protože v té době jsme hráli jeho písničky s mou další formací Chicken Soup. Pak přišel v létě hurikán Katrina a já jsem s trumpetistou Mírou Barabášem uspořádal koncert na podporu New Orleans. Díky ČSA jsme získali tři letenky, a tak jsme pozvali Briana, který přizval baskytaristku Cass Faulconer a klávesistu Johna Grose, leadera kapely Papa Grows Funk. Udělali jsme koncert na Václaváku a týden hráli po klubech. Tím začal můj kontakt s New Orleans.“ V té době se také v Hálově hlavě začal rodit nápad, že natočí s těmito americkými muzikanty své autorské album a že nahrávat se bude právě v New Orleans.

CD Make You Wanna Hala se natáčelo v roce 2008 a vedle Seegera (kytara), Grose (klávesy) a Cassandry Faulconer (baskytara) na něm účinkují bubeníci George Sluppick a Johnny Vidacovich, saxofonisté Scott Burgeois a Brent Rose, trombonista Rick Trolsen, klávesista Brian Coogan a další američtí hráči. Ivan Ivanov o projektu v časopisu mGuide píše: „Toto album je jedno z nejmilejších překvapení, kterého se v letošním roce určitě dočkáte od domácího umělce. Je nakažlivé vším, co je pro New Orleans typické: bravurně zahraná jízda s natřásavým rytmickým spodkem, zvuk hammondek a říznou dechovou sekcí. Výsledek je zvukově a obsahově mimořádně povedené album, které se směle může rovnat jakékoliv zahraniční desce tohoto stylového zaměření.“

Vzhledem ke vzdálenosti, která od sebe dělí jednotlivé protagonisty, zůstane album Make You Wanna Hála především studiovým projektem. Přesto Hála říká: „Snažím se vymyslet, jak sehnat  peníze a pozvat sem Američany na nějaké menší turné.“

(Celý článek vyšel v listopadu 2009 v měsíčníku Folk & country.)

NyníPísně
Píseň: Svou chvíli (2022); Interpret: Foukalová Markéta - zpěv, Brunner Martin - klavír; Album: Foukalová Markéta/Brunner Martin: Svou chvíli
05:57Myšlenka na den
06:00Ranní proud
06:30Dnešní evangelium
06:35Ranní chvály
06:50Duchovní slovo
07:00Radio Vatikán (slovenské...

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!