Slyšte, lidé! – Střípky ze skandinávského jazzu

10. listopadu 2016 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Skandinávské země jsou sice malé na počet obyvatel, ale pokud jde o kulturu, můžeme bez nadsázky použít slovo „velmoci“. Celý svět zná skandinávskou kinematografii, folklor nebo pop. A důležitou součástí severské kultury je také jazz. V pořadu Slyšte, lidé! si představíme několik důležitých postav a souborů jazzové scény z Dánska, Švédska, Norska a Finska. Poslouchejte v sobotu 12. listopadu 2016 v 19.15 nebo v úterý 15. listopadu v 16.55.

První, kdo nás bude zajímat, bude švédský kontrabasista Lars Danielsson. Narodil se v roce 1958, vystudoval Hudební konzervatoř v Göteborgu, je plodným autorem, aranžérem a producentem a funguje v rámci několika souborů. Dva roky například řídil skupinu Jazz Baltica Ensemble, má svůj kvartet, ale také mezinárodní trio s polským pianistou Leszkem Możdżerem a s izraelským bubeníkem Zoharem Freskem. Na dalších nahrávkách se pak podílel se svou ženou, dánskou zpěvačkou Cæcilií Norby. My si však představíme jinou mezinárodní spolupráci. Na albu Sun Blowing spojil švédský kontrabasista a skladatel své síly s o generaci mladším norským saxofonistou Mariusem Nesetem a s dánským bubeníkem Mortenem Lundem, se kterým spolupracoval už v několika předchozích projektech. S výjimkou některých saxofonových sól se celé album natáčelo prakticky živě ve studiu, aby co nejlépe vynikla souhra všech muzikantů.

Jako další budeme poslouchat norskou zpěvačku Live Foyn Friis, která žije a studuje v Dánsku, a její album dokonce získalo titul Dánská jazzová deska roku. Jinak si Live Foyn Friis zazpívala například s Bobbym McFerrinem nebo s Brianem Bladem. Její hudba není čistě jazzová. Je to spíš alternativní pop nebo folk, jemně okořeněný jazzem. Zpěvačka nedávno absolvovala české turné, a to společně s českým saxofonistou Lubošem Soukupem, který také žije v Dánsku a Live tam pro tuzemské publikum objevil.

V 60. letech nahrál klavírista Jan Johansson album Jazz på svenska s originálními úpravami švédských lidových písní. Položil tím základy nejen fúzím severské lidové hudby s jazzem, ale skandinávskému jazzu obecně. Album, které dobová kritika nehodnotila s jednoznačným nadšením, je dnes považováno za naprosto zásadní. Nyní, téměř po 50 letech, na toto dílo navazuje klavírista Jan Lundgren, který se narodil dva roky před Johanssonovou předčasnou smrtí. Lidové písně z Johanssonova repertoáru natočil ve spolupráci s kontrabasistou Mattiasem Svenssonem a do některých skladeb si navíc přizval smyčcové kvarteto, Bonfiglioli Weber String Quartet. Švédské lidové melodie na albu doplňuje několik lidových písní z Maďarska a Ruska, jednak autorská skladba Jana Johanssona a jedna skladba Jana Lundgrena.

Soubor s názvem Peppe Jalava Band vznikl ve Finsku v roce 1993. Hraje jazz ovlivněný soudobou vážnou hudbu a progresivním rockem. Současnou sestavu tvoří pět hráčů – Jaakko Martikainen na saxofony, Antti Hermaja na trombon, Ari Polojärvi na kytary, Mikko Multamäki na basu a Pertti Jalava na bicí a klávesy. Právě jim vyšlo nové album s názvem A Guided Tour In The Kuiper Belt.

Saxofonista Marius Neset je Nor žijící v Dánsku. Narodil se v roce 1985 a je typickým zástupcem čistě hudební rodiny. Jeho otec Terje je kytarista, matka Anne Leni Søfteland Sæbø je pianistka a sestry jsou zpěvačka a flétnistka. Saxofonistovo nejnovější album se jmenuje Snowmelt a třicátník Neset se na něm představuje nejen v čele vlastní jazzové skupiny, ale také s doprovodem orchestru London Sinfornietta. V Londýně se album také nahrávalo a Marius Neset je autorem všech kompozic i aranžérem alba, které produkoval společně s bubeníkem Antonem Egerem. 

Jouko Kantola, zvaný Jocke, je finský klavírista a skladatel. Na scéně působil dávno předtím, než se Marius Neset narodil – už na konci 70. let. Původně se věnoval gospelu a dnes stojí v čele jazzové skupiny nazvané JockeKantola Band. Jedná se spíše o příležitostné uskupení, které tvoří přední jazzoví a rockoví hráči z Finska.

Hovoříme-li o skandinávském jazzu, neměli bychom vynechat jméno Esbjörna Svenssona, mimořádně talentovaného pianisty, skladatele a kapelníka, který bohužel v roce 2008 tragicky zahynul. Na koncertním albu nazvaném Lost Hero – Tears For Esbjörn na něj vzpomínají jeho hudební kolegové a obdivovatelé ze všech skandinávských zemí. Jsou to především pianista Iiro Rantala a kytarista Ulf Wakenius, kteří se Svenssonově hudbě programově věnovali už dříve. Dále se posluchačům představuje švédská zpěvačka Viktoria Tolstoy, basista Lars Danielsson a bubeník Morten Lund. Oni dva mimochodem účinkovali na albu, na kterém kytarista Wakenius hrál Svenssonovy skladby ještě za jeho života. Album Tears For Esbjörn se z větší části skládá ze Svenssonových kompozic, ale otevírá je Rantalova pocta s názvem Tears For Esbjörn a uzavírá je slavná skladba dalšího autora, který předčasně zemřel, Imagine Johna Lennona.

Album How Long Is Now? nahrál pianista Iiro Rantala s osvědčeným basistou Larsem Danielssonem a finsko-švédský tandem tentokrát doplnil bubeník Peter Erskine. Rantala studoval jazz a klasické piano, ale od dětství měl rád také Beatles, což potvrdil třeba tím, že loni nahrál velmi povedené album se skladbami Johna Lennona. Nicméně jeho novinka je dramaturgicky pestřejší. Obsahuje autorské kompozice všech tří členů tria, dále úpravu slavné skladby Little Wings od Jimiho Hendrixe a také Kyrie od Johanna Sebastiana Bacha.

Album Some Other Time obsahuje úpravy melodií muzikálového skladatele Leonarda Bernsteina. Jde o společnou nahrávku švédského trombonisty Nilse Landgrena a americké zpěvačky Janis Siegel, členky skupiny The Manhattan Transfer. Nápad na realizaci takového alba měl producent Sigi Loch, majitel jazzového vydavatelství ACT. Oslovil právě Nilse Landgrena, který nabídku pochopitelně neodmítl, a ke spolupráci dále přizval 17členný orchestr složený z hráčů klasické hudby z německé Bochumi a světoznámého dirigenta Vince Mendozu. Album obsahuje mimo jiné melodie z muzikálu West Side Story.

Finský pianista Tuomas Turunen žije ve Francii, v různých sestavách natočil 14 alb a v roce 2010 vyhrál speciální cenu poroty v klavírní soutěži na Jazzovém festivalu v Montreux. Kromě toho, že je profesionálním hudebníkem, se zajímá o přírodní vědy a na univerzitě v Jyväskylä studoval matematiku. My si pustíme ukázku z jeho čtyři roky starého alba Karelia Inspiration.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!