Podporujeme

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro je světově proslulým festivalem, který se koná každoročně od 12. května do 4. června v kulturních prostorách v Praze. Radio Proglas je již více než deset let v mediálním přátelství s tímto festivalem, který nabízí nejen výbornou hudbu, ale také vynikající světové i domácí interprety. V rámci týdeníku Oktáva informujeme vždy před zahájením festivalu o tom, co se pro ten který ročník chystá. Další dva pořady Oktáva pak můžete naladit vždy v průběhu festivalu, kdy nabízíme pohled některého z účinkujících. Nechybí ani soutěže o vstupenky na vybrané koncerty, které můžete získat poslechnete-li si pořad Pozvánky v době konání festivalu.

Velikonoční festival duchovní hudby je zaměřen výhradně na duchovní hudbu. Tradičně jej tvoří dvě části. První, která začíná o Květné neděli, zahrnuje zpravidla tři koncerty s postní tématikou a tématikou Svatého týdne. Druhá část festivalu, který většinou končí na neděli Božího milosrdenství, má na programu skladby jásavé – velikonoční. Tento festival nabízí kromě krásné hudby, kterou nezřídka interpretují špičkoví čeští i zahraniční umělci, i pastvu pro oči a pohlazení  pro duši. Každý koncert se totiž koná v jiném brněnském chrámu (katedrálu nevyjímaje) a jeho program bývá přizpůsoben slohu chrámového prostoru.

Pokud jste měli možnost vidět zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou, pak si jistě dokážete představit, jak krásně zde zní hudba. Vynikající slovenský operní pěvec Petr Dvorský zde ve spolupráci s českou agenturou ARSkoncert každoročně pořádá Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského, který je více než jiné zaměřen na vokální tvorbu. Protože se festival koná v srpnu, je většina koncertů pod širým nebem. Konají se v zámecké zahradě, na nádvoří dalešického pivovaru, na nádvoří zámku Valeč u Hrotovic, ale také v krásných prostorách chrámu svaté Markéty v Jaroměřicích. Každý ročník je ozdoben některou z hvězd světového operního nebe.

V září a říjnu se v Brně koná mezinárodní hudební festival Moravský podzim, který nabízí symfonickou, komorní i vokální tvorbu napříč slohovými obdobími. Od roku 2011 se jeho organizace ujala Filharmonie Brno, která se rozhodla pořádat festival každý druhý (lichý) rok. Od tohoto kroku si slibuje větší finanční možnosti, které jsou předpokladem k zaplacení špičkových zahraničních interpretů a souborů. Opouští se také tematičnost jednotlivých ročníků. Nahradí ji tematické večery, případně série několika tematických koncertů. Osou programu budou vždy tři orchestrální koncerty většího rozsahu, stejný počet vystoupení menších orchestrálních těles, večery komorní hudby a sólové recitály.

Nádvoří brněnského hradu Špilberk se vždy v srpnu promění v koncertní sál. Filharmonie Brno zde každoročně koná mezinárodní hudební festival pod širým nebem. Je v České republice jediným, který je výlučně postavený na symfonickém programu. Jednotlivé večery provázejí posluchače napříč žánry. Můžete si poslechnout buď koncert klasické hudby, nebo si vybrat rock či filmovou hudbu.

Jsme stálým mediálním partnerem Filharmonie Brno. Našim posluchačům nabízíme přehled toho, co filharmonie v té které koncertní sezóně chystá. Koncerty jsou již mnoho let rozděleny do několika abonentních skupin, kam patří zejména Symfonický cyklus, Koncertní cyklus, Klasické abonomá (pro komorní koncerty), Jeunesses musicales (přehlídka mladých interpretů), Rodinné abonomá (koncerty pro děti a jejich rodiče či prarodiče), Koncerty ve Wannieck gallery, koncerty dětského pěveckého sboru Kantiléna a v neposlední řadě filharmonie zaštiťuje také koncerty komorního cyklu Spolku přátel hudby. Koncerty se konají ve třech prostorách, jimiž jsou Janáčkovo divadlo, mateřský Besední dům a také sice atypické, ale stále více oblíbené prostory Wannieck gallery. Brněnská filharmonie se stala organizátorkou Velikonočního festivalu duchovní hudby a mezinárodních hudebních festivalů Moravský podzim a Špilberk.

V Brně působí řadu let naprosto výjimečné pěvecké těleso Český filharmonický sbor Brno se svým sbormistrem profesorem Petrem Fialou. Jméno tohoto sboru již dávno překročilo hranice republiky. Jsou špičkou nejen domácí scény, ale patří k nejlepším a nejvyhledávanějším profesionálním tělesům v Evropě. Sbor se zaměřuje především na oratorní, kantátový a operní repertoár všech období. Ročně vystoupí na cca 90 koncertech u nás i v zahraničí. Spolupracuje se všemi českými a mnoha zahraničními orchestry a dirigenty. Za své nahrávky získal dvě ceny Echo clasic: titul „Soubor roku 2007“ za nahrávku Brucknerových Duchovních motet a titul „Nahrávka roku 2007“ za Lisztovo oratorium Kristus. Nejvýznamnější kritický časopis v Japonsku Geijutsu Disc Review udělil v září 2011 Českému filharmonickému sboru Brno za live nahrávku Dvořákova Requiem prestižní ocenění „TOKUSEN“. Posluchači mají každoročně možnost navštívit některý z koncertů nedělního abonentního cyklu sboru v Besedním domě v Brně.

Cyklus koncertů staré hudby Barbara Maria Willi uvádí... má každoročně dvě části – jarní a podzimní. Paní docentka Willi, která je sama vynikající cembalistkou, si zve špičkové interprety z celého světa, aby českým posluchačům přednesli díla známých, méně známých i zcela zapomenutých skladatelů období renesance, baroka a klasicismu. Na koncertech jsou k vidění také mnohé historické nástroje, gambami počínaje, přes loutny, šalmaje, barokní hoboje až třeba po cinky a další. Hudbu umocňuje nádherná prostora sálu Josefa Dobrovského v brněnském konventu Milosrdných bratří, který v období baroka proslul bohatým hudebním životem.

Přední český violoncellista František Brikcius je známý tím, že hraje nejen klasický violoncellový repertoár, ale vyhledává skladby méně hrané od baroka až po současnost, z nichž mnohé uvádí v premiéře. O tom, že jsou velmi půvabné se můžete přesvědčit návštěvou některého z koncertů Festivalu Brikcius v Domě U Kamenného zvonu v Praze. Jarní i podzimní část festivalu tvoří vždy tři koncerty, přičemž první je pro sólové violoncello, na druhém koncertě vystupuje František Brikcius společně s klavíristou Tomášem Víškem a třetí je interpretačním souzněním sourozenců Dua Brikcius - Františka a jeho sestry Anny (rovněž vynikající violoncellistky).

Kostel svatého Augustina v Masarykově čtvrti v Brně znají posluchači Radia Proglas díky bohoslužbám odtud přenášeným. Každý rok v červnu se tento kostel promění v koncertní síň, do které zavítají čeští i světoví varhaníci, aby na zdejším nástroji firmy Rieger-Kloss představili své interpretační umění. Brněnský varhanní festival nabízí své koncerty každou červnovou středu a nechybí ani přidružené akce, jako jsou semináře o varhanách a podobně. Vybrané koncerty nahráváme a nabízíme je našim posluchačům v rámci vysílání klasické hudby. Od roku 1016 se většina festivalových koncertů přenáší na nově postavené vathany do jezuitského kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Arcibiskupské město Olomouc zdobí mnoho krásných chrámů. Mezi nejvýznamnější patří katedrála svatého Václava, chrám svatého Mořice, chrám Panny Marie Sněžné, kostel svatého Michala, a Klášterní Hradisko. Pod záštitou Mons. Jana Graubnera, arcibiskupa olomouckého a metropolity moravského se v těchto i dalších sakrálních prostorách každý rok na přelomu září a října koná Podzimní festival duchovní hudby. Silnou stránkou olomouckého festivalu je vysoká interpretační úroveň pozvaných sólistů a mezinárodně ověřená kvalita vokálních i instrumentálních těles. Dramaturgie se každoročně opírá o zhudebněné mše, oratoria, duchovní kantáty a sbory i o komorní duchovní hudbu. 

Na konci školního roku se každoročně koná mezinárodní hudební festival třinácti měst Concentus Moraviae, který ve třech desítkách koncertů nabízí hudbu renesance a baroka hranou většinou na autentické nástroje. Tento festival, jak název napovídá, se nesoustředí do jedné koncertní prostory, ale koná se v mnoha větších i menších obcích Jižní Moravy a Vysočiny. Patří mezi ně: Boskovice, Břeclav, Bučovice, Bystřice nad Pernštejnem i hrad Pernštejn, Hustopeče u Brna, Ivančice, Jaroměřice nad Rokytnou, Kyjov, Lysice, Mikulov, Moravský Krumlov, Náměšť nad Oslavou, Slavkov u Brna, Rájec Jestřebí, Telč, Tišnov, Třebíč, Valtice, Velké Meziříčí či Žďár nad Sázavou. Pro návštěvníky koncertů bývá zajištěn autobus, který vyjíždí vždy z Brna a po koncertě se vrací zpět. 

Archaion Kallos je festival pravoslavné hudby, který pořádá Sdružení Filokallia v katedrálním pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze na Resslově ulici. Podle organizátorů řecký výraz "Archaion kallos" znamená v pojmosloví svatých otců východní křesťanské církve "archetypální" neboli "původní krásu". První a jediný festival pravoslavné hudby v Praze vnímá komponování i interpretaci jako jakési hledání, vědomé či nevědomé, této původní „"prakrásy" (Archaion kallos). Na festivalu zní tradiční pravoslavné zpěvy, skladby pravoslavných skladatelů i skladby autorů, kteří si pro své kompozice vypůjčili pravoslavný liturgický text.

Hudební lahůdky a Stará hudba na hradě Veveří jsou dva festivaly pořádané sdružením Hudební lahůdky o.s. – v obou případech jde o koncertní cykly zaměřené na starou hudbu, myšleno tím hudbu období středověku až klasicismu. Cyklus Hudební lahůdky probíhá zejména v Brně, a sice během školního roku. Stará hudba na hradě Veveří zpestřuje hudebními programy návštěvníkům hradu prázdninová nedělní odpoledne. V obou koncertních cyklech účinkují renomovaní umělci z České republiky a v mnoha případech ze zahraničí. Uvidíte a uslyšíte zde repliky dobových hudebních nástrojů.

Radio Proglas je řadu let mediálním partnerem Moravské filharmonie Olomouc. V relaci Pozvánky se pravidelně doslechnete o programu jednotlivých abonentních cyklů, občasně zařazujeme i další zprávy, jako např. informace o festivalu Dvořákova Olomouc, který se koná každoročně v květnu a pořádá ho právě Moravská filharmonie Olomouc. Stejně tak podporujeme i totožným subjektem organizovaný zářijový Mezinárodní varhanní festival, v jehož pořadech vynikající varhaníci rozeznívají známé Englerovy varhany olomouckého chrámu sv. Mořice.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!