Folk, jazz, blues, world music, pop, rock… na Proglasu

Redakce „populární hudby“ se na Proglasu věnuje především menšinovým žánrům, jako jsou folk, jazz, blues, world music nebo alternativa. To však neznamená, že bychom se vyhýbali kvalitnímu popu a rocku. Tyto stránky tvoří doplněk k hudebnímu vysílání našeho rádia. Najdete zde informace nejen o našich hudebních pořadech, ale také o nových CD, o koncertech a festivalech, aktuality z hudebního dění a recenze na cédéčka, z kterých na Proglasu nejčastěji hrajeme.

Vítejte, čtěte, případně napište svůj názor na adresu tesar@proglas.cz. Máte-li zájem o zasílání přehledu chystaných hudebních pořadů do e-mailové schránky, dejte vědět. Rádi si vás zařadíme do adresáře.

Kontrabasista Jiří Slavík vydal album Mateřština

Kontrabasista Jiří Slavík vydal album Mateřština

20. ledna 2017

Jazzový kontrabasista a skladatel Jiří Slavík nazval své nové album Mateřština. Vrací se na něm ke svým moravským folklorním kořenům.

Lubomír Javůrek & Bokomara: Pro nikoho (recenze CD)

Lubomír Javůrek & Bokomara: Pro nikoho (recenze CD)

20. ledna 2017

Lubomír Javůrek se svou skupinou Bokomara a s řadou hostů vydal v roce 2016 nové CD s názvem Pro nikoho. Poslechněte si v audioarchivu rozhovor Radka Habáně s Lubošem Javůrkem a přečtěte si naši recenzi.

Pořad Jak se vám líbí – témata do 11. února 2017

Pořad Jak se vám líbí – témata do 11. února 2017

19. ledna 2017

Skupina Svítání představí své nové album Setkání s andělem. Slovenský křesťanský písničkář Milo Jilo do studia přinese Hrocha. Se skupinou Mrakoplaš budeme hovořit o albu Hlídač. Zopakujeme rozhovor s Ondřejem Galuškou o knize Tělo hudby a o skupině The Odd Gifts. A telefonicky se spojíme s bluesovou legendou Johnem Mayallem. To vše vás čeká v pořadu Jak se vám líbí.

Jana Koubková: A tak si jdu… (recenze CD)

Jana Koubková: A tak si jdu… (recenze CD)

18. ledna 2017

Jazzová zpěvačka Jana Koubková vydala v roce 2016 nové album A tak si jdu…, které zdaleka není pouze jazzové. Pusťte si z našeho audioarchivu rozhovor s jeho autorkou a přečtěte si naši recenzi.

Lo Cor de la Plana: o jižním akcentu a okcitánství

Lo Cor de la Plana: o jižním akcentu a okcitánství

17. ledna 2017

Z našeho archivu pro vás vybíráme rozhovor s marseilleskou skupinou Lo Cor de la Plana. Kapela, jejímž cílem je šíření okcitánské (jihofrancouzské) kultury, vystoupila v roce 2014 na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou a také na Colours of Ostrava. Tehdy jsme také natočili rozhovor s jejím kapelníkem Manu Théronem si můžete poslechnout z našeho audioarchivu a jeho část si zde můžete také přečíst.

Ceny Vinyla 2016 – nominace a rozhovor

Ceny Vinyla 2016 – nominace a rozhovor

17. ledna 2017

Výsledky 6. ročníku hudebních cen Vinyla budou vyhlášeny 9. února 2017 v Lucerna Music Baru v Praze. S nominacemi vás seznámí a na slavnostní vyhlášení vás v pořadu Jak se vám líbí pozve za pořadatele cen Pavel Uretšlégr. Poslouchejte ve středu 1. února 2017 v 19.15. 

Nové album slovenských Space Recorder

Nové album slovenských Space Recorder

16. ledna 2017

Slovenská skupina Space Recorder pracovala více než tři roky na novém albu. Nakonec vybrala deset z dvaceti napsaných písní a výsledek pojmenovala You Said Sorry and You Left Me.

Malina Brothers – pozvánka na turné 2017

Malina Brothers – pozvánka na turné 2017

15. ledna 2017

Skupina Malina Brothers, kterou tvoří bratři Luboš, Pavel a Pepa Malinovi a kontrabasista Pavel Peroutka strávila září 2016 na turné po Spojených státech. Na první třetinu roku 2017 pak připravila velkou šňůru po Česku.  Zvát vás budeme v pořadu Třikrát z Proglasu ve čtvrtek 19. ledna v 7.45.

Slyšte, lidé! – Výběr z českého jazzu 2016

Slyšte, lidé! – Výběr z českého jazzu 2016

14. ledna 2017

Začátek roku se v pořadu Slyšte, lidé! nese ve znamení bilancování. A tak vám dva týdny po souhrnu toho nejlepších z české scény v roce 2016 – bez ohledu na žánry – nabízíme další bilanční pořad. Tentokrát budeme sledovat, co se v uplynulém roce událo na české jazzové scéně. Uslyšíte například skupinu Carpet Cabinet, duo Ridina Ahmedová & Petr Tichý, skupinu Vertigo, pianistu Petra Beneše a jeho Quartet nebo mezinárodní pražskou skupinu Cirilic. Poslouchejte v sobotu 14. ledna od 19.15 nebo v úterý 17. ledna v 16.55.

Roland Tchakounté: Lidé při poslechu mých písní cestují

Roland Tchakounté: Lidé při poslechu mých písní cestují

13. ledna 2017

Roland Tchakounté je kytarista a zpěvák z Kamerunu. Hraje blues, ale zpívá je ve svém rodném jazyce bamiléké. V pořadu Jak se vám líbí bude hovořit o textech svých písní, o svých oblíbených bluesových muzikantech i o těžkostech, s kterými se dnes afričtí hudebníci v Evropě musí potýkat. Rozhovor jsme natočili v Šumperku na festivalu Blues Alive. Poslouchejte ve středu 18. ledna 2017 od 19.15.

Písně s příběhem – konkurs

roudniceNLDo 10. ledna se můžete hlásit na festival Písně s příběhem, který se bude konat v květnu Roudnici nad Labem.

Regiony

Regiony

Hudební události roku 2016 – 1. díl

epydemye_kotlina Kotlina se stala albem roku. Skety nominovány na ceny CARA. Zemřel David Bowie. A další hudební události roku 2016.

Nové album Paula Simona

Paul Simon - StrangerAmerický písničkář Paul Simon vydal nové album – jedno ze svých nejúspěšnějších, nejexperimentálnějších a nejlepších.

Anketa

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music