Nejlepší alba roku 2008: zahraniční scéna

Přinášíme vám přehled nejzajímavějších zahraničních alb roku 2008 podle našeho subjektivního výběru. Po jedné ukázce z každého CD uslyšíte v pořadu Slyšte, lidé! v sobotu 10. ledna od 19.15 nebo v úterý 13. ledna v 16.55.
Zita Swoon: Big City (Chikaree Records)
V čele belgické alternativně rockové kapely stojí zpěvák a kytarista Stef Kamil Carlens, spoluzakladatel slavné skupiny dEUS. V roce 1997 dEUS opustil a založil právě Zita Swoon. Ti proplouvají hudebními styly minulosti i budoucnosti, čerpají z folku, rocku nebo třeba reggae.
The Verve: Forth (EMI)
Britští rockeři The Verve se na scénu vrátili po desetileté pauze. Jejich nové album Forth vyšlo v srpnu 2008 a obsahuje 10 spíše delších písní, o kterých se hudební kritika vyjadřuje velmi pozitivně.
Lila Downs: Shake Away (EMI)
Mexická zpěvačka Lila Downs je známá z filmu Frida, pro který složila hudbu a v kterém si také zahrála. Je držitelkou Latin Grammy za album Una Sangre a předloni byla největším překvapením filmu Fados, který Carlos Saura věnoval portugalským baladám. Držitelka ceny německé kritiky a tří nominací na BBC World Music Award vydala v říjnu 2008 nové album Shake Away. V rozhovoru pro časopis UNI Lila Downs říká o mexických ženách: „Jsme silné podobně jako ženy všude na světě. Musíme zůstat silné navzdory všemu, co se nám v životě přihodí. V minulosti jsme procházely těžkými časy. Španělé byli patriarchální, všechna rozhodnutí dělali muži, a tak jsme musely hledat jiné cesty, jak se prosadit. Ženské umění je vydržet a uplatnit se ve světě, kde rozhodují jiní.“
Longital: Gloria (Slnko Records)
Novinka bratislavské dvojice Longital se jmenuje Gloria a kapela ji natáčela nejen doma na Dlhých Dielech v Bratislavě, ale částečně také v pronajatém bytě ve francouzském Arles. Tam si kytarista Daniel Salontay a zpěvačka Shina rozložili studio a po večerech rozjímali, jak přenést do hudby kouzlo uliček a kaváren, vůně a chuti kávy, vína a skvělých jídel. Hudba Longitalu je barevná, alternativní, s použitím konkrétních zvuků i etnických motivů z celého světa.
2TM2,3: Dementi (Stage Diving Club)
Polská skupina, která si říká 2TM2,3, vydala v roce 2008 album zhudebněných žalmů Dementi. Na něm předvádí propojení biblického poselství s barevnou fúzí alternativní a etnické hudby. Nechybí ani názvuky jazzu nebo rocku.
Různí interpreti: Big Blue Ball (Real World/Indies Scope Records)
Hudební vydavatelství Indies Scope Records podepsalo na podzim 2008 smlouvu o distribuční spolupráci s labelem Real World, jehož zakladatelem a majitelem je zpěvák a hudebník Peter Gabriel. Ten se věnuje především vyhledávání a představování zajímavých interpretů stylu world music. Na albu Big Blue Ball, které se díky Indies Scope dostalo i na český trh, Gabriel pracoval 17 let. Původně mělo jít o jeho sólové CD, avšak nakonec projekt nabobtnal a vznikla deska, na které účinkuje přes 75 umělců z více než 20 zemí. Jde o spojení alternativní a etnické hudby. Album produkovali Peter Gabriel, Karl Wallinger ze skupiny Waterboys a Stephen Hague, známý mimo jiné ze spolupráce s Petr Shop Boys. Mezi interprety najdeme jména jako Sinéad O’Connor, Natacha Atlas, Iarla Ó Lionáird nebo Papa Wemba.
Erik Truffaz: Paris/Mexico/Benares (EMI)
Hned tři nová minialba vydal v roce 2008 Eric Truffaz, trumpetista švýcarského původu, usazený ve Francii. Jeho nový projekt vyšel na začátku listopadu v podobě tří EP desek, pojmenovaných po městech, ve kterých novinky natáčel – Paříž, Mexico a Benares (Váránasí). Na každém z nových projektů se Truffaz obklopil jinými spolupracovníky. CD Paris vzniklo ve spolupráci se Sly Johnsonem, mistrem beatboxu. Výsledný zvuk působí jako koláž z moderního jazzu a módního rhythm&blues, okořeněná funkem a alternativou. Na mexickém projektu si Truffazova trumpeta povídá s elektronickými zvuky, které z mašinek kouzlí tamní umělec Fernando „Murcof“ Corona. A do třetice Benares: Na něm si evropský trumpetista dal dostaveníčko s indickými muzikanty – zpívá Indrani Mukherjee, na tabla hraje Apurba Mukherjee a – aby mezikontinentální spolupráce byla opravdu pestrá – na piano je doprovází Malcolm Braff, brazilský rodák, který strávil dětství v Senegalu a později přesídlil do Švýcarska.
Coldplay: Viva la vida (EMI)
Britská kapela Coldplay na svém novém albu tíhne ke kvalitní alternativní hudbě. CD se jmenuje Viva La Vida a vyšlo v červnu 2008. Skupina je natáčela především ve Spojených státech ve spolupráci s věhlasným producentem Brianem Enem.
Bob Dylan: Tell Tale Signs (Sony)
Bob Dylan vydal těsně před koncem roku 2008 dvojalbum Tell Tale Signs. Jedná se o šesté pokračování písničkářových Bootleg Series, série neoficiálních a raritních nahrávek, přičemž tentokrát jde o dosud nevydané snímky z let 1989–2006. Z materiálu, který se nevešel na výborná studiová alba, sestavil Dylan novou kolekci stejné síly. Najdeme zde variace na již napsané, nové verze známých písní, filmové melodie i skladby, které by se klidně mohly stát hity, kdyby jejich autor neměl v rukávu další písně, kterým dal přednost.
Otis Taylor: Recapturing The Banjo (Telarc/Classic)
Americký hudebník Otis Taylor sice hraje na různé nástrojem, ale mistrem je především ve hře na banjo. Vyrostl na jazzu a akustickém blues a texty svých písní bojuje proti rasismu. S ním má velké zkušenosti, a tak se mimo jiné vyzpívává z otřesných zážitků, které potkaly členy jeho rodiny. Na albu White African z roku 2001 například líčí lynčování svého pradědečka a smrt svého strýce a i v dalších textech se věnuje brutalitě ve vztazích mezi rasami a sociální nespravedlností. Na své novince Recapturing The Banjo Taylor dokazuje, že banjo jako nástroj nepatří jen k bluegrassu a že se na ně dá docela dobře hrát i blues.
Taj Mahal: Maestro (Heads Up/Classic)
Kytarista Taj Mahal, jeden z nejvlivnějších bluesových hudebníků v USA, oslavil v roce 2008 čtyřicet let své hudební činnosti. Při té příležitost vydal album Maestro, na kterém se po jeho boku objevují hosté jako Los Lobos, Angelique Kidjo, Ziggy Marley a další. Celkem album obsahuje 12 písní.
R. E. M.: Accelerate (Warner Music)
Americká skupina R. E. M. vznikla v univerzitním městě Athens v Georgii v roce 1980. Jejímu nejmladšímu členovi, zpěvákovi Michaelu Stipeovi, bylo tehdy 20 let. Rocková encyklopedie Františka Wicha o nich píše, že mají hudební kořeny „jak v americké hudební tradici, tak i v pop music 60. let“. Wich dále R. E. M. řadí mezi představitele tzv. paisley undergroundu a zdůrazňuje schopnosti Michaela Stipea jako výborného textaře a také autora obalů a videoklipů. Původně studentská kapela se stala celosvětově populární po vydání alba Document v roce 1987. Současnou sestavu tvoří Michael Stipe, Peter Buck a Mike Mills. Po několika slabších albech natočili R. E. M. opět jednu velmi kvalitní desku s názvem Accelerate.
Grażyna Auguścik & Paulinho Garcia: Andança (GMA Records)
Společné album polské zpěvačky Grażyny Auguścik a brazilského kytaristy Paulinha Garcii se jmenuje Andança. Grażyna Auguścik vedle zpěvu také skládá, aranžuje a vede vlastní soubor. V jejím repertoáru najdeme jak přesvědčivě podané balady, tak rychlý scat a další styly jazzového zpěvu. Proslavila se mimo jiné svými vokálními verzemi původně čistě instrumentálních skladeb. Její hudební partner Garcia pochází z brazilského města Belo Horizonte. Už jako devítiletý pravidelně vystupoval v dětském rozhlasovém pořadu, později účinkoval v televizních pořadech a svá první dvě alba natočil s kapelou Os Agitadores. Oba hudebníci momentálně žijí v USA, kde se věnují i dalším projektům.