MFF Strážnice
Pořádání Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice je jedním ze základních úkolů Národního ústavu lidové kultury. Tento festival se poprvé uskutečnil v roce 1946 a od svého počátku měl charakter celostátních slavností. Během svého vývoje začal postupně představovat folklor nejen v jeho přirozené podobě, ale také v různých úpravách a stylizacích. Díky tomu dodnes zachovává bezprostřední kontakt mezi účinkujícími a diváky a zároveň umožňuje i živé zapojení návštěvníků do festivalového dění, například při finále již zmíněné Soutěže o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku.
Folklorní okénko: MFF Strážnice 2024 - pořad Co Chod, to roztodivná letora
S poděkováním TV Noe za poskytnutí záznamu autorského pořadu Josefa Kuneše Co Chod, to roztodivná letora z programu letošního strážnického festivalu.vám můžeme zprostředkovat sestřih hudební části pořadu. Veškeré vlastnosti typické pro pravé Chody, jak je popisovali moderátoři Filip Cíl a Petr Buršík v mluvených vstupech, najdete v náznacích v textech chodských lidových písní. Účinkují Mužský pěvecký soubor Haltravan z Klenčí, Národopisný soubor Postřekov, Chodský soubor Mrákov a Rodinná skupina z Klenčí pod Čerchovem s Velikonoční dudáckou muzikou. Nalaďte si Folklorní okénko ve středu 30.října v 16 hodin. .
Folklorní okénko - MFF Strážnice 2024: Balady
Díky spolupráci s TV Noe máme možnost nabídnout vám zkrácený záznam pořadu Balady autorů Juraje Hamara a Jana Rokyty, který zazněl v premiéře na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici v sobotu 29.června 2024 krátce před půlnocí. Pořad nabídl divákům různé podoby scénického zpracování lidových balad – písní, které vyprávějí příběhy. Ke ztvárnění svého záměru si autoři vybrali soubor Ensemble Flair z Ostravy, Pěveckou skupinu Blaženky pod vedením Kláry Blažkové, SĹUK z Bratislavy a pěvecké sólisty Kláru Blažkovou, Jana Zaviačiče a Petra Mičku. Úvodní slovo ze záznamu zazní v podání Radoslava Brzobohatého. Nalaďte si Folklorní okénko ve středu 16.října v 16 hodin.
Folklorní okénko: Boží Milosrdenství v mé duši
Na MFF Strážnice jsme pro naše posluchače pořídili záznam pořadu Jany Neničkové Boží Milosrdenství v mé duši - jde o hudební pásmo, jehož motivem je knižně vydaný deník nedávno svatořečené polské řeholnice sestry Faustyny Kowalské. Této prosté, bezmezně Bohu důvěřující řeholnici v rozhovorech svěřil Pán Ježíš velké poslání: poselství Milosrdenství určené celému světu. Deník pojednává o pobožnosti k Božímu Milosrdenství; dialog mezi Faustynou a Ježíšem obstarají Ester Hofírková a Vladimír Švarc, hudební složku pásma uslyšíme v podání Ženského sboru Zpěvulenky z Čeložnic.Nalaďte si Folklorní okénko ve středu 25.září v 16 hodin.
Vonička: Vyhlášení výsledku soutěže o volné vstupenky na MFF Strážnice
V pondělní Voničce lidových písní jsme vyhodnotili soutěž pro naše posluchače o pětkrát po dvou vstupenkách na 79.ročník Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici, který se koná o posledním červnovém víkendu – přesněji 27.-30.června letošního roku. Zájem byl veliký, přišlo nám bezmála tři sta vesměs správných odpovědí, z nichž jsme mohli vybrat pouhých pět. Správné odpovědi na všechny otázky a jména šťastných výherců se dozvíte v tomto článku:
Vonička lidových písní: Soutěž o vstupenky na MFF ve Strážnici
Jako každoročně v rámci mediálního partnerství vyhlašujeme soutěž pro naše posluchače o pět dvojic vstupenek na Mezinárodní folklorní festival, který se koná poslední červnový víkend (27.-30.června) ve Strážnici.
Vonička: Výherci soutěže o volné vstupenky na MFF Strážnice
Výherci volných vstupenek na MFF Strážnice - vylosovaní úspěšní řešitelé otázek z řad našich posluchačů:
Vonička lidových písní : soutěž o vstupenky na MFF Strážnice - rekapitulace otázek
Jako každoročně mají naši posluchači možnost získat po dvou vstupenkách na Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici, který proběhne již tento týden, od 22. do 25. června. Správným zodpovězením jedné z pěti otázek se mohou nominovat do slosování, které proběhne již zítra - v úterý 20.června v 17 hodin odpoledne. Výherce vstupenek vyhlásíme ve Voničce lidových písní ve středu 21. června po půl jedenácté dopoledne a budeme je kontaktovat na mail nebo na telefon (vstupenky na ně budou čekat na pokladně u vstupu do areálu strážnického zámeckého parku). Přejene hodně štěstí!
Vonička lidových písní: SOUTĚŽ o vstupenky na MFF Strážnice
Folklorní okénko: Verbování a rekrutování, verbuňky a písně vojenské
Další díl nahlédnutí do historie i současnosti lidové písně na vlnách Proglasu nabízí - i vzhledem k blížícímu se MFF ve Strážnici - velice oblíbené téma: zpěvný i taneční rytmus tzv. verbuňků. V krátkosti si připomeneme historii jeho vzniku i pozdějšího zdomácnění na Slovácku a také stručnou historii formování stálého vojska na území Čech a Moravy spolu se způsoby víceméně dobrovolného (verbování) i nuceného (rekrutování) náboru do jeho řad. Kromě verbuňků nabídneme k poslechu i písně rekrutské (neboli, jak se na Slovácku říká, legrútské) z Horňácka, strážnického, kyjovského i hradišťského Dolňácka a také z Kopanic.
Tré primášé - Jaroslav Václav Staněk
V rámci Folklorního okénka nabízíme další díl ze seriálu o primášských osobnostech - trojici sběratelích lidových písní a tanců svého regionu narozených v roce 1922, kteří se stali legendami. Malíř, grafik, scénograf, hudebník, choreograf a organizátor - tak by bylo možné charakterizovat uměleckou osobnost Jaroslava Václava Staňka, primáše cimbálové muziky Hradišťan. Více o něm ve středu 13. dubna v 16.55.
Tré primášé - Slávek Volavý
V rámci Folklorního okénka nabízíme seriál o primášských osobnostech narozených v roce 1922, kteří se stali legendami. Primáš, muzikant, zpěvák a etnolog Vítězslav Volavý stál v roce 1946 u zrodu Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici, od roku 1956 byl ředitelem tamějšího Národního ústavu lidové kultury.
Obrázky z Jasenné
Pořad, který byl uveden v rámci MFF Strážnice 2018 a jehož autorem je etnograf Daniel Drápala, si ze záznamu poslechnete ve Folklorním okénku ve středu 23. února v 16.55. Je inspirován hudebním odkazem a vzpomínkami Anny Kutějové-Rokytové, významné osobnosti folklorního hnutí jihozápadního Valašska první poloviny 20. století.
SklaDatel Jaromír Nečas
21. února roku 1922 se narodil legendární rozhlasový redaktor, pedagog, publicista, hudební skladatel a upravovatel, pábitel a (nejen) folklorní vizionář Jaromír Nečas. Jeho jméno je spojeno nejen s brněnskou stanicí tehdejšího Československého rozhlasu, ale také se vznikem BROLNu, strážnickým festivalem, objevem mnoha dnes zvučných hudebních jmen. Ve Folklorním okénku vás ve středu 16. února v 16.55 k ohlédnutí za jeho bohatým tvůrčím životem i tvorbou zve autorka pořadu a jeho průvodkyně Magdalena Múčková.
Tré primášé - Jura Petrů
V rámci Folklorního okénka nabízíme ve středu 9. února první díl ze seriálu o primášských osobnostech - trojici sběratelích lidových písní a tanců svého regionu narozených v roce 1922, kteří se stali legendami. Nejstarší z nich byl Jura Petrů (*21. ledna). Neocenitelná je jistě jeho muzikantská činnost na slováckém Dolňácku, zejména na Kyjovsku. Kromě primášování vlastní muziky se nějakou dobu věnoval i mužskému sboru v Kyjově. Poslouchejte od 16.55.
Z kraje pod Hostýnem
Ve Folklorním okénku přinášíme záznam pořadu z Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2016, jehož autorky Markéta Hnilicová a Kateřina Kovaříková, získaly Cenu ředitele Národního ústavu lidové kultury za mimořádný dramaturgický přínos. Přeneseme se tak v písních i vyprávění do kraje pod Svatým Hostýnem. Poslouchejte ve středu 10. dubna 2019 od 16.55.