Saint-Saëns po 180 letech

Saint-Saëns po 180 letech

9. října roku 1835 se v Paříži narodil Camille Saint-Saëns. Třem jeho skladbám budeme v den výročí věnovat polední Hudební siestu.

Camille Saint-Saëns, jehož 180. výročí narození si letos připomínáme, se od raného dětství učil hrát na klavír a již v 11 letech přednesl v Pleyelově sále v Paříži jeden z Mozartových klavírních koncertů. Po ukončení studia na pařížské konzervatoři se nejprve živil jako varhaník, ale od roku 1877 se věnoval skladatelské a koncertní činnosti. Pokud bychom chtěli velmi jednoduše shrnout jeho tvorbu, pak můžeme říct, že psal koncerty, orchestrální hudbu, opery a díla komorní. Získal za ně mnoho poct. Přesto byl více hrán Německu než ve Francii. Z jeho jedenácti oper je dodnes nejznámější “Samson a Dalila”. Z další tvorby jmenujme duchovní hudbu, 3 symfonie, 5 klavírních koncertů, violoncellový koncert, houslové koncerty, ale i symfonické básně z nichž "Mládí Herkulovo" a "Phaetón" dirigoval osobně roku 1886 v Národním divadle v Praze. S Prahou je svázán i Karneval zvířat pro dva klavíry a orchestr, který zde napsal. Praha ale nebyla jediným místem, kde Saint-Saëns koncertoval. Byl několikrát v Africe, ve francouzské Indočíně, ve Spojených státech amerických i v Jižní Americe. Dokonce i smrt 16. prosince roku 1921 jej zastihla během koncertní cesty v africkém Alžíru. Bylo mu 86 let.

V rámci polední Hudební siesty v pátek 9. 10. 2015 dáme prostor třem jeho skladbám. První je nazvaná "Le rouet d'Omphale" - v češtině by se jmenovala “Kolovrat královny Omfaly”. Zahrají ji členové Francouzského národního orchestru s dirigentem Sejdži Ozawou. Poté pozveme flétnistu Marca Grauwelse a Symfonický orchestr belgického rozhlasu a televize. Pod taktovkou Andrého Vandernoota zahrají krátkou koncertní skladbu nazvanou Tarantela, která dostala opusové číslo 6. Možná někomu ve výčtu Saint-Saënsových skladeb chyběly varhanní, kterých vytvořil také mnoho. Ve své Symfonii číslo tři, c moll, opus 78 dokonce dokázal spojit varhanní a symfonickou hudbu. Tato symfonie nese podtitul "Varhanní symfonie". My se s ní přeneseme do katedrály v Chartres, kde vznikla jedna z jejích nahrávek. Pořídil ji varhaník Philippe Lefébre a Francouzský národní orchestr. Dirigentem snímku bude opět Sejdži Ozawa.

NyníNoční proud
Píseň: Domů (2022); Interpret: Hampacher Roman; Album: Hampacher, Hedbávná, Vavřínková: Šohaji
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba
00:00Hymna a chorál
00:05Noční bdění
00:30Písně
01:00Komorní hudba

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!