Respighiho a Sibeliovy suity

Respighiho a Sibeliovy suity

Nedělní Koncert vážné hudby, který vysíláme od 20.30 hodin, představí tři suity. Těšit se můžete na Suity starých tanců a árií Otorina Respighiho, “Bouři” Jeana Sibelia a v závěru i na Sibéliovu kratinkou “Venkovskou suitu”.

Italský skladatel Ottorino Respighi se narodil v Bologni roku 1879. Po absolvování základní a střední školy studoval současně housle, literaturu a filozofii. Na konci roku 1900 se stal členem orchestru, který odjel na turné do Petrohradu. Zde se seznámil s Nikolajem Rimským-Korsakovem, který jej přijal velmi přátelsky. Respighi se od něj naučil mnoho o kompozici. Zvláště o instrumentaci dechových dřevěných a žesťových nástrojů. Respighi po celý svůj život vděčně vzpomínal na velkého ruského tvůrce. Roku 1913 byl jmenován profesorem skladby na prestižní Akademii svaté Cecilie v Římě. Toto město, jak je patrné z jeho skladeb, bylo pro něj zvlášť inspirativní. Vzpomeňme díla jako Římské slavnosti, Římské fontány či Římské pinie. Římu zůstal věrný až do své smrti roku 1936. Roku 1932 napsal dílo nazvané: “Suity starých tanců a árií”. Tuto skladbu uslyšíme v nastudování Londýnského filharmonického orchestru, který řídí Jesús López-Cobos.

Jean Sibelius se narodil čtrnáct let před Respighim – roku 1865 ve Finsku. V dětství začal hrát na housle a klavír. Ve dvaceti letech se podle přání rodičů, dal zapsat na právnickou fakultu v Helsinkách, ale zároveň se také věnoval studiu houslové hry a skladby. Záliba v hudbě nad studiem práv zvítězila a Sibelius se vydal na roční studijní pobyt do Berlína a Vídně. Po návratu do Helsinek, se stal učitelem hudební teorie a zároveň sekundistou ve smyčcovém kvartetu. Kromě toho také komponoval. Vytvořil mnoho skladeb na finské národní náměty. Ať už je to rozsáhlá symfonie pro sóla sbor a orchestr Kulervo podle Kalevaly, známá symfonická báseň Finlandia, nebo cyklus klavírních skladeb nazvaný Ze země tisíců jezer. Roku 1903 napsal hudbu k činohře “Smrt” z níž je nejznámější Valse triste. Ze stejného roku pochází i Koncert pro housle a orchestr d moll opus 47. Sibelius je autorem i sedmi symfonií, které vytvořil v průběhu 25ti let. Rok po dokončení poslední symfonie a zároveň čtyři roky před ukončením své tvůrčí činnosti (tedy roku 1925) zkomponoval dnes velmi známou symfonickou suitu nazvanou Bouře, opus 109. Jejích deset částí, nazvaných: Preludium, Dřevo dubu, Humoreska, Píseň Kalibana, Žnec, Kánon, Scéna, Intráda, Závěrečná scéna, Píseň Ariela a Bouře budeme vysílat z nahrávky Královské Liverpoolské filharmonie, kterou řídí Sir Charles Grovers. Ve stejném provedení zazní ještě Sibéliova Venkovská suita pro smyčce opus 98, z roku 1921, která Koncert vážné hudby 2. srpna 2015 na Radiu Proglas uzavře.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!