Do Prahy přijedou světové orchestry

Do Prahy přijedou světové orchestry

Vedle filharmoniků z Petrohradu, Liverpoolu a Hamburku, kteří vystoupí vždy na dvou koncertech, se milovníci orchestrálního umění mohou těšit i na další.

Jako první to bude koncert Orchestra dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia, který na Pražském jaru vystoupí vůbec poprvé! Díky řadě vynikajících nahrávek kompletních oper se řada posluchačů mylně domnívá, že se jedná v prvé řadě o orchestr operní. Opak je pravdou. Toto těleso patří k předním symfonickým orchestrům nejen v Itálii, ale i ve světovém měřítku. V současné době dokonce figuruje jako jediný italský zástupce mezi dvaceti nejlepšími orchestry planety (na základě známého výzkumu časopisu Classic FM). Právě letos oslaví své desáté výročí v čele orchestru Sir Antonio Pappano, který je zároveň hudebním ředitelem královské opery Covent Garden v Londýně, kde působí od roku 2002. I pro něj se stane květnové vystoupení pražskojarním debutem. Narodil se rodičům italského původu ve Velké Británii (Esex), avšak v jeho třinácti letech se rodina přestěhovala do USA, kde získal hudební vzdělání. Poprvé na sebe upozornil v Bayreuthu jako asistent dirigenta Daniela Barenboima. Potom stál v čele různých operních domů. Ač Orchestr Národní akademie sv. Cecílie slavil už v minulosti velké úspěchy na předních světových pódiích, v době éry Sira Antonia Pappana dobyl ještě cennější pozice na prestižních festivalech (je pravidelným hostem festivalů v Salcburku a Lucernu, londýnských Proms ad.) i v oblasti nahrávek (například skvělé nahrávky Čajkovského, v poslední době Rachmaninovových symfonií, dalších operních kompletů pro firmu EMI). V úvodu jejich očekávaného pražského koncertu zazní reprezentační titul Itálie, slavná předehra k Verdiho Síle osudu. A zvláště se můžeme těšit na Sibeliovu Symfonii č. 2, kterou skladatel započal komponovat právě v Itálii.

Dalším vítaným hostem letošního festivalu je Budapest Festival Orchestra. Jeho název vstoupil do povědomí hudební sféry teprve v relativně nedávné době, vždyť byl založen roku 1983. Na našem festivalu se naposledy představil v roce 2008. Šlo o závěrečný koncert, na němž vystoupili oba zakladatelé orchestru – jak Iván Fischer coby šéfdirigent, tak i András Schiff, který byl sólistou Dvořákova klavírního koncertu. Tehdy zazněla i další Dvořákova díla. Dlužno říci, že pro Budapešťský festivalový orchestr je Dvořák zvláště inspirujícím skladatelem, o čemž svědčí i úctyhodný počet nahrávek na CD vydavatelství Philips (Slovanské tance, Legendy, symfonie i díla méně známá). Ovšem jeho doménou je v prvé řadě hudba jeho vlasti, zvláště pak tvorba Bély Bartóka, jejíž nahrávky v nastudování Ivána Fischera vzbudily ve světě veliký ohlas. Na jejich letošním vystoupení zazní předehra k Mozartově opeře Kouzelná flétna a První symfonie Johannesa Brahmse. Toužebně očekáváme dnes už legendární portugalskou klavíristku Marii João Pires, kterou Budapešťský festivalový orchestr doprovodí v Mozartově Klavírním koncertu Es dur KV 271.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!