Ensemble Spork u sv. Jiljí

Datum zahájení: 13.6.2013, 19:30
Datum ukončení: 13.6.2013, 21:00
Vložil: KlaBer
Typ akce: Koncert
Žánr: Klasika
Místo konání: Praha
Pořadatel: Ensemble Spork

Program koncertu s názvem "Harmonický rok" je zajímavou sondou do německého evangelického repertoáru vrcholného baroka. Je sestaven ze skladeb pro dobu liturgického mezidobí, kterým se většinou věnuje nejmenší pozornost.

Ve čtvrtek 13. června 2013, v 19:30 hodin se v barokní refektář dominikánského kláštera sv. Jiljí v Praze (vstup Jilská 7a) uskuteční koncert s názvem HARMONICKÝ ROK. Vystoupí na něm Ensemble Sporck pod vedením Lukáše Vytlačila  a jeho hosté:


Gabriela Eibenová - soprán
Petr Budín - barokní fagot
Alena Hönigová - cembalo

Program:

Georg Philipp Telemann: Kantáty "Wer sehnet sich nach Kerker" a "Wenn Israel am Nilusstrande" (sbírka Der Harmonische Gottesdienst) pro soprán, zobcovou flétnu a basso continuo; Sonáta pro fagot a basso continuo
Johann Sebastian Bach: Árie z Kantáty "Was Got tut, das ist wohlgetan", BWV 100, pro soprán, flétnu a baso continuo
Georg Friedrich Händel: Sonáta G dur pro flétnu a basso continuo

Tak jako se v každém lidském životě objevují podobné klíčové události, i každý den provází určitý opakující se rytmus. Očekávání a vnější jistoty dodávají našim životům klid a směr. I liturgický rok sleduje zavedený sled svátků a texty přiřazené k jednotlivým obdobím se každoročně vracejí ke specifickým tématům. Jejich smysl je poskytovat sílu a útěchu, dávat odpovědi. A když slova nestačí, je zde hudba. Právě skládání hudby pro bohoslužbu bylo hlavní náplní barokních kapelníků a bohaté farnosti se předháněly v získání těch nejlepších. Vznikly tak slavné Bachovy kantáty a právě také cyklus kantát "Harmonická bohoslužba" G. P. Telemanna, který je tématem červnového koncertu v barokním refektáři dominikánského kláštera sv. Jiljí. Jejich texty v sobě nezapřou luteránského ducha, plného výtek a poučování, ale nepostrádají ani humor a jednotlivá slova jsou zhudebněna často velmi výmluvně, vpravdě melodramaticky. Jejich obsah je nepopiratelně aktuální: Nemáme se prý strachovat o materiální potřeby, ale důvěřovat, že vše se v dobré obrátí. Jejich hudba je nádherná a velmi nápaditá a má tu čarovnou moc nechat každého z nás zapomenout na ten osobní letošní rok - ať už je právě harmonický nebo ne.


Vstupné 230 Kč/120 Kč (studenti, důchodci)

Večerní pokladna od 18:30

Hlasujte v naší anketě

Jak vypadá váš ideální večer s hudbou? ptáme se vás v naší aktuální anketě.

Více

Časopis pro klasickou hudbu, jazz a world music

Z jiných webů

tisk.cirkev.czwww.katyd.czwww.signaly.czwww.vira.cz

Jsme na sítích

Facebook

© 2016 VIZUS | CMS | technický správce

RADIO PROGLAS - K větší slávě Boží | správce obsahu | prohlášení | textová verze | mapa stránek | RSS

Právě vysíláme:
Písničky před svítáním; Písnička: Paříž (2008); Interpret: Çava; Album: Çava: Čarodějky