Slyšte, lidé! – Pozvánky na koncerty, podzim 2017

Slyšte, lidé! – Pozvánky na koncerty, podzim 2017

Pořad v souvislostech


Pozvánky na koncerty – podzim 2017
Budeme vysílat

Někdo to rád elektronické 4
Slyšte, lidé!
Někdo to rád elektronické 4
Vysílali jsme


Jan Burian 65

Jan Burian 65

Profil Martina Kyšperského
Audioarchiv
4. září 2017 World music, Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

Týdeník Slyšte, lidé! bude v sobotu 9. září patřit pozvánkám na vybrané koncerty zahraničních umělců na podzim 2017. Pozveme vás například do Brna na koncert jazzové zpěvačky Diany Krall, do Prahy na vystoupení rumunské skupiny Mahala Rai Banda nebo na program zhudebněných sonetů Williama Shakespeara v podání anglického kontrabasisty Gavina Bryarse a jeho skupiny v rámci festivalu Struny podzimu. Dále nám budou v pořadu hrát například pianista Jason Moran, bluesový kytarista Linwood Taylor nebo britské trio GoGo Penguin. Poslouchejte od 19.15 nebo v repríze 12. září v 16.55.

Linwood Taylor je rodák z Marylandu, který má vedle starých bluesmanů v lásce Jimiho Hendrixe a právě přes jeho hudbu se ke starému blues dostal. Hraje standardy i vlastní skladby a o tvorbě obecně v telefonickém rozhovoru pro naše rádio řekl: „Nemyslím, že je třeba psát zrovna něco nového, ale mělo by to být něco, co člověk buď sám prožil, nebo co sám vymyslel. Lidé žijí na této planetě už dost dlouho, takže není prakticky možné vymyslet něco úplně nového. Ale způsob, jakým to napíšete nebo vyjádříte, nový být může. A ten vás jako autora vystihuje. Někdo je raději zábavný, někdo je spíše smutný, záleží prostě na autorovi. Pro mne je například velmi důležitý humor. Umět se zasmát různým věcem.“ Turné Linwooda Taylora bude probíhat od 11. do 24. září a americký bluesman během těchto dnů navštíví například Bílinu, Uničov, Ústí nad Labem, Teplice, Brno, Valašské Meziříčí, Most nebo Kolín. Informace najdete například na jeho webu linwoodtaylor.com.

Do Brna vůbec poprvé zavítá kanadská jazzová pianistka a zpěvačka Diana Krall. Představí se 20. září v DRFG Aréně v rámci festivalu JazzFestBrno. Diana Krall je jazzovou hvězdou od druhé poloviny 90. let. Je známá jako výrazná hráčka i zpěvačka, ale také jako autorka, skoro bychom mohli říct písničkářka. Na svém kontě má pět cen Grammy a osm dalších nominací a na celém světě prodala více než 15 milionů hudebních nosičů.

V Praze v sále Hlaholu bude mít v tentýž den koncert polská skupina Vołosi, která vystoupila na začátku prázdnin na Hradeckém slunovratu. Vołosi jsou vlastně malý smyčcový orchestr, který tvoří houslisé Krzysztof Lasoń a Zbigniew Michałek, hráč na třístrunnou violu Jan Kaczmarzyk, který hraje také na dudy, dále violoncellista Stanisław Lasoń a hráč na kontrabas Robert Waszut. V sestavě kapely se propojily dva rozdílné přístupy k muzice – zatímco bratři Lasońové studovali klasickou hudbu, ostatní členové skupiny vyšli z lidového horalského prostředí a k hudbě přistupují intuitivně.

Velmi zajímavá jazzová skupina GoGo Penguin bude mít v našem hlavním městě koncert 2. října. Gogo Penguin je instrumentální trio z Velké Británie. Hraje sice v tradičním jazzovém obsazení piano, kontrabas a bicí, ale způsobem hry a dotvářením skladeb místy připomíná kapely z oblasti elektronické hudby. Pianista Chris Illingworth ostatně přiznává, že jej fascinuje robotika a kybernetika a že je mu blízká strojově přesná a chladná elektronická hudba. Navíc skladby tria prý skutečně vznikají nejprve elektronicky a až potom je pánové přehrají na akustické nástroje. Základem skladeb však není rytmus, ale většinou silné melodie. Důležité také je, že v případě této skupiny nejde o sólový klavír a doprovodnou rytmiku, ale o tři rovnocenné nástroje. Skupina Gogo Penguin vznikla v roce 2012 v Manchestru, což je důležité centrum britské nezávislé hudby. Navazuje však také na skandinávskou jazzovou scénu, například na někdejší trio tragicky zesnulého pianisty Esbjörna Svenssona.

Dva dny po britském triu, 4. října, bude v Paláci Akropolis hrát romská skupina Mahala Rai Banda z Rumunska. Je to kapela, kterou pražské publikum už důvěrně zná – přijede k nám totiž už posedmé. A znát ji můžeme také z filmu Borat, ve kterém se objevila jedna její skladba. Skupina Mahala Rai Banda hraje směs tradiční balkánské hudby, orientálního popu, reggae a také hudby katalánské a romské. V sestavě se sešli jednak houslisté a cimbalista z vesnice Clejani, odkud pochází slavná skupina Taraf de Haidouks, a dále hráči na dechové nástroje z lokality Zece Prajini. Odtud pro změnu pochází další slavná rumunská skupina Fanfare Ciocarlia.

Po roční pauze se letos vrací festival Struny podzimu. Pod vedením nového programového ředitele Viléma Spilky se festival otevírá vedle jazzu také k world music, ale v neposlední řadě i k alternativnějším variantám country a folku nebo k hiphopu. Zároveň zůstává jeho důležitou součástí i hudba soudobá a především jazz. Na křižovatce různých žánrů se pohybuje i irská skupina, která festival zahájí. Jmenuje se The Gloaming a bude hrát ve Fóru Karlín 20. října. „Jedná se o setkání našich myslí ve společném hudebním světě,“ říkají o skupině sami její členové. V jejich hudbě má své místo improvizace, folklorní ohlasy z Irska i Ameriky, minimalismus, jazz i soudobá vážná hudba. Základ skupiny tvoří houslisté Martin Hayes a Caoimhin Ó Raghallaigh a zpěvák Iarla Ó Lionáird, které doplňují kytarista a klavírista.

Dne 26. října bude mít v pražské O2 aréně koncert zpěvák Nick Cave se skupinou The Bad Seeds. Slavný australský interpret přijede do Prahy v rámci svého osmitýdenního evropského turné, které odstartuje 24. září v Anglii. Na programu by měly být jak zpěvákovy klasické hity, tak novinky z alba Skeleton Tree. Nicku Caveovi nedávno vyšlo také dvojalbum s největšími hity, nazvané Lovely Creatures.

V rámci festivalu Struny podzimu se v pátek 27. října v Divadle Archa v Praze představí Gavin Bryars, britský skladatel a kontrabasista. Uvede speciální program Nothing Like The Sun, postavený na zhudebněných sonetech Williama Shakespeara. Jedná se o suitu, do které si kontrabasista přizval hráče na bicí nástroje včetně cimbálu a vibrafonu, dále elektrickou kytaru, klavír a malou smyčcovou sekci. To vše je spojeno se zpěvem a recitací.

Do Prahy na festival Struny podzimu se vrací také americký pianista Jason Moran, který se v rámci tohoto festivalu před dvěma lety představil hned se dvěma různými programy. Jednak šlo o sólový klavírní recitál a dále o zábavnou show Fats Waller Dance Party, postavené na humoru pianisty a skladatele Fatse Wallera, aktivního ve 30. a 40. letech minulého století. Na téma sólových koncertů tehdy v rozhovoru pro naše rádio a časopis Harmonie řekl: „Sólové koncerty představují zajímavou disciplínu pro každého pianistu, ať hraje vážnou hudbu, jazz, nebo blues. Jakmile sedíte za klavírem a máte před sebou posluchače, musíte s nimi nějak komunikovat. Sledovat, jak reagují, vycítit, jak vaši hudbu prožívají. A na sólových koncertech je krásné právě to, že reakci publika vnímáte velmi dobře.“ Tentokrát přijede Jason Moran do Prahy s jiným programem. Bude vzdávat hold odkazu Thelonia Monka, a to prostřednictvím nejen hudby samotné, ale i projekce Monkova vystoupení z roku 1959. Koncert se koná v Divadle Archa 29. října.

V klubu Roxy v Praze zahraje 31. října skotská skupina Mogwai. Funguje 22 let, experimentuje s různými nástroji a novými technologiemi a její až na výjimky instrumentální hudba zněla v mnoha filmech a seriálech. V loňském roce skupina například zaznamenala úspěch s hudbou k dokumentárnímu seriálu BBC Atomic: Living in Dread and Promise, mapujícímu historii jaderného zbrojení. V rámci propagace tohoto snímku pak skupina zahrála například i v Hirošimě.

Habib Koité je písničkář z africké republiky Mali, přirovnávaný například k Ericu Claptonovi. Jeho doménou je propojování západoafrické hudební tradice s rockem. Koité patří ke komerčně vůbec nejúspěšnějším hudebníkům ze západní Afriky, a tedy je i člověkem, kterému se daří západoafrickou kulturu propagovat ve světě. Habib Koité vystoupí v kulturním domě Domovina v Praze 27. listopadu.